Як лікувати варикоз

Варикоз

Варикоз – це патологічне розширення вен, найчастіше нижніх кінцівок, тобто ніг. У нормі кров циркулює по колу. Спочатку вона проштовхується серцем і проходить по всіх судинах, що живлять тканини організму. Потім під впливом залишкового тиску вона спрямовується вгору, щоб знову потрапити в серце. Частково її просування здійснюють судинні стінки, перебуваючи в тонусі і скорочуючись. Але і це ще не все. Щоб кров під силою тяжіння знову не кинулася вниз, починають працювати клапани, які відкриваються тільки в одному напрямку, а потім закриваються і як би блокують зворотний шлях.

При розвитку варикозу ніг, симптоми і лікування якого будуть детально розглянуті нижче, функціонування судин порушується. По-перше, знижується їх тонус, через що стінки розтягуються. Збільшена кількість крові в судинах провокує підвищення тиску, і це призводить до порушення функціонування клапанів. У підсумку виникає застій крові, її циркуляція сильно порушується.

Варто відзначити, що частіше варикоз ніг розвивається саме у жінок, що пов’язано з деякими особливостями їх організму (наприклад, сильним впливом на нього гормонів). У чоловіків хвороба теж зустрічається, але набагато рідше.

Існує кілька ступенів захворювання:

Нульова стадія часто залишається непоміченою, так як симптоми неявні і розмиті, а зовні варикоз ніяк себе не проявляє.
При першій стадії ознаки посилюються, а на ногах починають з’являтися так звані судинні «зірочки» або «сітки».
Друга стадія характеризується збільшенням і локальним випинанням вен на ногах, особливо після підвищених навантажень або тривалого сидіння. Симптоми стають більш явними.
На третій стадії ознаки доповнюються набряками ніг, які з’являються регулярно, особливо ввечері під кінець дня.
Четверта стадія характеризується трофічними змінами, зумовленими недоліком живлення всіх тканин. Симптоми стають явними і відображаються на стані шкірних покривів.
На п’ятій стадії на ногах можуть з’являтися трофічні виразки – дефекти шкіри та м’яких тканин, обумовлені порушеннями їх живлення, а також частковим відмиранням.
На шостій стадії трофічні виразки стають численними і майже не загоюються. Інші симптоми зберігаються і посилюються.

Причини

Щоб лікування захворювання було успішним і ефективним, варто з’ясувати його причини. А вони можуть бути наступними:

Генетична схильність, спадковість. Так, часто варикоз діагностується у членів однієї сім’ї або найближчих родичів.
Малорухливий і неактивний спосіб життя. Якщо ви змушені багато часу проводити в сидячому положенні, то кров у будь-якому випадку буде застоюватися в венах, так як її відтік здійснюється частково за рахунок скорочень м’язів, розташованих в ногах. Вони забезпечують своєрідний каркас для судин і підтримують тонус їх стінок. І тому часто хвороба діагностується у водіїв або офісних працівників.

Підвищені навантаження. Якщо людина проводить на ногах практично весь день або виконує важку фізичну роботу, то вени будуть розтягуватися через тиск, що чиниться на їх стінки.

У жінок хвороба може розвинутись за носіння неправильного або незручного взуття, наприклад, занадто тісного або на високих підборах.

Гормональні порушення. З цієї причини захворювання частіше діагностується в жінок, особливо після вагітності або під час неї, при менопаузі або клімаксі, при деяких проблеми гінекологічного характеру. А справа в тому, що гормони можуть надавати безпосередній вплив на густоту крові, кровообіг і навіть стан судинних стінок.

Ендокринні захворювання, пов’язані з порушеннями обміну речовин. Так, варикоз може супроводжувати цукровий діабет, при якому кров сильно згущується через збільшення в ній рівня цукру.

Прояви

Перш ніж починати лікувати варикоз ніг, варто з’ясувати основні його ознаки і при їх виявленні негайно відвідати лікаря.

Симптоми варикозу ніг

Отже, симптоми варикозу у жінок:

Найперші ознаки не можна назвати характерними і явними, часто вони списуються на підвищені навантаження. Можуть спостерігатися тяжкість в ногах і дискомфорт, іноді вони супроводжуються болями або якимось печінням, а після тривалого ходіння спостерігаються набряки (але вони незначні і зазвичай з’являються до вечора, а вранці безслідно зникають).

Перераховуючи не найпоширеніші симптоми, можна відзначити судоми ніг, які зазвичай з’являються в нічний час, особливо після підвищених навантажень.

По мірі розвитку захворювання з’являються і зовнішні добре помітні ознаки. На ногах утворюються так звані судинні сітки» або «зірочки». Спочатку вони дрібні, але потім збільшуються в розмірах і стають більш явними.

Так як вени розтягуються, то вони можуть ставати опуклими і добре помітними на ногах, підніматися над поверхнею шкіри, темніти. Особливо добре ці симптоми видно після важкого робочого дня або фізичних вправ. Крім того, вени зазвичай добре прощупуються, особливо розширені та пошкоджені.

З часом порушується живлення тканин, і першою від цього страждає шкіра. Може змінюватися її відтінок, часто порушується пігментація, виявляються ділянки затемнення або, навпаки, світлі плями. Також шкірні покриви можуть грубіти, ущільнюватися, ставати сухими або лущитися.

Якщо лікування відсутнє, то симптоми посилюються. Наприклад, набряки стають більш значними і майже постійними, вони не проходять навіть після відпочинку. З’являються сильні болі, відчуття тяжкості, напруження і розпирання постійно супроводжують більшість жінок.

Якщо не лікувати захворювання, через брак живлення тканин з’являться трофічні виразки. Спочатку їх мало і вони досить швидко гояться, але потім загоєння затягнеться. З часом виразки будуть вражати всі великі ділянки шкіри на ногах, а на останніх стадіях навіть лікування не буде допомагати.

Ускладнення

Варикоз ніг дуже небезпечний, особливо якщо не лікувати його вчасно. По-перше, порушення живлення тканин можуть провокувати часткове або повне їх відмирання. І при некрозі великих ділянок може знадобитися ампутація. По-друге, через застій крові можуть утворюватися тромби, і якщо один з них відірветься і попрямує прямо до серця, це може призвести до летального результату.

Діагностика

Якщо ви виявили симптоми варикозу ніг, не поспішайте починати самостійно лікувати захворювання. Рушайте до фахівця, а саме до флеболога. Він проведе ретельний огляд і при необхідності призначить томографічні дослідження судин, після чого поставить діагноз і призначить ефективне лікування.

Терапія

Як же лікувати варикоз на ногах у жінок? Лікування повинно бути комплексним. Основні напрямки розглянуті нижче.

Медикаментозна терапія

Лікувати варикоз можна за допомогою препаратів, помітно поліпшують стан судин ніг. Найбільш часто призначаються і найпоширеніші – це венотоніки, підвищують тонус судинних стінок і зміцнюють їх. Також препарати захищають від подальшого розтягування, покращують кровообіг, розріджують кров і перешкоджають утворенню тромбів, якими небезпечний варикоз. До речі, засоби можуть бути призначеними для прийому всередину, що володіють широким спектром дії і місцевими, використовуваними зовнішньо.

Носіння компресійної білизни

Щоб не допустити подальшого розтягування і розширення вен ніг, флеболог може порадити носіння компресійної білизни. Таке лікування хоча і консервативне, але дуже дієве. Забезпечується повноцінна підтримка, тонус судинних стінок підвищується, і вони більше не розтягуються.

Щоб ефективно лікувати хворобу, важливо підібрати правильну білизну. По-перше, визначтеся з розміром. По-друге, враховуйте стадію розвитку захворювання. Існує декілька класів, і вибрати підходящий вам допоможе фахівець.

Хірургічне лікування

Хірургічне лікування потрібне при серйозних ураженнях вен. У сучасній медицині використовується кілька методів:

Склеротерапія – введення препаратів, які як би склеюють дрібні судини.

Лазерне лікування. Уражені вени «запаюються» лазером, причому таким способом можуть оброблятися навіть великі судини.
Традиційне хірургічне лікування передбачає проведення класичної операції, в ході якої хірург практично зашиває пошкоджені судини.

Поділись


Новини партнерів