
У преамбулі до статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я наводиться таке визначення здоров’я: «Стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних дефектів».
По суті це ідеал, до якого ми всі повинні прагнути. Але як його оцінити і в чому виміряти? Можливо, в цифрах на тонометрі, в кілограмах, а може в прожитих роках? Або в годинах наполегливих тренувань?
Кожна з систем нашого організму – серцево-судинна, дихальна, травна, ендокринна – має свій ключовий показник.
Крім очевидних (вага, зовнішній вигляд, фізичне і психічне самопочуття), існують медичні показники здоров’я, які можна виміряти самостійно або дізнатися за допомогою аналізів в клініці.
Чим більше ці константи, встановлені самою природою, виходять за межі норми – тим більше проблем в організмі, про які вони сигналізують. Потрібно навчитися розпізнавати ці маркери і грамотно регулювати роботу організму.
Артеріальний тиск (АТ)
Є індикатором того, наскільки тиск в кровоносних артеріях перевищує атмосферний. На цей показник впливають стать, вік, частота серцебиття і еластичність судин. АТ визначається двома значеннями і традиційно вимірюється в міліметрах ртутного стовпа.
Систолічний, або верхній тиск показує тиск в артеріях в момент, коли серце стискається і виштовхує кров в артерії. Нижній показник, або діастолічний тиск, показує тиск в артеріях в момент розслаблення серцевого м’яза.
Навчальна медична література пропонує приймати за показник норми цифри в 120/80 мм.рт.ст. Саме такі показники реєструються у більшості людей у віці 20-40 років. При 130/85 – тиск злегка підвищений. Нормально підвищеним вважається тиск до 139/89, а патологією – більше, ніж 140/90.
Число дихальних рухів в хвилину
У всіх здорових дорослих людей в стані спокою частота дихальних рухів – 16-18 в хвилину. У новонароджених – 40-45 дихальних рухів в хвилину.
Якщо ти робиш менше 14 вдихів за хвилину, значить ти добре тренована і витривала людина зі здоровими органами дихання. Якщо більше 18, то це привід для занепокоєння.
Можливо, твої дихальні рухи не забезпечують легені достатньою кількістю повітря і дихальний центр дає сигнали до поповнення запасів частіше, ніж це повинно бути при нормі. Потрібно знайти причину, що заважає тобі вдихнути на повні груди.
Частота серцевих скорочень (ЧСС)
Життя людини триває, поки б’ється її серце. Частота серцевих скорочень – це основний показник роботи нашого головного органу.
ЧСС дуже індивідуальний показник, він може залежати від маси параметрів: віку, статі, ваги, зросту, спортивної підготовки, температури повітря і навіть часу доби.
Для спрощення прийнято вимірювати ЧСС вранці, після пробудження, за умови що ти не тренувалася і не вживала алкоголь напередодні. Істотна довготривала зміна ЧСС може говорити про проблеми з серцем.
У нормі після навантажень частота серцевих скорочень протягом декількох хвилин повертається до своїх звичайних значень (від 60 до 90). Якщо ж ти помітила один або кілька симптомів з перерахованих нижче, то варто негайно звернутися до кардіолога.
- Після навіть невеликих фізичних навантажень (наприклад, підйом по сходах) серцевий ритм ще довгий час не приходить в норму.
- Ти регулярно відчуваєш посилене серцебиття.
- При вимірах пульс часто буває вище 100-120 ударів в хвилину або, навпаки, нижче 50.
- Ти відчуваєш постійну втому, слабкість або запаморочення.
Гемоглобін
Основна константа кровотворної системи – гемоглобін (червоний дихальний пігмент крові людини), переносить кисень від органів дихання до тканин і вуглекислий газ від тканин до дихальних органів. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, нормою рівня гемоглобіну вважаються наступні показники.
- Для дітей від півроку до 5 років – 110 г/л і вище.
- Для дітей 5-11 років – 115 г/л і більше.
- Для дітей 12-14 років, а також дівчат і жінок (15 років і старше) – 120 г/л і вище.
- Для чоловіків (15 років і старше) – 130-160 г/л.
Будь-які відхилення показників гемоглобіну в крові від норми – це не причина захворювань, а їх наслідок. А приводів для порушень існує безліч: від неправильного харчування до серйозних хвороб.
Білірубін
Являє собою хімічне пігментне з’єднання, що утворюється в організмі при розпаді еритроцитів, які закінчили свій життєвий цикл. Норма загального білірубіну для дорослих чоловіків і жінок становить 3,4-17,1 мкмоль/л.
Підвищений рівень білірубіну спостерігається при порушенні роботи печінки і відтоку жовчі, які можуть бути викликані гепатитом, жовчнокам’яною хворобою, токсичними ураженнями печінки, пухлинами в печінці або підшлунковій залозі.
Сеча
Фізіологічна норма виділення сечі – 1,5 літра на добу. У здорової людини вона світло-солом’яного кольору, має питому вагу 1020 р/л, кислотність 5,5. Якщо в сечі з’являються білок або лейкоцити – пора турбуватися, видільна система дає збій.
Вага
Вважається, що ідеальна вага відповідає тій, яку ти мала в 18 років. Бажано зберігати її все життя, але це, на жаль, мало кому вдається.
Як і всі ключові показники, вага здорової людини має свої межі. Для обчислення нормальної ваги у дорослих можна користуватися формулою: вага = (зріст – 100) +/- 10 кг. Наприклад, якщо твій зріст 170 сантиметрів, то межі норми ваги – від 60 до 80 кг.
Коливання середнього показника говорить про те, що ти можеш вибрати для себе ту вагу, в якій тобі буде найбільш комфортно. А ось за межі норми краще не виходити, оскільки це може призвести до виникнення проблем зі здоров’ям.
Цукор крові
Глюкоза – це енергетичне паливо для клітин організму, яке надходить в організм з споживаної їжі, зокрема, з тієї, яка містить вуглеводи.
Для засвоєння глюкози необхідний інсулін. У здорової людини рівень цукру в крові регулюється за допомогою інсуліну, за виробництво якого відповідає підшлункова залоза. Таким чином рівень глюкози (цукру) в крові підтримується в межах нормального діапазону.
За рекомендаціями ВООЗ норма цукру в крові – 3,5-5,5 ммоль/л. Показник 5,6-6,6 є нормою після їжі, а рівень цукру натще вище 6,7 майже завжди свідчить про наявність цукрового діабету.
РH – кислотно-лужна рівновага в крові
Обмін речовин нашого організму заснований на кислотно-лужній рівновазі (КЛР), яка визначається показником pH, який ще називають водневим. Розшифровується pH як power hidrogen, що в перекладі означає «сила водню».
Рівень pH знаходиться в нормі, якщо у людини злагоджено працюють легені, печінка, нирки, які виводять шкідливі елементи, підтримуючи потрібну кислотність.
У нормі pH крові повинен перебувати в межах 7,32-7,42 для венозної крові і 7,37-7,43 для артеріальної. Значення pH нижче 6,8 або вище 7,8 несумісні з життям.
Лейкоцити
З англійської мови слово «лейкоцит» перекладається як «біла кров’яна клітка» (white blood cells, WBC). У дорослих нормальні показники лейкоцитів в крові знаходяться в межах 4-10 x 10 9/л.
Підвищений вміст лейкоцитів називається лейкоцитозом і може бути викликаний гострим запаленням і бактеріальними інфекціями, системними хворобами сполучної тканини, початковими стадіями променевої хвороби, злоякісні пухлини.
Температура тіла
За норму у нас прийнята середня температура тіла, рівна 36,6 градуса. Але мало хто знає, що існують температурні межі цієї норми.
Згідно з міжнародною медичною статистикою, у більшості людей постійна температура коливається в проміжку від 36,3 до 37,0 градусів.
Підвищення температури тіла є реакцією на різні порушення в роботі організму. Іншими словами – це знак, що організм розпізнав хворобу і почав з нею боротися.
Холестерин (загальний)
Колись холестерин вважали незаперечним злом і звинувачували в безлічі різних проблем зі здоров’ям. Сьогодні медики визнають, що холестерин життєво необхідний в якості будівельного матеріалу для утворення клітин і нервової тканини.
Існує поширене переконання, що високий холестерин буває тільки у тих людей, які їдять багато жирної їжі. Нічого подібного. 80% холестерину виробляється в організмі (у печінці, в інших тканинах) і лише 20% надходить з їжею.
Залежно від складу сполук, які включають холестерин, його прийнято розділяти на «поганий» (ЛНП) і «хороший» (ЛГП). Якщо в крові багато холестерину ЛНП, то він порушує внутрішні оболонки судин, накопичується в них і утворює склеротичні бляшки.
Висока концентрація ЛВП, навпаки, знижує ризик атеросклерозу і серцево-судинних захворювань. Для дорослих вважається хорошим рівень загального холестерину не вище 5,18 ммоль/л, а для дітей – 4,4 ммоль/л.
Тепер, знаючи нормальні показники здоров’я і поглянувши на свій аналіз, ти будеш мати уявлення про процеси, що відбуваються в твоєму організмі.
Артеріальний тиск, ЧСС і число дихальних рухів в хвилину бажано тримати на контролі кожен день, а інші аналізи необхідно здавати не рідше, ніж раз на півроку.