Як зробити снеки та перекуси корисними: рекомендує президент Асоціації дієтологів України

Наприкінці травня у Києві відбулася XI науково-практична конференція «Сучасні аспекти раціонального харчування». Серед питань, що піднімалися на форумі, була й така надзвичайно актуальна тема, як «Снекінг – переваги та недоліки перекусів». Таку назву мала доповідь головного позаштатного дієтолога МОЗ України, президента Асоціації дієтологів України Олега Швеця.

Перекуси, снеки сьогодні є невід’ємною частиною режиму харчування більшості людей, це даність, а отже, завдання полягає в тому, щоб зробити їхнє вживання максимально корисним та здоровим.

Поважний дієтолог навів дані великого дослідження, здійсненого нещодавно у 10 країнах Європи. За цими даними, частка снеків у добовій калорійності дієти європейців складає від 15 до 30% залежно від регіону. 15% (це приблизно дорівнює калорійності сніданку) – цифра, актуальна для півдня Європи, країн Середземномор’я, де все ще зберігаються традиції обіду/вечері в ресторанах. А от у країнах центральної та північної Європи частка снеків вже складає близько 30% добових калорій (це більше, ніж обід).
Європа є головним споживачем снеків у світі. Глобальний ринок снеків неухильно зростає в усіх категоріях: зернові, м’ясні, горіхові… Очікується, що до 2020 року світові продажі снеків перевищать 630 млрд доларів.

«Сьогодні люди живуть в такому стрімкому темпі, що пропозиція поживної, смачної та зручної їжі, яку можна швидко з’їсти, знаходить відповідь у споживачів. Снеки – це група продуктів, готових до вживання. Але наскільки ми можемо мати на увазі таку продукцію, коли говоримо про здорове харчування?» – ставить питання Олег Віталійович.

Готові перекуси можуть бути позитивним, нейтральним або негативним елементом моделі харчування. Місце снеків у «здоровій тарілці» дуже залежить від того, яку вони мають харчову та енергетичну цінність (оптимально – висока харчова цінність при помірній енергетичній цінності), коли вживаються, скільки людина витрачає на це часу і чи концентрується на вживанні їжі взагалі. Останній аспект спеціалісти навіть називають ускладнювальним чинником для об’єктивних досліджень. Адже часто людина повідомляє, що їсть два–три рази на день, забуваючи, що між основними прийомами їжі було ще кілька напоїв і перекусів. У такому випадку добова енергетична цінність харчування за рахунок снеків не перерозподіляється між прийомами їжі, а просто збільшується. Відповідно, така людина перебуває у групі ризику набору ваги.

Як же зробити так, щоб снеки були на користь?

По-перше, зробити перекус запланованою частиною режиму харчування, а не «перехоплювати» їжу спонтанно. (Важлива деталь: напої – особливо ті, які містять цукор, вершки тощо – також є джерелом енергії, а отже враховуємо, що вони теж є «перекусом»).

По-друге, обирати в ролі снека продукти, що мають близький до оптимального баланс калорійності та харчової цінності.

Як приклад оптимального перекусу для дорослих та дітей від 3 років у доповіді було наведено натуральні та поживні батончики EatMe™ від ГК «Нові Продукти», які ще два роки тому схвалені Асоціацією дієтологів України. Вони містять лише натуральні ягоди, горіхи та сухофрукти, натомість не містять барвників та консервантів, а у батончик EatMe «Мавпа» навіть не додається цукру, що стало можливим завдяки використанню рисового паперу замість глазурі.

Президент Асоціації дієтологів України ще раз наголошує, що зручні та прийнятні за ціною готові перекуси можуть бути частиною здорової дієти, якщо вони матимуть помірну енергетичну цінність при високій харчовій цінності.

 

Поділись


Новини партнерів