Нові дані показують, що вживання великої кількості жирної їжі є єдиною причиною збільшення ваги, в той час як вуглеводи і білки тут абсолютно ні при чому. Фахівці виявили, що миші, раціон яких містив багато жирів, вживали найбільше калорій, так як жир стимулював центри винагороди в мозку. Сьогодні дієтологи закликають чоловіків вживати не більше 30 г насичених жирів щодня, а жінок – не більше 20 г.
Вчені з Університету Абердіна і Китайської академії наук провели дослідження, яке вважається найбільшим в своєму роді. Основним недоліком у проведенні аналогічних випробувань на людях є час, так як учасникам доведеться досить довго дотримуватися певного режиму харчування, щоб можна було зробити конкретні висновки. Однак дослідження, проведені на тваринах, які генетично схожі на людей, допомагають експертам зробити висновки в правильному напрямку.
В ході випробувань миші дотримувалися близько 30 різних режимів харчування протягом трьох місяців, що еквівалентно 9 рокам у людей. Кожен раціон відрізнявся вмістом жирів, вуглеводів і білків. Фахівці регулярно відстежували зміни маси тіла гризунів і проводили МРТ-сканування для оцінки жирових відкладень. Отримані результати показали, що єдине, що змушувало мишей товстіти – це високі рівні жирів в раціоні.
Даний ефект, мабуть, спостерігається тому, що жири активно стимулюють центри винагороди в мозку, приводячи до збільшення вживання їжі, вважають дослідники. Миші, які вживали багато вуглеводів, навіть якщо вони становили до 30% щоденної норми калорій, не набирали значної ваги. Дане дослідження також спростувало широко поширену думку про те, що дієти з низьким вмістом білка можуть стимулювати надмірне вживання їжі.