Як заповнити нестачу вітамінів в організмі: поради лікарів

Woman in Kitchen with Fruit and Donuts

Чи знайоме тобі відчуття, коли нічого не хочеться робити, сил немає і долає раптова лінь? Найчастіше таке самопочуття буває вдень, а до вечора, коли починає темніти, все навпаки – прилив енергії, бажання чимось зайнятися. Це нестача вітамінів або симптоми захворювань?

Як дізнатися, чи є у тебе брак вітамінів і які з них потрібно приймати? Розібратися в цьому питанні допоможе Павло Валерійович Євдокименко – практикуючий лікар-ревматолог.

Нестача вітамінів в організмі

«Очевидно, щоб дізнатися про дефіцит вітамінів, потрібно здати кров на аналіз. Це дослідження зараз роблять в деяких лабораторіях, але вартість такої перевірки за всіма групами вітамінів доходить до вартості айфона» , – пояснює Павло Валерійович.

До того ж аналіз не гарантує точність: звичайний забір крові з пальця (клінічний аналіз) часто роблять з помилками, і в різних лабораторіях показники можуть відрізнятися. Тому потрібно розуміти, що аналіз крові на вітаміни набагато складніший.

Далеко не в кожному місті чи селищі є лабораторія, яка робить аналізи крові на вітаміни. Доктор Євдокименко стверджує, що за деякими ознаками можна самостійно визначити, яких вітамінів не вистачає в організмі.

Варто відразу обумовити, що існує кілька категорій людей, у яких часто трапляється брак вітамінів групи B.

Категорії людей, схильні до гіповітамінозу:

  • Вегетаріанці
  • Люди, що вживають алкоголь
  • Літні люди
  • Ті, хто знаходиться в тривалому нервовому напруженні
  • Ті, хто займається важкою фізичною та інтелектуальною працею
  • Ті, хто харчується одноманітно, наприклад, цілими днями їсть локшину або картоплю
  • Діабетики, які довгий час приймають препарати від діабету

Якщо узагальнити, то виходить, що нестачі вітамінів піддається більша частина людей. Визначити брак можна за багатьма ознаками.

Ознаки нестачі вітамінів

  • Зверни увагу на язик: якщо він весь червоний або багряний – це говорить про нестачу вітаміну B1. Якщо язик виглядає гладким, ніби відполірованим, в ньому відчувається печіння або поколювання, то причина в нестачі вітаміну B12. Про це також свідчать поколювання, слабкість, відчуття «мурашок» в ногах.
  • Судоми в ногах, поява себореї, тріщини і заїди в куточках рота вказують на дефіцит вітамінів B2 і B6.
  • Печіння в стопах говорить про те, що потрібно поповнити запаси вітаміну В3.
  • Кровоточивість ясен при відкушуванні твердої їжі, при чищенні зубів, оголення коренів зубів – нестача вітамінів С і Р.
  • Хворобливість в литкових м’язах, зниження чутливості ніг до тепла, холоду або до болю може говорити про брак В1.
  • При нестачі вітаміну А нігті стають ламкими і на них з’являються поперечні білі плями. Виникає специфічне зниження зору, так звана «куряча сліпота», коли людина прекрасно бачить при хорошому освітленні, а в сутінках гострота зору знижується і з’являється розпливчастість. Спостерігається помутніння кон’юнктиви очей, лущення шкіри (може виникати і при надлишку вітаміну А).
  • Блискуча і жирна шкіра – означає нестачу В2, В6 і PP.
  • Зниження гемоглобіну (анемія), порушення всмоктуваності кишечника (проноси, бурління в животі) відбувається при дефіциті В12 і фолієвої кислоти. Потрібно бути уважним при прийомі фолієвої кислоти в надлишкових дозах. Вкрай не рекомендується приймати її просто тому, що це зараз стало модним. Від цього знижується противірусний і протионкологічний імунітет.
  • Сухість і крихкість нігтів може говорити про брак вітамінів A і D. Зниження статевого інтересу і розвиток безпліддя пов’язані з нестачею вітаміну Е.

Варто звернути увагу на неспецифічні ознаки нестачі вітамінів групи В: слабкість, дратівливість, запальність, підвищену стомлюваність. Вони також можуть виявитися симптомами стресу, перевтоми, недосипання.

«Пригадую один випадок , – розповідає лікар. – До мене привели пацієнта, у якого була підвищена запальність, і вже йшла мова про психічне захворювання. А під час огляду з’ясувалося, що у людини банально не вистачає в крові вітамінів групи В. Після того як я призначив лікування препаратами цих вітамінів, запальність пішла за лічені дні.

Хочу підкреслити: перш ніж віддавати людину в психушку, переконайте його попити вітаміни, а ще краще – поколоти».

Якщо з фактом нестачі вітамінів вже визначилися, то виникає очевидне запитання: які вітаміни потрібно приймати ? Готові синтетичні або краще налягати на корисну їжу?

Більшість сучасних вітамінів отримують з натуральних продуктів, і їх хімічна формула нічим не відрізняється. Але якщо у людини алергія на вітаміни в таблетках, то краще за все отримувати вітаміни групи В з висівок, пивних дріжджів і перги (квіткового пилку).

Багато хто побоюється, що вітаміни групи В не можна приймати усі нараз, так як вони між собою не поєднуються. Це не зовсім так. Наш організм звик засвоювати їх одночасно з природних джерел. Але в ідеалі краще приймати окремо водорозчинні вітаміни групи В від жиророзчинні, такі як А, D, E.

З точки зору експертів, курс прийому вітамінних комплексів не повинен перевищувати 1-2 місяці з перервою в 3-6 місяців. Бажано робити це сезонно. На початку осені, коли ми наїлися природних вітамінів з овочів і фруктів, додатково пити вітаміни в таблетках не потрібно. А ось в кінці зими і ранньою весною, коли наш організм явно недоотримує вітаміни, потрібно починати курс прийому полівітамінів.

Відносно омега-3 і омега-6 жирних кислот думка доктора Євдокименка неоднозначна: «З одного боку, ці речовини, безумовно, корисні. Але потрібно розуміти, що навколо омега-3 і омега-6 утворився надмірний ажіотаж. Коли в рекламі розповідають про те, що ці жирні кислоти здатні вилікувати буквально від усіх хвороб – це перебільшення.

Їх призначають строго за медичними показаннями, наприклад для поліпшення роботи мозку і серцево-судинної системи, для зниження рівня холестерину в крові. Ще омега-3 і омега-6 допомагають боротися зі стресом і депресією. У лікувальних цілях їх потрібно приймати курсом від одного до двох місяців, ні в якому разі не перевищуючи дозування. Побічним ефектом передозування є розлад травлення» .

Доктор не рекомендує вживати риб’ячий жир і масло льону з пляшок, так як омега-3 дуже швидко окислюється при контакті з повітрям. Краще приймати ці речовини в капсулах.

Джерело

Поділись


Новини партнерів