
На думку вчених, швидкість старіння в першу чергу залежить від зовнішніх чинників, а не від спадковості. Внесок генетики становить лише 20%. Згідно з дослідженнями, організм деяких людей старіє в 3 рази швидше, а в інших, навпаки, біологічний годинник відміряє рік за 16 з половиною календарних місяців. Біологічний вік знаходить пряме відображення в зовнішності. Таким чином, люди одного віку можуть виглядати молодшими і, навпаки, старшими за вік, зазначений в паспорті.
1. Надмірно суха шкіра
Ознаки старіння шкіри зазвичай з’являються починаючи з 25 років, а при наявності несприятливих чинників можуть і раніше. Згодом вони стають виразнішими. Високий темп вікових змін шкіри в порівнянні з людьми тієї ж вікової категорії може бути ознакою передчасного старіння шкіри.
Якщо ваша шкіра стала хронічно сухою з видимим лущенням, пігментними плямами і зморшками, швидше за все, це пов’язано з патологією ендокринної системи.
Крім гормональних проблем на стані шкіри може негативно позначитися і нездоровий спосіб життя. Неправильне харчування, нехтування сонцезахисними кремами, стреси – все це уповільнює процеси відновлення шкіри.
Як запобігти: стежте, щоб ваш раціон був максимально збалансований, з достатнім вмістом овочів, листової зелені, ягід і продуктів, багатих ненасиченими жирами (горіхи, рослинні масла, насіння).
2. Нависаючі повіки
Тонка шкіра навколо повік найбільш схильна до негативного впливу різного роду шкідливих зовнішніх і внутрішніх факторів, таких як перевтома, недосипання, стрес, надлишок ультрафіолету. І перші ознаки старіння найчастіше з’являються саме в цій області.
Нависаючі верхні повіки і так звані мішки під очима значно додають віку. Постійна робота м’язів навколо очей призводить до швидкої втрати тонусу шкіри. У міру того як вона провисає і розтягується порожнини, що утворилися, заповнює жир.
У літньому віці ця проблема неминуча, але, якщо зміни стали проявлятися у віці до 40 років, це може говорити про порушення роботи внутрішніх органів і прискорений темп старіння організму. Варто враховувати також, що іноді нависаючі верхні повіки обумовлені анатомією обличчя і відрізняються від тих, що викликані віковими змінами.
Як запобігти: намагайтеся висипатися, виключіть з раціону продукти з високим вмістом солі, пийте більше води, не забувайте доглядати за шкірою навколо очей щодня.
3. Порушення циклу у жінок
Нерегулярний менструальний цикл у жінок може бути передвісником раннього клімаксу. Нормальним вважається, якщо менопауза у жінок приходить у віці від 46 до 54 років. Якщо порушення в роботі організму спостерігаються раніше 40 років, то це може бути ознакою передчасного старіння внутрішніх органів.
Серед симптомів раннього клімаксу також безсоння, поперемінні напади жару і ознобу, різка зміна настрою.
Як запобігти: намагайтеся регулярно спостерігатися у гінеколога, своєчасно виявляйте і лікуєте запалення внутрішніх органів, не нехтуйте прийомом вітамінів. Найчастіше наступ раннього клімаксу пов’язаний з патологіями або хірургічним втручанням в жіночі внутрішні органи. При перших ознаках необхідно відразу звернутися до фахівця.
4. Фізична слабкість
Якщо підйом по сходах, піші прогулянки і будь-яка інша повсякденна активність дається вам з великими труднощами, це пов’язано не тільки з поганою фізичною формою і відсутністю регулярних спортивних тренувань, а й може бути ознакою різких відмінностей між вашим паспортним і біологічним віком.
Після 40 років обсяг м’язів починає спадати. Це природні процеси, які можна як уповільнити за допомогою регулярних занять спортом, так і прискорити, нехтуючи ними.
Як запобігти: виберіть спортивні заняття, які вам до душі, щоб не довелося кожного разу змушувати себе. Це може бути йога, танці, велосипед. У повсякденному житті завжди вибирайте активність: замість ліфта – підйом по сходах, замість проїзду на транспорті пройтися пішки.
5. Помітне випадіння і ламкість волосся
Випадіння від 50 до 125 волосин на день прийнято вважати нормою для дорослої здорової людини. Якщо після кожного розчісування ваше волосся пучками залишається на гребінці, а проділ стає все ширшим, це сигнал про порушення в організмі, час звернутися до фахівця.
Найчастіше ознаки раннього облисіння говорять про гормональний збій. При швидкому старінні організму помітне випадання волосся може також спостерігатися і на інших ділянках тіла.
Як запобігти: підберіть підходящі саме вам засоби гігієни, постарайтеся збагатити раціон продуктами, багатими жирними кислотами омега-3, захищайте волосся, перебуваючи на сонці.
6. Порушення сну
Порушення сну самі по собі не пов’язані з віком, але є результатом впливу чинників, характерних для старіння.
Нормальними фізіологічними змінами для людей віку від 60 років вважаються підвищення чуйності сну, зменшення його тривалості, зміщення біологічного годинника в сторону більш раннього підйому. Це пов’язано з віковим підвищенням рівня кортизолу, який і викликає занепокоєння під час сну. Якщо проблеми зі сном виникають в більш ранньому віці, це також може бути ознакою прискореного старіння організму.
Як запобігти: наслідки стресу допоможуть згладити заняття йогою або плаванням, перед сном вибирайте читання книг замість смартфона або телевізора.
При появі ранніх ознак старіння необхідно відразу звертатися до лікаря. Профілактичні заходи можуть не лише відстрочити появу проблеми, але не вирішити її. А займатися самолікуванням не варто.