Все, що потрібно знати про мастопатію молочної залози

Мастопатія

Мастопатія молочної залози, яку часто називають фіброзно-кістозною хворобою – це захворювання доброякісного характеру, що характеризується патологічними змінами, що відбуваються в тканинах. Сучасні медики називають її недугою XXI століття, так як щорічно кількість хворих жінок зростає. І на даний момент мастопатія діагностується приблизно у третини всіх представниць слабкої статі дітородного віку. А у жінок старше сорока років таке захворювання виявляється ще частіше (приблизно у кожної другої).

Виділяють дві основні форми захворювання у жінок: дифузна і вузлова. Перша – це початкова стадія, яка характеризується розростанням сполучної тканини, що призводить до появи дрібних вузликів і так званих тяжів. Далі вузли ущільнюються і збільшуються в розмірах, то є хвороба переходить у наступну стадію – вузлову.

У свою чергу, дифузна мастопатія підрозділяється на кілька форм, в залежності від структури грудних тканин. Перший варіант передбачає переважання фіброзних компонентів, другий – залізистих, третій – кістозних (тобто кіст). Також можлива змішана форма, при якій виявляються зміни різного характеру.

Причини

Основна причина розвитку даного захворювання – це гормональні зміни, що відбуваються в жіночому організмі, а саме значне і надмірне підвищення рівня естрогенів, а також зменшення кількості прогестерону. Саме естрогени провокують розростання тканин і підвищення активності фібробластів.

До факторів негативного впливу, які можуть запустити патологічні зміни, можна віднести наступні:

Захворювання жіночої репродуктивної системи. Вони дуже часто супроводжується гормональним дисбалансом. І якщо не лікувати такі хвороби вчасно, то зміни торкнуться і тканини молочної залози.

Нездоровий спосіб життя, зокрема шкідливі звички, незбалансоване харчування, зниження фізичної активності або її повна відсутність і так далі. Все це теж робить саме безпосередній вплив на жіночий організм, в тому числі і на статеву сферу.

Відсутність пологів або вагітностей.

Переривання вагітності. Це серйозне навантаження, що часто призводить до гормональних порушень.

Нетривалий період лактації, її штучне (тобто насильницьке) переривання або навмисна відмова від грудного вигодовування. Все це часто призводить до пошкоджень тканин і їх подальших змін.

Безконтрольний або неграмотний прийом гормональних препаратів.

Пошкодження молочних залоз (наприклад, через неправильне носіння бюстгальтера або через травмування грудей), їх захворювання або запальні процеси, що локалізуються в даній області.

Нерегулярне статеве життя.

Деякі ендокринні захворювання, що зустрічаються у жінок.

Надмірна вага. Жирова тканина – це якийсь резервуар для зберігання естрогенів. І чим значнішою буде її кількість, тим більшим буде рівень таких гормонів.

Прояви

Симптоми і ознаки мастопатії можуть бути різними і залежать від стадії та форми захворювання, будови молочної залози, а також від стану жінки. Деякі практично не помічають ніяких змін, інші ж відчувають сильний дискомфорт і навіть страждають.

Основні симптоми розвитку мастопатії молочної залози у жінок:

Хворобливість грудей, яке в медичній практиці іменується масталгією. Больові відчуття можуть носити абсолютно різний характер: одні зазначають ниючі або тягнучі і незначні, інші – тупі і приглушені, треті – гострі і сильні, а часом до грудей просто неможливо доторкнутися. На перших етапах розвитку захворювання болі виникають лише напередодні чергової менструації (частіше при механічних впливах, наприклад, натисканні) і сприймаються абсолютно нормально, як один з проявів передменструального синдрому. Але потім вони посилюються, з’являються задовго до критичних днів, а іноді і супроводжують майже постійно. Пов’язані больові відчуття з доброякісними новоутвореннями, які часто зачіпають і подразнюють нервові закінчення або передавлюють судини, провокуючи набряклість тканин.
Часто зустрічаються такі симптоми як збільшення молочної залози або її нагрубання. Пов’язані ці зміни з застоєм крові в судинах через їх передавлення залозистими, кістозними або фіброзними утвореннями. Виникає набряклість, тканини збільшуються в об’ємах. Деякі представниці слабкої статі відзначали збільшення розмірів грудей на 10-15%. І зазвичай воно спостерігається у другій фазі менструального циклу, що починається після овуляції і закінчується з настанням менструації. Часто після критичних днів розміри нормалізуються, а нагрубання безслідно зникає.

Дискомфорт, відчуття тяжкості або розпирання.

Патологічні виділення. В нормі вони можуть бути тільки в період виношування та за умови лактації. Якщо ж вони виникли, то це говорить про те, що патологічні процеси та зміни торкнулися молочні протоки. Виділення можуть з’являтися при натисканні на соски або ж самостійно, без механічних впливів. Вони можуть бути рідкими або густими, колір варіюється від прозорого або білого до жовтуватого, сірого або навіть зеленого. Іноді присутній і неприємний запах. Особливо повинні насторожити домішки крові, вони можуть сигналізувати про злоякісності новоутворення.

Поява вузлів. Може бути як одне новоутворення, так і декілька. Розміри можуть досягати величини волоського горіха. Зазвичай вузол явно прощупується при пальпації і вільно переміщається у тканинах молочної залози. Кордони можуть бути розмитими або не виявлятися, іноді відсутня і властива залозистим компонентам дольчатість. У будь-якому випадку така знахідка має бути безперечним приводом для візиту до мамолога.

Збільшення регіонарних лімфатичних вузлів, а саме пахвових, які можуть частково або повністю бути втягнутими в патологічний процес.

У важких випадках спостерігаються зміни шкірного покриву сосків. Так, у деяких жінок на них утворюються тріщини. Крім того, вони можуть втягуватися або змінювати свою форму.

Діагностика

Явні симптоми мастопатії можна помітити самостійно під час огляду грудей, тобто її пальпації. І такі ознаки повинні насторожити і стати приводом для звернення до лікаря-мамолога. Для діагностики зазвичай використовуються мамографія (рентгенологічне дослідження), УЗД молочних залоз. І якщо в ході таких процедур були знайдені новоутворення, то потрібно уточнити їх природу і виключити злоякісний характер. У цих цілях призначається біопсія з подальшим цитологічним дослідженням взятого матеріалу.

Небезпека

Мастопатія – це не тільки неприємне, але ще й небезпечне для жінок захворювання. І вся справа в підвищені ризику розвитку раку молочних залоз. Звичайно, не можна з упевненістю сказати, що ця хвороба у будь-якому випадку спровокує виникнення злоякісних новоутворень у грудях, але, згідно зі статистикою, на її тлі онкологічні захворювання розвиваються приблизно в три рази частіше. І саме тому так важливо виявити перші симптоми і звернутися до фахівця, щоб контролювати ситуацію й запобігати подальшим патологічним змінам.

Лікування

Лікування мастопатії молочної залози у жінок, як правило, передбачає консервативний характер і вимагає постійного моніторингу стану, а також запобігання подальших патологічних змін. Крім того, фахівець постарається усунути неприємні симптоми хвороби. Але найважливіше – вплив безпосередньо на причини.

Можливі напрямки терапії:

Гормональна терапія дозволить нормалізувати співвідношення і рівень важливих гормонів.

Нормалізація функціонування всіх важливих систем організму.

Якщо мають місце такі симптоми як нагрубання і біль, то мамолог може порадити прийом нестероїдних протизапальних засобів або навіть анальгетиків.

Зміна способу життя: нормалізація харчування, повний відмова від всіх шкідливих звичок.

Важливо виявити ознаки такого захворювання, як мастопатія молочної залози вчасно, щоб уникнути наслідків. Піклуйтеся про своє здоров’я!

Поділись


Новини партнерів