На жаль, рак молочної залози є однією з найбільш поширених форм раку серед жінок ось уже багато років. Доброю новиною в даному випадку є те, що лікування стає все більш ефективним і менш складним. Плюс, завдяки присутності в медіапросторі все більшої кількості експертів, сьогодні ми знаємо значно більше про способи зниження ризиків раку молочної залози, ніж навіть кілька років тому.
У цьому матеріалі ми зібрали п’ять простих дій, які доступні кожній жінці.
Дієта
Ймовірно, це не стане для вас несподіванкою, якщо ви вже вивчали дане питання. Але протизапальна дієта дійсно може знизити ризики онкологічних захворювань, включаючи рак молочної залози. Не кажучи вже про те, що вона зменшить вірогідність діабету, серцево-судинних і аутоімунних захворювань.
Але як виглядає ідеальна дієта проти запалень? Вона може мати найрізноманітніші форми, але в ній завжди буде багато свіжих фруктів і овочів, горіхів і насіння, здорових жирів, таких як оливкова олія і риба, а також пісного білка і цільних зерен. Всього того, що ми маємо на увазі, коли говоримо про збалансоване харчування. Серед продуктів, яких слід по можливості уникати – рафінований цукор, очищені зерна, гідрогенізовані масла та упаковані страви.
«Домашні» канцерогени
Нагадаємо, що канцерогени – це фактори навколишнього середовища, вплив яких на організм підвищує ризики, пов’язані із злоякісними утвореннями. Для того, щоб знизити ризик раку молочної залози, експерти радять жінкам звернути увагу на чистячі і миючі засоби, які вони регулярно використовують.
Бісфенол, пестициди, антипірени – це лише невелика частина речовин, визначених ВООЗ як «ймовірні канцерогени» або «канцерогени», які можна зустріти в складах засобів для прибирання будинку. Що з усім цим робити? Лікарі радять почати з використання еко-засобів (в тому числі – дитячих) для прибирання та миття посуду з відповідними сертифікатами.
Контрацептиви
Нові дослідження показали, що гормональний контроль над народжуваністю, включаючи таблетки і гормональні внутрішньоматкові спіралі, може збільшити ризик раку молочної залози і раку шийки матки. Але перш ніж ви вирішите відмовитися від них раз і назавжди, майте на увазі, що гормональні контрацептиви, за даними все тих же досліджень, мають захисні властивості проти інших видів раку, таких як рак яєчників , рак ендометрія і рак товстої кишки.
Незважаючи на те, що спосіб контрацепції – особистий вибір для кожної жінки, ви повинні обговорити це зі своїм гінекологом, який зуміє врахувати всі чинники ризику і підібрати максимально безпечний варіант.
Фізична активність
Точно так само, як їжа може бути ліками, так і фізичні вправи здатні забезпечити вас масою переваг. І зниження ризику раку молочної залози – одна з них. Гарна новина полягає в тому, що, на відміну від дієти, не має особливого значення, яким видом спорту ви займаєтеся. До тих пір, поки ви робите це регулярно.
Танці або силове тренування, легка ранкова пробіжка або повноцінний марафон, енергійна зумба або розслаблений пілатес – все це піде на користь вашому організму. Втім, експерти попереджають, що тут важливо не перестаратися. Так що при виборі типу занять орієнтуйтеся на свої можливості, а якщо під час тренування щось йде не так, не варто перемагати себе, дозвольте собі трохи відпочити.
Візит до лікаря
У випадку з раком молочної залози основний фактор ризику – це вік. Загальносвітова статистика показує, що якщо у жінок до 45 років реєструється близько 12% випадків, то після 55 років відсоток збільшується більш ніж в п’ять разів (66%). Далі в цьому списку йдуть сімейна історія, мутації генів і пізня вагітність.
Сучасна доказова медицина сходиться на думці, що якщо факторів ризику немає, а дискомфорт, біль і ущільнення в грудях відсутні, робити скринінг (УЗД, мамографію або щось ще ) варто раз в два роки після 50 років. У всіх інших випадках графік повинен бути складений індивідуально разом з мамологом, до якого, звичайно, важливо піти якомога швидше, тому що виявлення захворювання на ранній стадії може врятувати вам життя.