Деякі люди не визнають психологічні травми, ставляться до них халатно: «Само пройде, це ж несерйозно». Така позиція в корені неправильна. Психологічна травма – проблема не менш, а нерідко і більш серйозна, ніж «звичайна» соматична травма, як, наприклад, перелом. Більш того, якщо її ігнорувати, не робити нічого, щоб ліквідувати її наслідки, така травма може спровокувати конкретні захворювання, розповів лікар-психіатр Ігор Лазарєв .
«У психіатрії є цілий напрям – психосоматика. Це соматичні, загальні медичні захворювання, в яких психологічний або стресовий фактор відіграє або важливу роль, або основну, – говорить Лазарєв. – До психосоматозів відносяться, наприклад, гіпертонія, бронхіальна астма, дуже багато хвороб шлунково-кишкового тракту. Деякі з таких проблем взагалі можуть лікуватися виключно психотропними препаратами. Свого часу я працював у фармацевтичній компанії з терапевтами, розповідав їм саме про антидепресанти. Після призначення у пацієнтів спостерігалася позитивна реакція: наприклад, у багатьох стабілізувався тиск саме завдяки препаратам, які знімають тривогу».
Також існує таке явище як «втеча в хворобу», відзначає Лазарєв. Це відбувається, коли людина намагається звернути на себе увагу і несвідомо продовжує хворобу. У таких випадках пацієнти дійсно не можуть одужати саме через психологічний чинник.
Стрес і психологічна травма – речі відносні. Один і той же досвід або переживання можуть ніяк не вплинути на одну людину і глибоко травмувати іншу. Для когось психологічна травма – це пережита катастрофа або смерть близького, а для когось – розставання з хлопцем або дівчиною. Все залежить від сприйняття людини, від його схильності до тривожності. Тривога ж, в свою чергу, запускає певні механізми. Виходить замкнуте коло: стрес спровокував тривогу, а тривога провокує безліч різних симптомів. Наприклад, джерело панічних атак – саме тривога, в той час як симптоми загальні, соматичні.
«Загалом, все це взаємопов’язано, а в основі, як правило, – психологічна травма уразливої до неї людини. До психосоматичних захворювань необхідний комплексний підхід в лікуванні. Тому зараз в університетах майбутнім терапевтам викладають малу психіатрію. Щоб вони могли розпізнавати депресію, тривожні розлади, відрізняти їх від більш серйозних психічних захворювань і призначати найбільш ефективне і оптимальне лікування.