Коли ви досягнете 30-річного віку, у вас напевно буде 10-40 родимок на шкірі. Ці чорні або коричневі цятки починають виглядати по-іншому з плином часу, ростуть, змінюють текстуру і колір. На них може почати рости волосся. Деякі родимки не змінюються якимось чином протягом усього життя, а інші просто зникають. Ці утворення широко поширені і зазвичай абсолютно нешкідливі, але, незважаючи на це, за ними потрібен суворий контроль. У цій статті ми зібрали поради, які дозволять дізнатися, чи варто переживати якщо ваша родимка змінилася чи ні.
Яка небезпека ховається під виглядом родимки?
Меланома – найбільш небезпечна форма раку шкіри. Це ракова пухлина, яка виникає, коли пошкодження ДНК змушує клітини шкіри мутувати – часто через ультрафіолетове опромінення від природного сонячного світла або штучного загару. Симптоми меланоми легко пропустити. Деякі її види розвиваються з існуючих роками родимках, тому дуже важливо ретельно оглядати своє тіло на регулярній основі – в крайньому випадку, кожні 3 місяці. Це має відбуватися набагато частіше, якщо у вас є близький родич з подібним захворюванням, або якщо ви виявили нові цятки на шкірі. Зазвичай вони розвиваються в дитинстві або підлітковому періоді. Якщо ви помітили свіжі цятки в дорослому віці, треба показати їх лікарю.
Ви також зобов’язані насторожитися, помітивши темну область під нігтем пальця руки або ноги, яка не пов’язана з травмою, особливо якщо вона з часом стає більшою. Це теж може бути ознакою раку шкіри. Відкрита рана, що не гоїться довгий час, вважається ще одним симптомом.
Коли починати турбуватися через родимки?
Переважна більшість родимок нічого серйозного собою не представляють, але завжди є шанс, що одна з них перетворюється в якусь форму раку шкіри. Якщо протягом багатьох років зберігається той же колір, форма і розмір, хвилюватися не варто, але будь-які зміни зовнішнього вигляду можуть означати початкову стадію меланоми. Швидше за все, цього не станеться. Просто переконайтеся, що ви тримаєте під контролем стан вашої шкіри – так ви зможете моментально помітити будь-яку з наступних ознак.
Ознаки, що родимка може бути пухлиною:
• раптова поява або ріст давно знайомої родимки. Більшість з них росте повільно, ваші очі до них звикають, але коли з’явиться стороння або почне міняти розмір давно знайома, вона повинна бути перевірена;
• будь-яка зміна форми і стану родимки. Не нехтуйте цятками, які змінили колір, особливо якщо вони приймають темніший відтінок в порівнянні з початковим. Ті, що починають свербіти, кровоточити або обростають кіркою, теж повинні бути показані лікарю – це може бути початком меланоми;
• симетрія теж важлива. Замість того щоб бути ідеально круглою або овальною, «погані» родимки, як правило, мають нерівні краї. Вас повинні зацікавити будь-які плями, які не виглядають симетричними – в нормі обидві сторони однакові;
• шорстка, луската або пофарбована в різні кольори поверхня. Якщо ви помітили щось подібне, відразу ж звертайтеся до лікаря.
Чи говорить будь-яка з цих ознак про розвиток раку шкіри?
Навіть якщо виявлена якась з перелічених вище ознак, це не означає, що у вас меланома, однак для самозаспокоєння було б розумним зробити професійний аналіз. Більшість родимок залишається з нами до кінця життя, не несучи ніякої загрози, але атипові утворення мають тенденцію ставати смертельно небезпечними. Якщо ви знайдете велику пляму діаметром близько 5-12 міліметрів, тим більше різнобарвну, це буде вважатися нетиповим. Меланома найбільш часто зустрічається на спині, ногах, руках, голові та обличчі, але розсудлива людина огляне все тіло, щоб вчасно виявити будь-які новоутворення. Небезпечні родимки візуально і на дотик відрізняються від інших, і незвичайний вигляд повинен вас насторожити. Їхня поверхня, як правило, шорстка, а не гладка, а форма країв різних сторін відрізняється.
Якщо вам трапиться виявити будь-яку з цих ознак, оперативне лікування має першорядне значення. Не панікуйте – навіть в разі онкології ситуацію можна виправити, бо лікування початкової стадії будь-якого захворювання завжди ефективне і, як правило, безболісне. Крихітне новоутворення запросто видаляється під місцевою анестезією, але чим довше ви будете тягти зі зверненням до лікаря, тим складніше йому буде щось виправити.
Як дізнатися, чи небезпечна ваша родимка?
Якщо ви намагаєтеся з’ясувати все про свої родимки, маса інформації, яка міститься в інтернеті, журналах і по телевізору може вас збивати з пантелику. Визначити, чи є якась із них потенційно злоякісною, можна дуже просто – достатньо знати так зване «правило ABCDE», придумане американськими онкологами.
Вони пропонують використовувати чотири перших букви алфавіту, щоб нагадати вам про те, якими ознаками володіє небезпечна родимка:
• «A» означає, що вона буде асиметричною – обидві її сторони несхожі одна на одну;
• «B» – border – має відношення до кордонів утворення. Облямівка буде опуклою, розмитою або зігнутою замість гладкої і рівної;
• «C» означає «color» (колір). Зверніть увагу на будь-які невідповідності в відтінках; нормальні родимки, як правило, світло- і темно-коричневі, майже чорні. Білий, рожевий, вугільно-чорний і синій – нетипові кольори;
• «D» – діаметр плями. Уявіть собі гумку на кінці олівця – якщо розмір вашої родимки більше, стежте за нею. Багато (але далеко не всі!) великі утворення можуть перетворитися в ракові;
• «E» – розростання (enlargement). Меланома, як правило, росте в розмірах з плином часу.
Список можна продовжити. Вас повинні насторожити свербіж, біль, кровотеча, запалення, зміна рельєфу (потовщення або підняття раніше плоского утворення) – в загальному, все незвичайне на вашій шкірі.
Як видалити родимку?
Видалення родимки в деяких випадках є обов’язковим. Якщо ви виявили будь-які перераховані вище ознаки, вирушайте на зустріч з лікарем. Потенційно небезпечні родимки легко видаляються під місцевим наркозом, однак, якщо ви залишите їх надовго, вони дуже важко піддаються лікуванню. Операція являє собою простий процес, що складається з місцевого знеболювання і вирізання плямочки, яка вас турбує. Якщо вона була велика, напевно знадобиться стібок або два, щоб закрити ранку. Ваш лікар відправить зразок тканини родимки в лабораторію, щоб визначити, чи була вона раковою.