Старіння (назвемо це черговим етапом дорослішання) – не такий страхітливий процес, як видається більшості з нас. Різниця лише в тому, щоб ставати старшими і ставати старшими правильно! Є кілька важливих факторів в харчуванні та способі життя, які або постійно підганяють наш біологічний годинник, або дозволяють його пригальмувати.
Для опису цього явища все частіше використовують термін аутофагія. Що таке аутофагія? Це природний для вашого тіла процес збирання клітинного сміття, такого як надлишкові білки і омертвілі елементи. І чим активніше відбувається така «зачистка», тим меншою є швидкість старіння, ризик виникнення різних захворювань, вищими будуть запаси енергії, а стан шкіри і фігури – кращими. Перед вами – п’ять ключових ознак, які катастрофічно гальмують аутофагію.
Ви боретеся з сухою і тьмяною шкірою. Перша і цілком очевидна ознака старіння завжди пов’язана зі шкірою, найбільшим органом тіла. Шкіра – надійний бар’єр, який захищає нас від всіх негативних елементів, які надходять із зовнішнього світу. Вона виводить токсини, контролює температуру і є наочним відображенням того, що відбувається всередині організму. Перший етап проблеми передчасного старіння – шкіра суха, роздратована, свербить і лущиться; а його фактичне продовження – шкіра зморшкувата і провисаюча. Злочин проти себе – ігнорувати ці сигнали! Що робити: зверніть увагу на зміни, які відбуваються зі шкірою. Не відкладайте похід до косметолога і/або дієтолога, щоб отримати персональні рекомендації. Наприклад для того, щоб зрозуміти, які продукти допоможуть підсилити вироблення колагену, подвоять гіалуронову кислоту і заспокоять запальні процеси.
Ви проводите багато часу сидячи. “Sitting is the new smoking”. Так звучить попередження американських докторів. Сидячий спосіб життя став новою головною шкідливою звичкою суспільства. За статистикою більше 70% денного часу ми проводимо сидячи – в автомобілі або громадському транспорті за офісним столом або перед телевізором за переглядом серіалу. Це сприяє прискореному старінню – підвищує ризик серцево-судинних захворювань, впливає на вагу, високий кров’яний тиск, рівень цукру в крові і аномальний холестерин.
Що робити: час від часу розминатися. Придбати крокоміром, ходити на 20-хвилинні прогулянки в обідню перерву, робити ввечері короткі тренування. Все це запобігає передчасному старінню.
У вас червоні очі і втомлений погляд. Ви дивитесь у дзеркало і розумієте, що ваші очі постійно червоніють, опухають або виглядають тьмяними і втомленими. Свіжий, блискучий погляд – одна з прикмет молодості! Очі – не тільки дзеркало душі, але і детектор передчасного старіння. Багато фахівців сходяться на думці, що регулярні почервоніння вказують на запальні процеси і ознаки дисфункції щитовидної залози. Що робити: включіть лужне меню з цільними (необробленими) продуктами в свій щотижневий раціон. Батат, огірки, мигдаль, волоські горіхи і часник допоможуть боротися із запаленням і пов’язаними зі старінням порушеннями здоров’я.
У вас проблеми з концентрацією уваги. Забудькуватість і неуважність – прикмета не лише літніх людей, а й одна з вірних ознак прискореного старіння в досить молодому віці, особливо коли ви живете в стресі. У міру того, як ми стаємо старшими, відбувається природне погіршення здоров’я мозку. Ви не можете відразу згадати ім’я улюбленого актора або вподобаного фільму, а який номер телефону у вашої мами? Інформація, яка, здавалося б, завжди була в вашому розпорядженні, поступово йде з ужитку.
Що робити: більше читати і тренувати пам’ять. Додати в раціон продукти, багаті поживними речовинами, стимулюючими мозкову діяльність. В першу чергу – Омега-3.
Вага «стоїть». Ви можете дотримуватися суворої дієти роками і регулярно робити фізичні вправи протягом багатьох років, але раптом помічаєте, що підтримувати форму стає важче. А зайві пара-трійка кілограм навіть при аскетичному способі життя, ніяк не йдуть. Більш того – у вас несподівано з’явився живіт! Свою вікову лепту вносять метаболічні і гормональні зміни, і вікові відкладення стають помітними саме в області черевної порожнини, оскільки пов’язані з функціонуванням кишечника. Що робити: зверніть увагу на вашу талію. Рішенням може стати интервальне голодування, яке здатне розкрити істинний метаболічний потенціал тіла.