Спершу це нагадує грип – почастішали випадки зараження небезпечною хворобою

Інфекція, яку переносять кліщі, іноді чатує в організмі до півроку.

Цьогоріч у багатьох областях України почастішали випадки зараження людей хворобою Лайма. Поширення інфекції пов’язують із укусами кліщів, а також москітів і деяких видів комарів. Улітку вони особливо активні в лісах, на дачах, у парках, навіть у міських скверах.

Що відомо про цю хворобу й чому вона активізувалася саме зараз?

– Цю недугу спричиняють спірохети борелії, що їх переносять кліщі та комахи, – розповіла Ольга Чудінова, лікар-епідемолог міськвідділу обласного лабораторного Центру МОЗУ. – Докладно вивчати хворобу Лайма (інша назва – системний кліщовий бореліоз) в Україні стали наприкінці 90-х років. Можливо, тому чимало людей і досі вважають хворобу Лайма екзотичною. Однак це не так.

З того часу, як з’явилася можливість лабораторної діагностики цієї недуги, випадки бореліозу щороку реєструються у всіх регіонах України. Цьогоріч інфекція активізувалася, що, вочевидь, пов’язано з активним розмноженням кліщів.

– Чи є в цієї хвороби характерні симптоми?

– Так, але вони, як досліджено, залежать від геномної групи борелій, що потрапили в організм. Збудник з певними генетичними характеристиками провокує найхарактерніший симптом – мігруючу еритему. Це червона пляма, яка з’являється на місці укусу кліща. Її можна помітити вже на другий день після укусу, її діаметр збільшується поступово, у центрі вона блідіша, по краях – червона. За декілька днів еритеми можуть з’явитися і на інших ділянках шкіри. Усім, хто це помітив, слід негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста. Адже це можливість вчасно розпочати лікування (проти збудника – борелій – ефективні антибіотики), воно не дає розвинутися хворобі Лайма.

– А що буває, якщо людина не звернула увагу на червону пляму на місці укусу чи її просто не було?

– Тоді з часом розвивається гостра форма хвороби. Причому характерні ознаки можуть з’явитися одразу або через декілька місяців (до півроку) після зараження. Спершу симптоми можуть нагадувати грип: у хворого підвищується температура, збільшуються лімфовузли, йому надокучають болі в суглобах. І це ще не все. Надалі збудник із лімфою і кров’ю поширюється організмом. У цьому найбільша небезпека, адже борелії можуть уразити різні органи та системи. Наприклад, якщо атаки інфекції зазнало серце, то з’являються ознаки міокардиту, перикардиту. В іншому випадку розвивається запалення головного і спинного мозку (нейробореліоз), параліч… Фатальні наслідки зараження можуть бути для вагітної жінки, адже інфекція передається плоду й провокує його ураження, викидень чи вроджені вади.

– Чи можна захистися від недуги? Які засоби профілактики існують?

– Специфічних вакцин проти хвороби Лайма, на жаль, не розроблено. Тому найефективніший спосіб попередження зараження – не допускати присмоктування кліщів, укусів комарів і москітів. Вирушаючи на природу, де є ризик зараження, слід обов’язково використовувати захисний одяг, спреї для відлякування кліщів. Якщо ж невдовзі після укусу кліща з’явилася еритема чи ви занедужали, негайно звертайся до інфекціоніста. Спеціальний аналіз крові дозволяє точно поставити діагноз, вчасно розпочате лікування рятує від страшних наслідків бореліозу.

Джерело

Поділись


Новини партнерів