
Кажуть, тіло людини – це храм. Тоді гормони – його сірий кардинал, який впливає не тільки на наш настрій , але і на розмір одягу. Генетика, дієта і 30 хвилин в планці не гарантують стрункості, тому що є прихований фактор, який керує вагою, – гормони.
КОРТИЗОЛ
Кортизол, він же гормон стресу, називають підступним ворогом спортсменів, так як він руйнує м’язові тканини і веде до збільшення жирового прошарку. Отримуючи стрес, організм витрачає великі запаси енергії і в якості захисної реакції вимагає швидко її заповнити за допомогою їжі. Постійно високий рівень кортизолу призводить до хронічного стресу і погіршення метаболізму.
На замітку тим, хто намагається схуднути: тримайте стрес під контролем за допомогою медитацій або давайте йому вихід динамічними техніками на кшталт боксу. Включіть в раціон цитрусові – вітамін С знизить кортизол на 30%, а про каву краще забудьте: кофеїн піднімає рівень гормону в крові.
АДРЕНАЛІН
Адреналін хоч і родич кортизолу, але має зворотну дію на обмінні процеси. Цей гормон мобілізується для компенсації стресу і сильних емоцій в організмі, а також при сильному недосипанні. Стрибок адреналіну пригнічує відчуття голоду, розщеплює жири і вивільняє енергію, зате набір ваги загрожує сильним зниженням гормону і, як наслідок, погіршенням обміну речовин.
На замітку тим, хто намагається схуднути: іноді влаштовуйте собі невеликий струс, для цього не обов’язково стрибати з парашутом: спробуйте віндсерфінг, бойові мистецтва, плавання з дельфінами або сноуборд – приплив адреналіну гарантований.
ЛЕПТИН
Той самий підступний гормон, який повідомляє мозку про те, що прийшов час перекусити шоколадкою. Лептин відповідає за апетит і насичення: під час прийому їжі він дає сигнал про те, що організм наситився, а при зниженні лептину наш апетит різко зростає. Не тільки їжа, а й сон впливає на кількість гормону – звідси факт, що люди, які сплять менше семи годин за ніч, більш схильні до ожиріння.
На замітку тим, хто намагається схуднути: підтримувати лептин в нормі не так вже й складно, просто не економте на сні і вживайте більше продуктів, багатих Омега-3 кислотами.
ЕСТРОГЕН
Стероїдні жіночі гормони естрогени збільшують вагу в геометричній прогресії – набір ваги безпосередньо залежить від їх дефіциту. Естроген впливає на менструальний цикл і розподіл жирових відкладень. Саме тому з настанням менопаузи, коли його рівень падає, жінки стрімко набирають вагу. Найчастіше нестача статевих гормонів провокує любов до солодкого. Організм шукає естрогени в жирових відкладеннях і починає запасати їх в області талії. Одночасно у жінки падає рівень тестостерону, який відповідає за м’язи, – їх стає менше, а жиру більше.
На замітку тим, хто намагається схуднути: без консультації лікаря лікувати дисбаланс статевих гормонів не можна. Але можна скоригувати харчування, відмовившись від пива, кави, бобових, цукру і додавши в раціон клітковину (свіжі фрукти і овочі).
ІНСУЛІН
Пристрастю до цукерок, пончиків і інших ласощів, а також зайвими сантиметрами в талії ми зобов’язані інсуліну – саме він відповідає за синтез глюкози в організмі. Пам’ятайте про це, замовляючи чергову порцію капучино з карамельним сиропом.
На замітку тим, хто намагається схуднути: не допускайте різких стрибків інсуліну. Споживайте більше білків, ніж вуглеводів (виключіть продукти білого кольору), і не пропускайте тренування – навантаження найкраще нормалізують цукор в крові.
ГРЕЛІН
Гормон голоду грелін часто влаштовує зриви прихильницям жорстоких дієт. Стрибок гормону може бути викликаний до того ж недосипом, а результатом стане звірячий апетит, що веде до переїдання.
На замітку тим, хто намагається схуднути: забудьте про газовану воду і інші напої на фруктозі. Налягайте на рибу, гречку, висівки, кисломолочні продукти, не чекаючи відчуття голоду: їжте невеликими порціями кожні 3-4 години.
ДОФАМІН
Без нього ми стали б товстими іпохондриками: дофамін (він же в народі гормон задоволення) винен у багатьох наших слабкостях (в тому числі обжерливості), в той же час надмірна вага є наслідком дефіциту гормону – це замкнуте коло. Дофамін допомагає контролювати вагу, просто потрібно навчитися отримувати задоволення від «правильних» продуктів.
На замітку тим, хто намагається схуднути: приборкати дофамін допоможуть зелений чай, риба, полуниця, банани і яблука – ці продукти багаті тирозином, з якого синтезується дофамін.