Лікарі назвали овоч, який знижує тиск і успішно конкурує з віагрою

З усіх дарів природи, які ростуть в Україні, немає нічого простішого як буряк. Він доступний цілий рік, відмінно зберігається і коштує копійки. А на Заході його вже стали називати суперпродуктом.

Цим терміном позначають особливо корисну їжу, що містить важливі для здоров’я компоненти і в пристойних дозах. Часом такі суперпродукти порівнюють по ефективності з ліками.

І проносить, і зміцнює

В цьому плані буряк давно конкурує з багатьма проносними. Є, звичайно, ліки сильніші за нього. Але при помірних запорах або при схильності до них звичайний буряк можна вважати оптимальним препаратом, що поєднує ефективність і безпеку.

Однак буряк тепер порівнюють з ліками і від інших хвороб. У 2008 р, тобто трохи більше 10 років тому, у неї виявили здатність знижувати тиск. І тепер з продуктів це, напевно, найефективніший засіб при гіпертонії. Під час досліджень 250 мл бурякового соку в день реально знижували тиск у пацієнтів з початковою гіпертонією (тиск 130-140/85-90 мм рт. ст.). Більш того, сік з буряка володів комплексним ефектом: він не тільки знижував тиск, а й робив судини еластичнішими, послаблював запальний компонент. Завдяки цьому гальмується подальший розвиток гіпертонії і атеросклерозу.
Вчені порівнювали два види соку – з сирого і вареного буряка. Ефект спостерігався в обох, але у сирого соку він був трохи сильнішим. Тому буряк і сік з нього потрібно обов’язково включати в раціон як при початку гіпертонії, коли ліки ще не призначають, так і потім, коли прописують постійне лікування препаратами. Ідеальна доза – від 250 до 500 мл соку в день в 1-2 прийоми.

Завдяки чому буряк знижує тиск? Вся справа в тих самих нітратах, якими нас лякають багато років. Буряк, а не кавуни і яблука, як то кажуть в рекламі, – абсолютний чемпіон за їхнім змістом. Саме нітрати розслаблюють і захищають судини. Вже доведено, що вони насправді корисні.

У зв’язку з цими нітратами варто згадати, що в Стародавньому Римі буряк сприймали як афродизіак. Дивно, але в останні роки цьому знайшли підтвердження. З нітратів в організмі утворюється окис азоту. А зміст саме цієї речовини збільшують віагра і подібні їй ліки: безпосередньо окис азоту допомагає чоловікам підтримувати їх «реноме» під час сексу. До речі, чоловікам, які приймають віагру, буряком краще не зловживати. Може трапитися «передозування» окису азоту, через що істотно зростає ризик побічних ефектів.

Ще один нітратний парадокс – ефект допінгу. Фахівці зі спортивної медицини довели, що буряковий сік збільшує фізичну активність і покращує результати. Наприклад, завдяки йому велосипедисти на 4-кілометровій дистанції вигравали 11 секунд, а на 16 кілометрах – 45 секунд. Еластичні судини краще і в більшій кількості пропускали кров, кисневе голодування на дистанції виявлялося меншим, а витривалість більшою.

Цей же ефект допомагає і тим, хто зі спортом давно зав’язав, – людям з судинною і дихальною недостатністю. Вони починають менше страждати від нестачі кисню. А поліпшення кровотоку в мозку захищає від старечої деменції (недоумства). Одним словом, при проблемах, пов’язаних з судинами, буряк є універсальним продуктом і ліками.

Бетанін і бетаїн

Але тільки цим користь буряка не вичерпується. У ньому містяться найважливіші компоненти зі схожою назвою – бетаїн і бетанін. Свою назву вони отримали від буряка, на латині його називають «Бета вульгаріс» – буряк звичайний. Бетанін – група схожих речовин, які надають буряку червоно-фіолетового кольору. Їх використовують як барвники в харчовій промисловості. Але недавно стало відомо, що це ще й наймогутніші антиоксиданти, що нейтралізують вільні радикали, які шкодять нашому організму де тільки можна: прискорюють старіння, стимулюють розвиток атеросклерозу і, викликаючи мутації в генах, сприяють розвитку раку. Все це і попереджають бетаніни. Завдяки їм сік буряка володіє сильнішою антиоксидантною активністю, ніж соки граната, журавлини, яблук, помідорів, апельсинів, моркви та інших багатьох надзвичайно цікавих дарів природи.

Правда, бетаніни часто бувають причиною помилкових тривог. У деяких людей (у 12-14%) вони забарвлюють сечу і кал в червоний колір. Багато приймають це за кров і панікують, що у них рак: кров у сечі – головний симптом пухлини сечового міхура, а в калі – пухлини прямої або товстої кишки. Насправді вони просто поїли вінегрету або якоїсь іншої страви з буряка. Але навіть в таких випадках цей коренеплід вершить свою корисну справу. Є дані досліджень, які передбачають, що бетаніни, коли вони присутні в товстому кишечнику, перешкоджають розвитку раку.

Бетаїн – з іншої опери. Природа зробила цю молекулу однією з ключових в реакціях, спрямованих на знешкодження токсинів в нашому організмі. І в цих складних біохімічних реакціях бетаїн виступає в різних особах, роблячи багато корисного.

По склянці?

Вітамінів в буряках не дуже багато, і більшість з них міститься в невеликих дозах. Але є виняток. Буряк багатий одним з найрідкісніших і важливих вітамінів – фолієвою кислотою. Її нестача в організмі жінки під час зачаття і вагітності загрожує серйозними вадами розвитку плода. Ще вона захищає від атеросклерозу, раку і в принципі приносить багато користі. У 100 грамах буряка міститься 27% денної норми споживання фолієвої кислоти. Також в буряках міститься багато марганцю. Він дуже важливий для правильного розвитку кісткової системи у дітей, входить до складу багатьох ключових ферментів, а у жінок при його нестачі буває безпліддя. Інші вітаміни та мінерали містяться в дозах менше 8%. Але це не применшує корисності буряка.

Джерело

Поділись


Новини партнерів