ТОП-7 міфів про детокс: як не можна очищати організм

Очищення організму – ідея не нова. Живуча вона вже не одне десятиліття, хоча за цей час її прихильникам так і не вдалося довести необхідність та ефективність цієї процедури науковим шляхом. Це неможливо апріорі: такого явища, як зашлакованість організму, не існує, запевняють лікарі. Інтоксикація виникає тільки при отруєнні отруйними речовинами, а також при захворюваннях печінки, нирок і кишечника – органів, які відповідають за виведення продуктів розпаду. У всіх трьох випадках потрібна екстрена допомога у вигляді крапельниць і тривале медикаментозне лікування, а не пиття і поїдання “очищуючих” продуктів.

Таким чином, детокс-програми – лише казка, на якій збудована величезна детокс-індустрія. Адже поряд з “очисними” схемами живлення пропонується вживання різних детокс-БАДів, які часом коштують дуже дорого.

Про головні міфи про детоксикації нам розповіла Людмила Денисенко, дієтолог, член Європейської асоціації з вивчення ожиріння.

1. Кращі борці з апетитом – кактус і зелена кава

Якщо рука так і тягнеться підкинути щось смачненьке до рота, про яке очищенні йдеться? Адже це збільшує в організмі кількість неперетравленої їжі, яка перетворюється на “шлаки”. Тому поряд з очисною їжею рекомендується приймати приборкувачів апетиту. Особливо розхвалюють “витяжку з кактусу” і “екстракт зеленої кави”.

Але кількість продуктів розпаду в організмі (а не міфічних “шлаків”) залежить не тільки від обжерливості (якою в істинному розумінні цього слова страждає не так багато людей), але в більшій мірі від якості вживаних продуктів.

Що ж стосується антиапетитних властивостей зазначених засобів, то справа виглядає наступним чином. У кактуса далеко не унікальний склад: клітковини набагато більше, ніж в будь-якій іншій рослинній їжі. Зате ціна 30 капсул “панацеї” – в середньому 250 грн, а приймати їх потрібно далеко не один місяць.

Зелена кава як стимулятор вироблення адреналіну, навпаки, стимулює і апетит. Хлорогенова кислота в ній цінується прихильниками “очищення” за потужний антиоксидантний ефект: він сильніший за той, який надають флавоноїди в звичайній каві, в 27 разів. Але при тепловій обробці кислота втрачає свої властивості. Адже зелену каву теж заварюють.

2.Необхідно пити сечогінні відвари

В рамках детоксу необхідно “промивання нирок”. Але пиття сечогінних відварів кілька разів на день впродовж не одного дня може зрушити камені в нирках. Вони застрягнуть між ними і сечовим міхуром, що може призвести до гідронефрозу. Тоді нирка буде розсадником інфекцій, і ймовірно, її доведеться оперувати. Стверджувати, що у вас немає каменів, ви не можете: за статистикою, у кожної другої людини після 30 років є “пісочок”.

3. Печінці допоможуть оцет, олія і магнезія

Коктейль з оцту або соку лимону, рослинної олії та магнезії стимулює викид жовчі і випорожнення кишечника. Тобто очищає. Але це агресивне втручання в жовчовидільну систему, і без супроводу цієї процедури лікарем може порушити її функції.

4. Відмінний “пилосос” – рисова дієта

Харчування одними тільки кашами не забезпечить всього спектру корисних речовин і в тій кількості, яка необхідна організму щодня. А харчуватися так пропонується мінімум тиждень, ще краще – три-чотири. Другий момент: без жирів неможлива нормальна робота детокс-органів – печінки і кишечника. Таким чином, ми отримаємо не очищення, а інтоксикацію. Цей ефект посилиться, якщо у людини є проблеми з травленням (будь-якого характеру): рис, як джерело крохмалю, викличе закрепи. Сидіти на рисі (або на іншій каші, а також овочах або кисломолочних продуктах) можна лише раз на тиждень: це перезавантажить ШКТ і здатність організму самоочищатися.

5. Кишечник очистять вугілля, глина та кава-клізма

Між прийомами їжі рекомендується приймати по 8-10 таблеток вугілля на день або по 3 ст. л. глини.

Так, ці речовини – сорбенти. Але їх застосування виправдане тільки як екстрений захід при харчовому або хімічному отруєнні. В інших випадках від поїдання вугілля і глини впродовж 10-12 днів кожного місяця (рекомендована тривалість детоксу) більше шкоди – вони сорбують все підряд, в тому числі корисні речовини і воду.

Будь-яка клізма – нефізіологічна: природою створена інша схема “евакуації” зайвого з кишечника, тому замість поліпшення його очисних функцій можна отримати погіршення, адже вимиються корисні бактерії, що створюють здорову мікрофлору. А кофеїнові промивання можуть викликати діарею, і багатоденне очищення закінчиться зневодненням, що погіршує фільтруючі функції нирок. Цим же може закінчитися детокс за допомогою пиття відвару сени, розчину з фуросемідом та багатоденне вживання будь-яких інших проносних засобів.

6. Дієта на смузі – смачне і здорове очищення

Смузі, як рідина, засвоюються швидше, від овочів і фруктів апріорі в організмі менше продуктів розпаду (а в подрібненому вигляді і поготів), вони багаті на мінерали і вітаміни. А ось заявленого детокс-ефекту не буде, і навіть можлива шкода. Адже товста кишка через “безробіття” може “заледащіти”, і потім доведеться лікувати стійкі закрепи, оскільки харчових волокон в смузі насправді немає. Тому і очищення кишечника також не відбудеться, як і істотного позбавлення від токсинів.

Крім того, фрукти і овочі – це швидкі вуглеводи, через що людина буде голодною, мов собака. Тому є велика ймовірність, що, закінчивши детокс-програму, вона стане переїдати, а переїдання – це прямий шлях до покладів в кишечнику: шлунково-кишковий тракт просто не зможе встигати перетравлювати стільки їжі.

7. Розвантаження на воді = мінус токсини

“Харчування” водою не підходить людям з будь-яким хронічним захворюванням, в тому числі очисних органів, а у здорових, як було сказано вище, печінка, кишечник, легені та шкіра апріорі справляються з природною детоксикацією. А ось якщо здорові люди вирішать кілька днів посидіти на водній дієті, то самі можуть надати собі ведмежу послугу. Без їжі робота жовчного міхура і печінки погіршиться, а з ними і очисна функція кишечника, а тому, якщо там була недовиведена неперетравлені їжа, то там вона і залишиться.

Джерело

Поділись


Новини партнерів