Здавалося б, яка користь може бути від кавуна, адже його м’якоть на 90% складається з води? Ми готові довести, що цінних властивостей у цій прекрасній ягоді предостатньо. Зараз якраз настав час оцінити їх по достоїнству, так що готуйтеся в найближчий місяць урізноманітнити ваш звичний раціон кавуном.
Дієтичний продукт
Кавун – один з найбільш низькокалорійних продуктів (всього 38 ккал на 100 грам), і якщо включити його в щоденний раціон, можна ефективно контролювати вагу і навіть худнути. З парою зайвих кілограмів, причиною яких є надлишки води, кавун впорається без зайвих зусиль, адже він відмінно виводить з організму рідину. Ще одна корисна для борців із зайвими кілограмами властивість ─ це швидке насичення. Погодьтеся, трьох-чотирьох часточок цілком достатньо, щоб відчути ситість.
Розрізаний кавун рекомендується тримати в холодильнику не більше двох діб: примхлива ягода має властивість при тривалому зберіганні втрачати смак і накопичувати бактерії.
Правда, наскільки швидко вона приходить, настільки ж швидко змінюється почуттям голоду. І ось тут потрібно бути акуратніше: більше 1,5 кг солодкої м’якоті в день дієтологи їсти не рекомендують ─ це може привести до розладу травлення і навіть діареї. Оптимально практикувати розвантажувальні, строго «кавунові», дні не частіше ніж один раз на тиждень, а решту часу ─ розбавляти кавуном основне меню (в тому числі і особливо суворі дієти), роблячи акцент на полуденок або непізню вечерю.
Антидепресант
Уже сам вигляд кавунової часточки викликає посмішку і підвищує настрій, адже кавун в нашій уяві ─ це літо, чудовий освіжаючий смак і по-дитячому яскраве передчуття радості і насолоди. Втім, справа не тільки в приємних асоціаціях, скільки в науково обґрунтованих фактах. 100 грам кавунової м’якоті містять до 60% добової норми магнію, який є відмінним антидепресантом. Цей мікроелемент заспокоює роздратовані нерви, знімає напругу і симптоми тривожності, розслабляє, а також виробляє потрібні гормони (звичайно, перш за все, сератонін), щоб налагодити сон і вирішити проблеми з концентрацією уваги.
Скептикам на замітку: кавун також містить амінокислоту цитрулін, однією з цінних властивостей якої ─ здатність покращувати настрій.
Очищення
Сечогінні властивості кавуна добре відомі (навряд чи кому в голову прийде «насичуватися» ним на ніч), тому не забуваємо ще один пункт: детоксикація. Кавунова м’якоть чудово очищає організм, позбавляючи його не тільки від зайвої води, але також від шлаків і токсинів. Щоб змусити активніше працювати не тільки нирки, але і кишечник ─ а це вже прямий шлях до видимого поліпшення стану шкіри ─ доповніть кавуновий раціон клітковиною (наприклад, з’їдайте щодня по 2-3 ст. л. запарених висівок або доповнюйте кожен прийом їжі овочами з високим вмістом волокон ─ морквою, капустою, селерою).
Кавуновий детокс: з’їдайте по кілька часточок м’якоті за годину до основних прийомів їжі (або замініть кавуном і салатом зі свіжих овочів один з них ─ обід або вечерю) протягом 7-10 днів.
Рідина, що міститься в м’якоті кавуна, буде змушувати клітковину розбухати, а постійне жовчоутворення ─ виштовхувати харчові грудки назовні разом з масою абсорбованих з просвітів кишечника «шкідливостей». Зрозуміло, що в режимі активної чистки споживання всього жирного, гострого і солодкого має бути строго обмежене, а метод кулінарної обробки максимально полегшений (тушкування, варіння на пару).
Спортивне харчування
Фолієва кислота ─ добавка, без якої не обходиться жоден «вагітний» раціон. А все тому, що крім участі в синтезі кровоносних клітин і формування міцного імунітету, вона регулює вироблення білків і безпосередньо пов’язана з процесом поділу клітин. Ось чому кавуновий сік, який містить її в достатній кількості, дуже популярний у спортсменів: він чудово стимулює розвиток м’язової маси. Кавунове меню в пошані і у професіоналів, і у тих, хто просто багато часу приділяє наданню рельєфності тілу. До речі, останні дослідження виявили, що амінокислота L-цитрулін, що міститься в кавуні, допомагає швидше виводити з організму молочну кислоту, що накопичується в м’язах при фізичних навантаженнях.
Кавун не даремно називають однією з найбільш натуральних замін «Віагри»: в ньому в значних кількостях містяться лікопін, бета-каротин і цитрулін ─ речовини, які добре стимулюють сексуальний потяг і розслаблюють кровоносні судини, активізуючи кровообіг в органах малого тазу.
Кавун поповнив список таких «небанальних» афродизіаків як морква, полин і сік алое. Правда, від них його відрізняє набагато більш привабливий смак і романтичний антураж.
Загострення відчуттів не єдиний бонус кавунової насолоди. Вагомий плюс також ─ відсутність, на відміну від «хімії», будь-яких значних побічних ефектів (виключаючи пробіжки до туалету, звичайно). Недолік, на жаль, теж є і істотний: в наших широтах термін дії цього «натурпродукту» вкрай обмежений. Тому найближчі місяць-півтора, поки баштанні розвали рясніють стиглими ароматними кавунами, радимо не втрачати час дарма.