Через що на тілі виникають бородавки і як їх краще виводити?

Лікарі давно спростували поширений міф про появу бородавок через контакти з земноводними. Доведено, що вони з’являються через присутність вірусу папіломи людини (ВПЛ). Іноді вони самі пропадають, а в певних випадках – ще більше розростаються. Це безпосередньо пов’язано з силою імунітету. Наскільки вони заразні і як з ними боротися, розповіла лікар-дерматолог Катерина Мокіна.

Чи передаються бородавки?

Так. Бородавки можуть передаватися прямим контактним шляхом. Найпоширеніший спосіб – рукостискання. Також вірус протягом декількох годин може залишатися на предметах загального користування: дверних ручках, поручнях, офісній техніці й т. д. Якщо вірусу все ж вдається потрапити на шкіру людини, то він намагається потрапити в шари дерми якомога глибше.

Чи правда, що найчастіше вони з’являються у дітей?

Ні. Це скоріше стереотип. Вірус буває і у дорослої людини. «Зараз усі відвідують фітнес-клуби та інші спортивні секції, – каже Мокіна, – і масово займаються спортом. Тому сказати, що це частіше з’являється у дітей, неправильно. Як правило, це пов’язано перш за все з ослабленою імунною системою. Бородавка чіпляється не до кожної людини. У когось з’являється, у когось – ні. Це якраз і показує, у кого є хороший шкірний імунітет. І навіть при контакті з цим вірусом ніяких проблем не виникає».

З’явитися бородавки можуть і у домогосподарок, що займаються пранням, прибиранням, бо це може призвести до травми рук, а також у людей з підвищеною пітливістю, найбільш уразливих до зараження даним видом вірусу. Більш того, за словами лікаря, останнім часом центри дерматології частіше стали відвідувати люди похилого віку, чого раніше не спостерігалося.

Чи можна запобігти їх виникненню?

Ні. Тут не існує ніякої профілактики. Бородавки можуть з’явитися раптово і з різних причин. Однак дотримання особистої гігієни ніхто не відміняв. Після відвідування громадських місць необхідно ретельно мити руки, користуватися тільки своїми засобами гігієни і обов’язково дезінфікувати навіть незначні рани.

Бородавки можуть з’явитися на тлі стресів?

Можливо. Але тут скоріше причина в тому ж імунітеті і механізмах його захисту. Якщо під час депресії в організм проник вірус, то навряд чи людина зможе впоратися з усім одночасно. «Тоді організм погано справляється не тільки з ВПЛ, а й з усіма іншими вірусами. Імунітет не встигає боротися з інфекцією. Але це в жодному разі не говорить про те, що під час депресії може виникнути багато бородавок. Це всього лише ознака поганої роботи імунної системи», – повідомляє Мокіна.

Як їх позбутися?

Існує безліч способів: від найпоширенішого – видалення чистотілом – до випалювання лазером. Мокіна умовно ділить їх на фізичні і хімічні. До останніх відносяться рідини на зразок згаданого чистотілу, за допомогою яких бородавки дуже акуратно можна видалити вдома. До фізичних методів дерматологи, як правило, відносять лікарські втручання. «Їх видаляють рідким азотом (заморожування), лазерним променем, електрокоагулятором, радіохвильовим методом. Механізм приблизно один і той же. Це випалювання високою температурою або певним видом випромінювання», – пояснює лікар.

Чи може бородавка з’явитися знову?

Так. Не завжди вистачає однієї процедури для остаточного видалення. «Якщо на тілі виявлено більше однієї бородавки, то в цьому випадку ми працюємо в зв’язці з імунологами, які спочатку проводять імунологічне обстеження, на підставі якого вони призначають противірусне лікування, і ми одночасно з цим починаємо видаляти бородавки», – каже Мокіна.

Які з процедур менш болючі?

Зовсім безболісних процедур немає. Все одно відбувається механічний вплив на шкірні тканини. Тому для початку лікарі аналізують, яким чином краще видалити новоутворення. Хтось витримує укол з знеболенням, після чого бородавку випалюють лазером, комусь легше перенести видалення рідким азотом. Все індивідуально.

Джерело

Поділись


Новини партнерів