У багатьох народів чай вважається центральним напоєм, а його розпивання пов’язане з певним етикетом, традиціями і церемоніалом. Так, британці та азіати століттями вживають чай, не сумніваючись в його користі: він чудово бадьорить, справляється зі спрагою, знижує холестерин, корисний для серця і судин і навіть перешкоджає старінню. Але ж велика кількість переваг не виключає наявність недоліків. Ми з’ясували, що ж відбувається з тілом, якщо пити чай доволі часто і надміру.
МІЦНИЙ ЧАЙ ШКОДИТЬ ЗУБАМ
Неймовірно, але факт: міцно заварений чай у великих кількостях здатний зруйнувати зуби і привести до ламкості кісток усього тіла. Притому мова йде не тільки про чорні сорти: деякі трав’яні чаї викликають ерозію зубів через низький рівень pH (кислотності), пошкоджуючи емаль, головний захисний шар. Такі чаї завдають шкоди навіть більше, ніж, наприклад, апельсиновий концентрат. Це повинно стати попередженням для тих, хто часто вживає відвари для схуднення або з метою детоксикації: їм слід вибирати чаї з високим рівнем pH. В цілому дієтологи радять не пити більше чотирьох чашок чаю в день.
ВАЖКІ МЕТАЛИ В ЗАВАРЦІ
Чим довше настоюється чай, тим більш токсичним він стає. Безпечний час для заварювання – не довше трьох хвилин. Пізніше з листя в воду вимиваються важкі метали (нерідко чайні плантації розташовані в умовах поганої екології і забрудненого грунту).
В якості альтернативи завжди можна вибрати сорти білого чаю: його листя збирають молодим, до того, як на нього осядуть шкідливі метали.
ЗЕЛЕНИЙ ЧАЙ ГУБИТЬ ПЕЧІНКУ
Як не дивно, чай, який п’ють для очищення організму, в великих кількостях здатний зіграти з ним же (організмом) злий жарт. Спростували безсумнівну користь улюбленого всіма напою співробітники Університету Нью-Джерсі, які довели, що більше двох чашок зеленого чаю в день можуть стати причиною руйнування печінки. Іспанські вчені додали до цього погану засвоюваність фолієвої кислоти і, відповідно, ризики патологій при вагітності. Справа в тому, що в зеленому чаї, на відміну від чорного, який проходить більш довгий ланцюг обробки, містяться поліфеноли. Саме ці речовини перевантажують печінку.
ЧАЙ ПРИЗВОДИТЬ ДО ДЕФІЦИТУ ВІТАМІНІВ І МІКРОЕЛЕМЕНТІВ
Крім зайвої рідини і токсинів при частому вживанні і зелений, і чорний чай вимивають з організму корисні мікроелементи – магній, кальцій і залізо. Залізодефіцитна анемія призводить до погіршення стану шкіри і волосся, а винен в цьому кофеїн. Лікарі рекомендують не заварювати чай довго (тоді в ньому менше кофеїну) і не запивати їм їжу – хай до чаювання пройде хоча б 20 хвилин.
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ГАРЯЧИЙ ЧАЙ?
Оптимальна температура для чаю – 50 градусів (для цього просто дайте чашці зі свіжозавареним напоєм постояти п’ять хвилин). В іншому випадку вживання цього гарячого напою на регулярній основі призведе до ерозії стравоходу і може погано позначитися на судинах носоглотки (аж до кровотечі).
Для хворих з температурою, як прийнято вважати, чай є дуже корисним, але це міф. Британські фармакологи з’ясували, що цей напій принесе швидше шкоду, ніж користь, адже теофілін, що міститься в чаї, підвищує температуру. Стан людей, які страждають від жару, він тільки посилить.
На щастя, наведені аргументи не агітують за тотальну відмову від чаю. Достатньо лише скоротити його кількість, міцність і температуру до безпечної норми – все, як то кажуть, добре в міру.