Люди витрачають третину свого життя на те, щоб виспатися – або, принаймні, так бачать це деякі. Коли здається, що в добі бракує годинки, деякі прагнуть поводитися так само, як колишній прем’єр-міністр Англії Маргарет Тетчер, яка заявляла, що витрачає на сон тільки чотири години на добу, або як художник Сальвадор Далі, який витрачав на те, щоб подрімати, так мало часу, наскільки це було можливо. Але що думають із цього приводу лікарі? Скільки треба спати людині, щоб залишатися здоровю і енергійною?
Необхідна кількість сну
На питання про те, скільки треба спати людині, існує досить чітка відповідь. Вісімдесяти відсоткам людей треба від шести до дев’яти годин сну в добу, а інші 20% сплять більше або менше цієї кількості. Але чи можна змінити свій регулярний графік? Якщо людина примушує себе щодня встати з ліжка на декілька годин раніше, то її тіло врешті-решт звикне до цього? До нещастя, ні.
Вчені зібрали багато доказів того, що недосип чинить украй негативний вплив на стан здоров’я людини. Людині не просто пристосуватися до недоліку сну – в короткостроковій перспективі він зменшує його концентрацію, і якщо цей недолік критичний, він робить людину неуважною і сумною. Це може, приміром, позначитися на навичках водіння, що рівнозначно пияцтву. Довгострокові наслідки недосипу ще тривожніші.
Недолік сну упродовж десятиліть пов’язаний з підвищеним ризиком діабету, ожиріння, серцево- судинних захворювань і високого кров’яного тиску.
Управління режимом сну
Але як щодо тих людей, хто з радістю управляє своїм сном, отримуючи меншу кількість годин, ніж інші? Скільки треба спати таким людям, щоб виспатися, і чому вони не здаються при цьому хворими?
По-перше, можна утішити себе тим, що насправді існує дуже багато міфів про сміливі заяви людей. Так, вважається, що Наполеон сказав, про те, що “сон – для слабаків”, але насправді він спав досить багато. Звичайно, є декілька унікальних людей, які можуть успішно справлятися тільки з п’ятьма годинами сну на добу, не випробовуючи шкідливих дій. Вони іноді відомі як “безсонна еліта”.
Безсонна еліта
У 2009 році команда, очолювана генетиком Йинг Фу в університеті Каліфорнії, виявила матір і дочку, які лягали спати досить пізно, але вставали кожен ранок дуже рано. Навіть коли у них був шанс виспатися в кінці тижня (сигнальний знак того, що людина страждає від недосипу) вони не використовували його.
Тести показали, що і дочка, і матір мали мутацію гена під назвою hDEC2. Тоді дослідники поміняли цей же ген у мух і мишей і виявили, що вони також стали менше спати. Це свідчить про те, що гени відіграють важливу роль, визначаючи, скільки треба спати людині. На жаль, це не доступно для інших людей, тому що в даний момент це закладено в їх генах (непогане виправдання для тих, що запізнився на роботу, чи не так?).
Планування сну
Але в той час, як привчити себе спати менше неможливо, дослідники, котрі працюють з військовими виявили, що людина може виспатися заздалегідь, якщо добре спланує свій режим. У одному дослідженні люди щоночі протягом тижня лягали спати на декілька годин раніше, ніж звикли лягати. Коли згодом учасники випробування були позбавлені сну, то вони не страждали від цього так само, як ті люди, яким не давали можливість виспатися заздалегідь.
Це дійсно вимагає багато зусиль. Напевно, людині найпростіше робити це під час відпустки, оскільки вона повинна прокидатися природним чином, а не покладатися на будильник. За перші декілька ночей людина може заповнити пропущений сон, а потім отримає уявлення про свою ідеальну тривалість сну.
Час, проведений під час повноцінного сну, дозволяє тілу і розуму людини працювати на повну потужність під час пильнування. Політик, сон якого надихає, це швидше не Маргарет Тетчер, але Уїнстон Черчіль. Він не любив вилазити з ліжка, тому залишався працювати там увесь ранок, навіть приймав відвідувачів у своїй спальні.