
Якщо ви хоча б раз були в залі або намагалися тренуватися вдома, ви добре знаєте, що заняття завжди починається з розтяжки. Та що там, навіть шкільний урок фізкультури не можна уявити без розминки. Вважається, що комплекс необтяжливих вправ допомагає підготувати м’язи до більш інтенсивних навантажень, плюс, не дає накопичуватися в них молочній кислоті, полегшуючи біль на наступний день.
Але наскільки це справедливо? І чи необхідна розтяжка насправді? Розберемося просто зараз.
Розтяжка і м’язове відновлення
Відомо, що під час будь-якої фізичної активності, йдеться про тренування в залі або ультразвуковий шопінг в пошуках «тієї самої» сукні, м’язи працюють. Після того як активність завершена, їм потрібен час на відновлення. Скільки? Складно сказати, оскільки для кожного з нас це індивідуальна величина.
Що ми знаємо точно, так це те, що відновлений м’яз може повноцінно функціонувати без будь-якої хворобливості. І ні, це не той процес, який моментально поліпшить показники, однак це дуже важливо для тих, хто постійно тренується і планує покращувати свої спортивні результати.
Для спортсменів
Професійні спортсмени використовують безліч речей, щоб прискорити відновлення: від кріотерапії і масажу до занурення в крижану воду і електростимуляції. Всі ці втручання спрямовані на зменшення в організмі кількості молочної кислоти, запальних маркерів та інших молекул, які можуть перешкодити повернутися до тренувань.
Втім, з точки зору науки, далеко не всі ці дії ефективні. Так, дослідження давно підтвердили відновлювальні «потужності» масажу. Що стосується розтяжки, то кілька досліджень показали, що вона дійсно прискорює відновлення м’язів, допомагаючи швидше видаляти з них «сміття». Інше – поки під питанням.
Для всіх інших
Більшість з нас все ж тренуються не для змагань, але щоб бути здоровими, схуднути і поліпшити свій настрій. Ось чому тут важливо зосередитися на ремоделюванні – зміни м’язової структури, швидкості метаболізму і фізіології у відповідь на спортивний стрес.
Знадобилося близько 35 років тематичних досліджень, щоб визначити, як оптимізувати реакцію ремоделювання організму на фізичні вправи. Зрештою, пише Popular Science, вчені встановили, що на це здатні шість змінних: час прийому їжі (в основному білка), тип вправ, масаж, якісний сон, низькі дози креатину і – вгадайте? – розтяжка.
Максимальними перевагами, кажуть фітнес-експерти, розтяжка володіє в сенсі поліпшення або підтримання діапазонів руху, зміцнення кісток, суглобів і сполучної тканини (всіх елементів, які впливають на продуктивність). Дослідження показують, що еластичні вправи, по-перше, пов’язані з еластичністю м’язів, по-друге, покращують приплив крові до м’язів при регулярному повторенні.
Так потрібно розтягуватися чи ні?
Так – відповідь абсолютно точна. Якщо ви професійний спортсмен, це знизить ризик травм, збільшивши силу м’язів і швидкість їх відновлення. А якщо ви, як і більшість людей, тренуєтеся, щоб схуднути, розтяжка допоможе з ремоделюванням м’язів і зміцненням сполучної тканини.