
Для ранньої діагностики раку молочної залози поряд з регулярним відвідуванням лікаря, мамографією і перевіркою на наявність підозрілих ущільнень слід звертати увагу на будь-які зміни в грудях і організмі в цілому. На це вказують багато випадків самодіагностики хвороби, вказує Women’s Health.
Видання попросило прокоментувати це питання доктора Ніліму Дендулурі (Neelima Denduluri), співголови Американського комітету з ракових досліджень (US Oncology Breast Cancer Research Committee) і доктора Дебру Патт (Debra Patt), експерта по раку молочної залози з Техасу.
Потрібно звертати увагу на будь-які зміни в молочних залозах, щоб вчасно повідомляти про них свого лікаря. Отже, крім ущільнення в грудях слід звертати увагу на наступні ознаки.
Запалення, лущення, плями або ямочки на шкірі
Ви знаєте свої груди і всі їхні маленькі особливості, тому якщо ви помічаєте будь-які зміни їхнього зовнішнього вигляду, надавайте цьому значення.
«Будь-які незвичайні ущільнення шкіри, почервоніння, висип, ямки, зморщення повинні бути оглянуті вашим лікарем», – вважає Дебра Патт.
Зміни сосків
Тільки у манекенів можна знайти точкові пружні соски. У справжніх людей вони можуть мати різні розміри, форму і текстуру, їх може оточувати волосся, може трохи варіюватися їх розташування і так далі.
Зазначені речі є нормою, тому необхідно знати свою норму і орієнтуватися на неї. Наприклад, якщо у вас завжди були дещо плоскі соски, але раптово їх форма змінилася, потрібно повідомити лікаря. Це стосується і інших змін, включаючи колір і текстуру.
Також Ніліма Дендулурі вказує на те, що наявність волосся навколо соска не говорить про ризик раку.
Виділення з соска
Виділення з соска є нормою під час вагітності, коли у жінки є маленька дитина або протягом року після пологів. Але в інших випадках це тривожний симптом, який не можна залишати на самоплив.
З приводу будь-яких виділень з соска, особливо якщо вони червоного або зеленого кольору, потрібно консультуватися з лікарем. Серед патологій, про які вони можуть говорити, рак молочної залози і гіпофіза.
Хвороблива набряклість
Набряклість молочних залоз і біль в них може бути симптомом раку. Також біль і набряклість можуть бути причиною гормональних коливань в організмі (перед місячними, при вагітності).
Для болю при раку характерно те, що він не пов’язаний з менструальним циклом і годуванням грудьми, він з’являється несподівано або не проходить, як очікувалося. Його вираженість і характер може залежати від розміру і локалізації пухлини
Зміни, які не стосуються грудей
Це може бути біль в спині або шиї, безпричинна втрата ваги, стомлюваність. Дослідження показують, що у жінок, які звертаються з такими симптомами за допомогою, періодично діагностують рак молочної залози.
Кожен можливий симптом раку грудей неможливо згадати в рамках однієї статті, тому просто необхідно стежити за своїм здоров’ям. Будь-яке стійка зміна в організмі заслуговує консультації з лікарем.