10 видів риби, яку краще не їсти

Продукти харчування повинні приносити користь нашому організму. У цьому їх суть і головна задача. На жаль, так виходить далеко не завжди. Часто навіть найбільш на перший погляд корисні продукти опиняються в stop-списку. Це відноситься і до риби, яка завжди вважалася, скоріше, корисною, ніж навпаки.

«Прогресуюче сьогодні забруднення моря обіцяє не тільки проблеми для навколишнього середовища, але і здоров’я людини», – заявляє Браян Клемент, співкерівник інституту здоров’я і автор книги «Риби-вбивці: як морепродукти шкодять вашому здоров’ю».

Іноді та сама риба, яку прийнято без зайвих вагань відносити до продуктів з розділу правильного харчування, містить метали, промислові хімікати, пестициди або паразитів, які можуть завдати шкоди нашому здоров’ю. Потрапляють вони в рибу, як нескладно здогадатися, з її природного середовища – морських і океанічних глибин. Небезпеку таять в собі і бактерії, що виникають в морепродуктах в ході харчової обробки і неправильних умов зберігання та упаковки. Сьогодні ми постараємося максимально широко вивчити рибне питання і розповімо, які види риб краще виключити зі свого раціону, щоб не стати жертвою заражених морських мешканців і нечесних на руку виробників.

Поради щодо купівлі

Купуючи рибу на ринку або замовляючи її в ресторані, не лінуйтеся читати етикетки і не соромтеся задавати питання, які допоможуть отримати вичерпну інформацію про продукт.

  • З якої країни ця риба?
  • Вона спіймана в природних умовах або вирощена на фермі?
  • Якщо це дика риба, то яким способом вона спіймана?
  • Якщо її виростили, то у відкритому водоймищі (ризик забруднення) або в критому басейні або ставку?
  • Якщо вам пропонують рибу, нехарактерну для даної пори року або занадто дешеву, варто задуматися. Шахрайство (підміна більш дорогих сортів більш дешевими) стало звичайною справою. І ще порада: купуючи охолоджену рибу, зверніть увагу на її термін придатності. Пам’ятайте, що за ГОСТом він становить 14 діб.

Дикий морський окунь

Якщо ви захочете скуштувати цієї риби, обов’язково дізнайтеся, звідки вона привезена. Чилійський морський окунь характеризується високим вмістом ртуті, тому дорослій людині його варто вживати в їжу не частіше двох разів на місяць. Не варто також купувати окуня, виловленого на островах Крозе, Принца Едварда, а також в Чилі. У цих регіонах рибу ловлять безконтрольно, знищуючи безліч інших морських істот. Зверніть краще увагу на морського окуня, виловленого біля Фолклендських островів і Маккуорі, хороша також риба, видобута біля узбережжя Аргентини і у віддалених антарктичних водах. Обов’язково уточніть, чи сертифікований продукт.

Кафельников

«Цю рибу варто зовсім виключити з раціону», – говорить Браян Клемент. Кафельников ще одна риба, яка відрізняється високим вмістом ртуті в м’ясі, тому її споживання також рекомендується обмежити. Крім того, вилов кафельникова найчастіше відбувається з істотним порушенням норм, через перевищення дозволеного рівня видобутку риби цього виду. Звідси ризик отримати заражену рибу або зіпсовану. Якщо ж ви все-таки маєте намір подати кафельникова на стіл, віддайте перевагу тій рибі, що була виловлена ​​в середній Атлантиці – там практикуються більш щадні методи лову.

Атлантичний великоголов

Цікаво, що вік великоголова може досягати 100 років, але, незважаючи на надзвичайно високу тривалість життя, кількість цієї риби досить обмежена через довгий репродуктивний цикл та браконьєрство. «Хоча вилов риби в океані тепер жорстко регулюється, популяція Атлантичного великоголова так і не відновилася після буму популярності цієї риби кілька десятків років тому», – пояснює шеф-кухар Френкі Терцолі. Від покупки атлантичного великоголова варто відмовитися хоча б для захисту природи. Крім того, з огляду на середній вік виловлених рибин, можна припустити ступінь її отруєння токсичними речовинами.

Акула

Більшість риб і молюсків накопичують в тканинах сполуки ртуті, які можуть викликати важкі ураження центральної нервової системи людини. Кількість цих речовин змінюється в залежності від виду риби і її знаходження в харчовому ланцюжку. Ртуть в складі опадів забруднює природні водойми, де її поглинають водні рослини, а потім дрібні риби і далі по ланцюжку. У процесі її передачі від однієї риби до іншої, ртуть накопичується, тому її максимальний рівень виявляється у великих хижаків, акули одні з них. Крім того, сьогодні популяція цього виду риб досягла свого найнижчого рівня за всю історію, так як більшість з них вбивається при вилові іншої риби.

Королівська макрель

Вважається, що корисна для здоров’я виключно макрель, вирощена на волі. Однак з цим твердженням можна посперечатися. Причиною сумніву може послужити все той же процес накопичення ртуті в тканинах риби. Дику макрель не рекомендують вживати в їжу дітям і жінкам, особливо вагітним. Що до чоловіків, то їм дозволяється їсти не більше однієї порції в місяць. В якості найбільш безпечного варіанту можна використовувати атлантичну макрель.

Риба меч

Риба-меч є важливим об’єктом океанічного рибальства. Її цінують шеф-кухарі всього світу через ніжний смак і практично повну відсутність кісток. Часто рибу-меч їдять сирою, нарізаючи тонкими скибочками і поливаючи соусом на основі лимонного соку. Головна небезпека для звичайних споживачів – висока вартість цієї риби, через що в магазинах її часто замінюють на більш дешеві і не завжди виловлені відповідно до норм інші різновиди риб, зокрема під виглядом риби-меч нерідко продають поломбо з сімейства акулячих. За смаком вони дійсно близькі, ось тільки шкода останньої набагато вища. Чому – дивіться попередній пункт про акул.

Рувета

Ця риба, часто звана «білим тунцем» надзвичайно смачна, однак її надмірне споживання може стати причиною неконтрольованої діареї. Рувета містить речовину гемпілотоксін – воскової ефір, що надає рибі чудовий маслянистий смак, проте викликає при цьому проблеми з травленням.

Блакитний тунець

Практично всі види тунця містять невеликі дози ртуті. Крім того, споживання блакитного тунця негативно позначається на довкіллі. Найчастіше їх ловлять небезпечними методами, попутно вбиваючи інших морських тварин. Через високий попит на блакитного тунця, цей вид серйозно постраждав, так як особини часто відловлюються до настання репродуктивного віку.

Червоний луціан

З 1980 року популяція цієї риби неухильно знижувалася через надмірний вилов, сьогодні вона досягла практично критичних за своїми мірками меж. Через різке зниження кількості поголів’я риб на ринку з’явилася практика підміни луціана більш доступними видами. Так, часто за нього видають телапію і морського окуня. Однак це не так страшно, як прострочений або транспортований з порушеннями на наші прилавки луціан.

Магазинні суші

Купуючи в магазині суші або ролли, майте на увазі, що велика їх частина робиться з не дуже якісної риби. Тунець, наприклад, часто обробляється монооксидом вуглецю для отримання червоного апетитного кольору і продовження терміну придатності. Якщо тунець після заморозки зберігає яскраво-червоний колір, то без хімії тут не обійшлося.

Свіжість риби можна зрозуміти по її зовнішньому вигляду. Крім того, двічі подумайте, перш ніж купувати роли в магазині, так як часто такі продукти готуються в іншому місці і лише доставляються в магазин. Можливість перевірити реальний термін придатності, а також умови, при яких були приготовлені ці суші, у вас буде не завжди.

Джерело

Поділись


Новини партнерів