Що таке себорея голови: симптоми і лікування

Себорея

Сама назва дослівно перекладається як «салохід». І відразу стає зрозуміло, що таке захворювання зачіпає синтез сала, тобто шкірного секрету, що виділяється сальними залозами. Взагалі, він дуже важливий і виконує відразу кілька функцій: зволожує волосся і епідерміс, а також захищає шкірні покриви від негативних впливів.

При себореї вироблення сала порушується, причому активність сальних залоз може як підвищуватися, так і, навпаки, знижуватися. В першому випадку кількість секрету буде надмірним, у другому – недостатнім. Але обидва стани однаково шкідливі і провокують розвиток негативних наслідків. Крім того, може змінитися і хімічний склад сала, що самим безпосереднім чином вплине на стан шкірних покривів. Так чи інакше, зміни не залишаться непоміченими, і часто вони викликають значний дискомфорт.

Різновиди захворювання

Існує кілька різновидів захворювання:

Суха себорея характеризується зниженням активності сальних залоз, що призводить до помітного зменшення об’ємів шкірного секрету.

Жирна себорея передбачає, навпаки, підвищення вироблення шкірного секрету.

Існує також змішаний тип захворювання, що передбачає поєднання симптомів двох описаних вище видів. Так, на голові може спостерігатися жирна себорея, а на інших частинах тіла – суха.

Причини

Точні причини хвороби до кінця не встановлені, але багато фахівців прийшли до висновку, що важливу роль у розвитку відіграють дріжджоподібні грибки Питироспорум. Вони за своєю природою є умовно патогенними, тобто входять до складу нормальної флори і живуть на шкірі практично все життя, жодним чином не даючи про себе знати. Але під впливом негативних факторів захисні функції епідермісу порушуються, і грибки починають активізуватися і швидко розмножуватися, що призводить до розвитку себореї.

До негативних факторів відносяться наступні:

Часті і сильні стреси.
Спадковий фактор. Себорея Часто виявляється у найближчих родичів і членів однієї родини.
Гормональні порушення. Іноді вироблення шкірного сала порушується при зміні кількості тих чи інших гормонів.
Неправильне харчування. Так як раціон впливає на роботу всіх важливих систем організму, в тому числі і сальних залоз, то їх робота цілком може порушитися через деякі похибки, зокрема, через зловживання гострою, жирною, смаженою їжою.

Неправильний догляд за шкірою голови. Якщо використовувати невідповідні або агресивні засоби, то можуть порушитися захисні функції. Також можлива зміна складу секрету.

Захворювання центральної нервової системи, наприклад, епілепсія, хвороба Паркінсона.

Хвороби, що призводять до значного зниження імунітету.

Прояви

Прояви себореї найчастіше поширюються саме на волосисту зону голови, але також вони можуть локалізуватися і на інших частинах тіла. Конкретні ознаки будуть залежати від форми захворювання.

Жирна себорея має наступні симптоми:

жирна шкіра;
підвищена жирність волосся, його швидке забруднення;
велика лупа (ороговілі лусочки епідермісу змішуються з салом і утворюють грудки або пластівці);
свербіж.

Прояви сухої себореї:

дрібна лупа;
лущення шкіри;
дискомфорт і свербіж;
ламкість, тьмяність, сухість волосся;
випадання волосся.
Симптоми себореї шкіри голови

Ускладнення

Багато хто вважає, що себорея шкіри голови – хвороба зовсім не небезпечна, «пуста». Так, вона не загрожує життю, але при цьому може значно його зіпсувати. Симптоми можуть бути дуже неприємними, а якщо себорею не лікувати вчасно, вони стануть ще більш вираженими і болісними. При погіршенні стану шкіри порушується робота волосяних фолікулів: вони перестають підживлювати волосся, через що починається процес випадіння. І досить часто алопеція обумовлюється саме себореєю.

Лікування

Лікування проводиться в домашніх умовах, воно повинно бути комплексним і спрямованим на усунення причин розвитку себореї на голові.

Можливі напрямки терапії:

Місцеве лікування в домашніх умовах передбачає використання засобів на основі протигрибкових, антибактеріальних і протизапальних компонентів.

Дотримання дієти. В раціон включаються овочі, ягоди і фрукти, нежирні риба і м’ясо, кисломолочні та молочні продукти. Жирне, смажене, гостре, копчене виключається.

Якщо мають місце гормональні збої, то лікувати себорею доцільно гормональними препаратами (вони призначаються тільки лікарем).

Лікувати себорею можна за допомогою зміцнення імунітету. Зазвичай рекомендуються вітамінні препарати, Бади.

В домашніх умовах можна виконувати фізичні вправи, що нормалізують кровообіг в області голови. Рекомендовані піші прогулянки на свіжому повітрі.

Лікувати себорею можна і за допомогою фізіотерапевтичних процедур, таких як озонотерапія, мезотерапія, кріотерапія, масаж, фітотерапія.

Використання шампунів

Про шампуні варто написати окремо, так як ними можна лікувати себорею в домашніх умовах швидко, ефективно і просто. Ця форма вважається найбільш ефективною, безпечною і комфортною у використанні.

Пропонуємо огляд найбільш ефективних засобів:

«Кето Плюс». До складу даного засобу входить протигрибковий компонент кетоконазол, а також піритіон цинку, усуває запалення і нормалізує роботу сальних залоз. Консистенція приємна, хоча і досить густа. Численні відгуки доводять ефективність.

Шампунь «Фрідерм цинк» містить піритіон цинку, і дана речовина знімає запалення і його симптом – свербіж. Також спостерігається пригнічення активності грибків і помітне поліпшення функціонування сальних залоз, тобто усунення всіх поширених проявів себореї.

В домашніх умовах можна лікувати себорею, використовуючи «Нізорал» і його аналоги, такі як «Мікозорал», «Дермазол», «Себозол». Активним компонентом таких засобів є кетоконазол, пригнічує активність грибків і тим самим відновлює захисні функції і нормалізує активність сальних залоз.

«Альгопікс». Цим засобом можна також успішно і безпечно лікувати себорею в домашніх умовах, адже у складі відразу кілька компонентів, що впливають не тільки на основні прояви захворювання, але й безпосередньо на його причини. Шампунь містить саліцилову кислоту, ялівцевий дьоготь і мікроводорості. Цей комплекс покращує роботу сальних залоз та впливає на патогенні мікроорганізми.

Шампунь «Фрідерм-дьоготь». Активна речовина даного засобу представлена очищеним і підготовленим кам’яновугільним дьогтем, гальмуючим лущення шкіри і утворення лупи, видаляють ороговілі лусочки і переважну активність дріжджоподібних мікроорганізмів.

Шампунь «Сульсена». Основний компонент – це дисульфід селену, і він допомагає лікувати хворобу, оскільки прискорює відділення лусочок (тобто лупи), а також сприяє нормалізації секреції шкірного сала.

Шампунь «Себутон» теж можна використовувати в домашніх умовах, адже він виготовляється на основі натурального компонента – дьогтю.

Шампунь «Биодерма Node DS+» містить спеціальний комплекс, який не тільки знімає свербіж і зупиняє лущення, але ще й знищує грибки і приводить в норму синтез шкірного секрету. Крім того, стан волосся помітно поліпшується.

Поділись


Новини партнерів