Дифузна мастопатія – це одна з форм мастопатії, точніше її початкова стадія. Вона характеризується патологічним розростанням сполучної тканин, яке провокує появу так званих тяжів або неоформлених вузликів. Якщо лікування відсутнє або є некоректне, то може розвинутися більш складна форма – вузлова. Як правило, діагностується поразки відразу двох молочних залоз, але буває й інакше.
Виділяють кілька форм захворювання, в залежності від будови тканин і переважання в них тих чи інших компонентів:
Дифузна мастопатія з переважанням залізистих компонентів (її називають аденозом).
Дифузна мастопатія з переважанням кістозних компонентів (у медичній практиці носить назву фіброкістоз).
Дифузна фіброзна мастопатія. Таке захворювання передбачає переважання фіброзних компонентів (іноді іменується фіброаденозом).
Склерозируючий аденоз – небезпечний онкогенний стан, при якому розростання сполучної тканини піддається змінам, що провокує утворення кальцинатів, закупорку судин і проток та інші патологічні явища.
Дифузна фіброзно-кістозна мастопатія – змішана форма, при якій виявляються як кісти, так і фіброзні компоненти.
Причини розвитку захворювання
Основна і головна причина патологічних змін – це гормональний дисбаланс. Саме зміна співвідношення або кількості деяких жіночих гормонів провокує зміну структури тканин. Але є фактори, які запускають або прискорюють такі процеси: ендокринні порушення, захворювання репродуктивної системи, часті і сильні стреси, різні шкідливі звички, нераціональне харчування, переривання вагітності, навмисна відмова від лактації та її грубе припинення (деякі перев’язують груди), нерегулярне сексуальне життя (як і її повна відсутність), відсутність вагітностей (особливо до зрілого віку), різні механічні ушкодження молочних залоз, генетична схильність, а також здійснюваний без контролю спеціаліста прийом гормональних засобів (у тому числі і оральних контрацептивів).
Можливі причини дифузної мастопатії
Прояви
Прояви хвороби можуть бути наступними:
Зазвичай першою скаргою більшості жінок є больові відчуття і дискомфорт. Вони посилюються напередодні чергової менструації і сприймаються як один із симптомів передменструального синдрому. Болі можуть посилюватися при механічних впливах: під час натисканні на груди, носіння тісної білизни, після сну або перебування в незручній позі (а саме на животі). У міру розвитку хвороби больові і дискомфортні відчуття посилюються і не залежать від фаз циклу і будь-яких впливів.
Тяжкість, розпирання. Якщо вузликові утворення якимось чином зачіпають судини, кров в них може застоюватися, і це нерідко призводить до набряклості тканин. А вона проявляється у вигляді неприємних відчуттів, таких як відчуття тяжкості, розпирання. Іноді відзначається збільшення розмірів молочних залоз, що теж пов’язано з застійними явищами.
При дифузній формі мастопатії молочних залоз відзначається розростання сполучної тканини, і його можна відчути при пальпації. Якщо ретельно промацати груди, то такий самостійний огляд дозволить виявити вузлики, які складаються з фіброзних компонентів. Розміри зазвичай незначні, а форми нечіткі. Але відмінною рисою є вільне переміщення, адже зв’язок з іншими тканинами відсутній (на відміну від злоякісних захворювань). Також можна знайти якісь тяжі (веретеноподібні утворення, що нагадують щільні канатики), зазвичай йдуть від вузликів.
Іноді вузлики зачіпають і дратують молочні протоки, що може спровокувати появу ненормальних виділень з сосків. Частіше вони з’являються при натисканні, але можуть випливати самостійно. Об’єм, колір і консистенція можуть бути різними, все залежить від ступеня впливу на протоку, особливостей розвитку хвороби та її стадії.
Симптоми дифузної мастопатії
Варто зазначити, що симптоми можуть бути відсутні зовсім, і це пов’язано, насамперед, з больовим порогом. Багато жінок дізнаються про такий діагноз під час планового огляду, а до нього навіть не підозрюють, що в організмі відбуваються такі зміни. І це часто затримує лікування і підвищує ризик наслідків.
Як з’ясувати точний діагноз?
Для постановки діагнозу зверніться до лікаря. Але часом одного лише огляду недостатньо, і майже всім призначаються додаткові діагностичні процедури: УЗД і мамографія. А для диференціації хвороби може рекомендуватися біопсія (якщо були знайдені новоутворення неясної природи).
Як лікувати?
Як правильно лікувати дифузну форму мастопатії молочних залоз? Лікування передбачає у більшості випадків консервативну тактику і безперервне відстеження динаміки з метою зупинки процесів патологічних змін.
Основні можливі напрями:
Вибір відповідної спідньої білизни. Бюстгальтер повинен повністю відповідати формі і розміру молочних залоз. Груди не повинні деформуватися, надмірно здавлюватися, протипоказано і тертя. Приділіть купівлі такого важливого аксесуара особливу увагу.
Дотримання дієти. По-перше, слід виключити жирну їжу, так як в жировій тканині зберігаються естрогени, а їх кількість при дифузній мастопатії молочних залоз може погіршити ситуацію. По-друге, обмежте споживання солі, так як вона затримує в організмі рідину, що може спровокувати набряки і важкість у грудях. З цієї ж причини бажано не перевищувати допустимий обсяг випивання води (1,5 літра). По-третє, включайте в свій раціон продукти, багаті клітковиною, так як вона виводить шлаки і надлишок рідини.
Лікування мастопатії препаратами. Насамперед, це гормональні засоби, наприклад, гестагени («Дюфастон», «Утрожестан»), але використовуються і інші. Їх дія спрямована на зниження рівня естрогенів та пролактину, а також на збільшення кількості прогестерону. Допомагають нормалізувати структуру молочних залоз і обмінні процеси деякі вітаміни (А, групи В, Е, Р, С). Для усунення неприємних проявів мамолог може порадити прийом ензимів, нестероїдних протизапальних засобів (НВПС), седативних препаратів, а також фітопрепаратів.
Фізіотерапевтичні процедури впливають на структури тканин молочних залоз і зупиняють патологічні процеси, тому вони теж часто включаються до лікування. Застосовуються такі методи як магнітна або лазерна терапія, грязелікування, електрофорез, голкорефлексотерапія і так далі.
Рекомендується помірне підвищення фізичної активності, можуть допомогти поліпшити стан деякі лікувальні вправи. Але не варто займатися самодіяльністю, підібрати гімнастику повинен лікар.
Вкрай важливо ведення здорового способу життя. Так, варто обмежити тепловий вплив на груди, тобто по можливості відмовитися від засмаги під прямими променями, від відвідування саун і лазень (вірніше, від перебування в парильні), від усіх шкідливих звичок. І ще варто вести регулярне (але не безладне) статеве життя, це необхідно для жіночого здоров’я і робить лікування більш ефективним.
Лікування дифузної мастопатії
Як правило, при дифузній мастопатії молочних залоз хірургічне лікування не застосовується. Але якщо фіброзні компоненти ростуть і трансформуються у вузли значних розмірів, то лікар може порадити їх видалити хірургічним шляхом. І все ж консервативне лікування набагато краще, так як втручання в тканини може спровокувати появу нових новоутворень. Крім того, потрібен постійний моніторинг стану, тобто регулярні відвідування мамолога.
І пам’ятайте, що дифузна мастопатія – неприємне і небезпечне захворювання. Лікування повинно бути своєчасним і коректним.