Прийом кофеїну прискорює процес відновлення тканин серця після інфаркту – це показали експерименти вчених з Дюссельдорфського університету імені Генріха Гейне. Результати їх дослідження опубліковані в науковому журналі PLOS Biology
Автори роботи встановили, що кофеїн стимулює роботу мітохондрій в клітинах міокарда, включаючи в них специфічну функцію білка р27. З пояснень учених випливає, що білок p27 – це інгібітор циклин-залежної кінази 1В (CDKN1B), який грає значну роль в процесах регуляції клітинного ділення і пригнічує розвиток пухлин. Білок р27 є і в організмі людини.
«До цих пір вважалося, що білок р27 діє лише в ядрах клітин, контролюючи їх життєвий цикл. Однак тепер його можна назвати і підсилювачем енергетичного обміну, а каву – можливим захисником серця», – заявили автори роботи.
Вивчення поведінки p27 на клітинних культурах і на тваринних моделях інфаркту міокарда показало: під впливом кофеїну включаються сигнальні шляхи, що забезпечують проникнення білка p27 в мітохондрії, що призводить до активації клітинного дихання і навіть до зупинки апоптозу (процес загибелі) клітин серця через перенесені високі навантажень (інфакрт) або ішемії. В цілому клітини серця стають більш стійкими до несприятливих впливів.
Автори вважають, що кава корисна для літніх людей – напій покращує стан їх серцево-судинної системи. У дослідах зі старими мишами, яким давали каву з розрахунку 30-50 мікромолей на літр, вчені змогли переконатися в тому, що кофеїн покращує функції кардіоміоцитів (м’язові клітини серця) і захищає міокард і судини від вікових пошкоджень. Відзначимо, що вказана кількість (30-50 мікромоль на літр) еквівалентна чотирьом чашкам кави.