Метаболічний синдром, або чому ви набираєте вагу

Метаболічний синдром ─ поняття із серії «чули дзвін, та не знаємо, де він». Розповідаємо, що це за неприємність, як вона заважає нам худнути, і шукаємо ефективні способи захисту.

Зайва вага – бич сучасного покоління. Причин «потовстіння» може бути кілька – генетика, порушення гормонального фону, проблеми шлунково-кишкового тракту, неправильний ─ або, якщо говорити грамотно ─ нездоровий спосіб життя. Але останнім часом лікарі все частіше озвучують один і той же діагноз – метаболічний синдром (він же ─ синдром резистентності до інсуліну).

Пояснюємо, що це таке. Через неправильний спосіб життя і високовуглеводне харчування (гамбургери, булочки-цукерки, шоколадні батончики) клітини втрачають здатність сприймати інсулін і, як наслідок, не отримують глюкозу (саме він відповідає за її засвоєння). Обидві речовини ─ і інсулін, і глюкоза ─ в надлишку накопичуються в крові, не маючи можливості «перейти» в клітини. Протягом часу дисбаланс посилюється і породжує цілий букет порушень: метаболічних і гормональних. Це тягне за собою погіршення загального самопочуття: з’являється зайва вага, заявляє про себе задишка, скаче тиск, часто болить голова.

Сьогодні метаболічним синдромом, який є фактором ризику розвитку діабету і захворювань серця, страждають близько 25% жителів західних країн.

Щоб не допустити подібного неподобства в роботі свого організму і не стати жертвою метаболічного синдрому (або скоріше позбутися від нього, якщо така неприємність все ж трапилася), достатньо дотримуватися простих правил.

Перейти на каші і горох

Для стабілізації ваги і нормалізації самопочуття необхідне збалансоване харчування. Тому в першу чергу, переглянете раціон. Не кидайтеся в крайності – «голодні» жорсткі дієти допоможуть лише ненадовго попрощатися з ненависними кілограмами, при цьому заподіють великої шкоди організму. Не забувайте щодня їсти свіжі овочі та фрукти, намагайтеся віддавати перевагу складним вуглеводам (крупи, бобові, цільнозерновий хліб, крохмалисті овочі): на відміну від простих вуглеводів, вони забезпечують почуття ситості на тривалий час і в той же час сприяють травленню. Від «найпростіших», до речі, доведеться відмовитися: саме солодкі і борошняні продукти, які містять їх стають однією з головних причин набору зайвої ваги.

Забути про ліфт

Всі розуміють, наскільки важлива фізична активність для міцного здоров’я. Однак тільки мотивації для регулярних відвідувань фітнес-клубу часто буває недостатньо. Виправдання знайти легко: сучасний ритм життя не залишає вибору ─ вільного часу катастрофічно не вистачає. Але щоб розігнати метаболізм, доведеться попітніти. Сміливо вибирайте те, що вам найбільше подобається – йога, спортивна ходьба (у тому числі скандинавська ─ з палицями), плавання. Через «не можу» постарайтеся хоча б пару разів на тиждень повноцінно тренуватися протягом 1-1,5 годин. В крайньому випадку, відмовтеся від машини на користь піших прогулянок і віддавайте перевагу підійматися на поверхи пішки.

Не пити, не курити

Вже скільки разів ми чули, що куріння і споживання алкоголю вкрай згубні для здоров’я. Спиртовмісні напої є, до того ж, надзвичайно висококалорійними продуктами. Відмовитися від таких звичок може бути вкрай важко. Але врахуйте, що саме вони провокують збої в роботі майже всіх внутрішніх систем, що виснажує організм.

Заспокоїтися

Стрес – ще одна причина розвитку метаболічного синдрому. Емоційна пригніченість, дратівливість і постійна втома погано впливають на артеріальний тиск і підвищують ризик серцево-судинних захворювань. Майже щодня ми відчуваємо нервове перевантаження ─ втратили час в пробці, недоречно вийшли з дому без парасольки, посварилися з колегою за сусіднім столом через розлиту каву … Чи варті ці дрібниці витрат цінних нервових клітин? Впевнені, ви теж вважаєте, що правильної відповіді ─ немає. Боротися з напругою допоможуть не антидепресанти, а заспокійливі трав’яні чаї, прогулянки перед сном на свіжому повітрі, розслаблюючі масажі і дихальні техніки.

Піти до лікаря

Якщо ви не просто підозрюєте у себе метаболічний синдром, а почули цей вердикт від доктора, справлятися з ним краще під наглядом професіоналів. Важливо саме пролікувати недугу, а не просто вдарити по вазі курсом детоксикації організму і різкого схуднення (бо це не гарантує повне і довгострокове розставання з розміром XL). Лікар повинен підібрати дієту, яка передбачає поступове зменшення ваги (норма ─ не більше 2-3 кг на тиждень), а при необхідності призначити медикаментозні препарати.

Джерело

Поділись


Новини партнерів