Зупинимо пародонтоз! Чи можна уповільнити розвиток хвороби?

Ми звикли називати пародонтозом будь-які проблеми з яснами. Однак на відміну від більшості з них пародонтоз вважається вельми серйозним захворюванням. Розберемося, що ж це за хвороба, як її лікувати і як не допустити її розвитку.

Куди зникають ясна

Пародонтоз – це захворювання, що характеризується дистрофічним ураженням тканин, що оточують зуб. При цьому відбуваються витончення ясен і зменшується кількість кісткової тканини без будь-яких запальних процесів.

В результаті шийки зубів оголюються, візуально зуби стають довшими, з часом оголюються корені зубів, зуби починають хитатися і випадати.

Перша стадія. Хвороба ніяк себе не проявляє. Зміни в пародонті вже відбуваються, однак не виникає ні болю, ні свербіння ясен.

Друга стадія. Міжзубні перегородки зменшуються, і між зубами починають регулярно застрявати шматочки їжі. Ясна іноді кровоточать під час чищення. З’являється легкий свербіж, іноді біль.

Третя стадія. Тканини навколо зубів повністю і незворотно зруйновані. Кровоточивість і біль посилюються, на яснах іноді виникають виразки. Зуби сильно розхитуються, починають випадати.

Шукаємо причину

Точну причину розвитку пародонтозу встановити досить складно навіть фахівцеві. Одне можна сказати напевно: як правило, ця хвороба переслідує людей похилого віку – в молодому віці пародонтоз зустрічається вкрай рідко.

Прийнято вважати, що одним з головних чинників, що провокують пародонтоз, є судинні захворювання. Через те, що кровопостачання ясен порушується, вони недостатньо забезпечуються киснем і живильними речовинами. А поганий відтік крові провокує регулярне самоотруєння відходами життєдіяльності. Все це призводить до руйнування тканин ясен.

Саме тому пародонтоз нерідко виникає на тлі цукрового діабету (це захворювання призводить до пошкодження кровоносних судин), атеросклерозу (холестеринові бляшки порушують нормальний кровообіг), захворювань печінки і високої кислотності шлункового соку, які ускладнюють засвоєння вітамінів та інших корисних речовин, а також на тлі хвороб обміну речовин, ендокринних порушень і збоїв в роботі щитовидної залози.

Ще однією причиною пародонтозу може бути неправильний прикус. При неправильному змиканні зубів також порушується кровопостачання щелеп і ясен. Однак проблеми з прикусом далеко не завжди призводять до пародонтозу – у багатьох людей з порушеннями прикусу пародонтозу немає.

А ось шкідливі звички, в першу чергу куріння, цілком можуть стати фактором виникнення хвороби. Адже вже доведено, що нікотин звужує судини і порушує кровообіг ясен, а продукти горіння тютюну подразнюють тканини порожнини рота. Так що картинки із зображенням пародонтозу на пачках сигарет – зовсім не страшилка для наївних підлітків, а попередження про реальну небезпеку.

Як лікувати

Відновити зруйновані тканини ясен не під силу жодному лікарю, тому головне завдання при пародонтозі – не допустити розвитку хвороби. Перед тим як приступити до лікування, проводиться рентгенівське обстеження, щоб зрозуміти, як далеко зайшла хвороба, і професійна чистка зубів, адже зубний наліт – прекрасне середовище для розмноження бактерій, які можуть привести до запалення ясен. Також необхідно залікувати всі хворі зуби, іноді проводиться видалення коренів зруйнованих зубів.

Після цих маніпуляцій лікар вибирає метод лікування. Серед них:

► Ліки – зазвичай призначаються вітаміни, протизапальні засоби, іноді гормональні препарати. Ліки приймають всередину, роблять аплікації на ясна, а також ін’єкції в ясна.

► Фізіотерапія для активізації постачання ясен кров’ю. Застосовується вакуумний масаж, лазерна терапія, вплив на тканини ясен слабкими розрядами електроструму.

► Шинування для зменшення рухливості зубів. Як правило, шину накладають з внутрішньої сторони зубів, тому естетика посмішки не порушується. Іноді шинування поєднують з протезуванням. В цьому випадку всі зуби скріплюються в єдині блоки, щоб зменшити рухливість і запобігти випаданню зубів. Робиться це за допомогою коронок і зубних мостів.

Важливо пам’ятати, що лікування пародонтозу супроводжується лікуванням у інших фахівців, мета яких позбутися від внутрішніх захворювань, які поглиблюють пародонтоз. Саме тому пародонтоз вимагає не тільки втручання лікаря-пародонтолога, а й вузьких фахівців.

Вибираємо протез

Вибір способу протезування при пародонтозі – складне завдання. Як правило, лікарі намагаються уникати:

  • Протяжних мостовидних протезів. Ця конструкція дуже важка і може привести до втрати опорних зубів (тих, на які кріпиться міст).
  • Консольних протезів. Такі конструкції відрізняються від мостів тим, що мають опору тільки з одного боку і використовуються для заміщення одного-двох відсутніх зубів. Однак, оскільки протез кріпиться тільки з одного боку, він створює надмірне навантаження на опорні зуби, навіть незважаючи на свій невеликий розмір.

Втім, це не означає, що при пародонтозі доведеться змиритися з відсутністю зубів. При пародонтозі не протипоказана установка металокерамічних коронок і невеликих мостовидних протезів.

Джерело

Поділись


Новини партнерів