
Не секрет, що забруднення повітря забирає роки життя. Вчені підрахували, наскільки скорочується тривалість життя через цей фактор в різних частинах світу. Отже, забруднення повітря скорочує середню очікувану тривалість життя на Землі приблизно на рік, в найбільш забруднених країнах Азії і Африки – на півтора-два роки, а в нас – трохи більше, ніж на дев’ять місяців.
Йдеться про забруднення частинками розміром менше 2,5 мікрометра. Вони можуть провокувати хвороби легенів, серцево-судинної системи і передчасну смерть. Прийнятою безпечною нормою забруднення є 10 мікрограмів частинок на кубічний метр повітря. Його можна спостерігати в ряді розвинених країн. Однак, згідно зі статистикою, 95% населення Землі, що проживає в містах, дихає сильно забрудненим повітрям.
Університет Техасу проаналізував статистику за 2016 рік, що стосувалася 185 країн. Виявилося, в середньому забруднення, що перевищує безпечний ліміт, скорочувало середню очікувану тривалість життя на 1,03 року (куріння віднімає 1,82 року, погана якість питної води – 0,57 року, нездорове харчування – 2,67 року).
Цікаво: в країнах з відносно чистим повітрям (США, країни Євросоюзу, Австралія) забруднення повітря забирало кілька місяців життя. У 42 країнах (переважно Азії та Африки) забруднення частинками відніме більше року життя. Найбільш важка ситуація спостерігається в Південній Азії. Тут брудне повітря небезпечніше всіх видів раку разом узятих.