Наше тіло — це дуже складний механізм. Ми регулярно втрачаємо відмерлі клітини шкіри, волосся, ми потіємо і відвідуємо туалет. І багато природних процесів, що протікають в нашому тілі не обходяться без корисних бактерій, які повинні бути присутніми в здоровому організмі. Під час хвороби або внаслідок неакуратності або необережності в наш організм можуть потрапити і чужорідні мікроорганізми. Наслідки цього можуть бути різні, один з яких – неприємний запах в області жіночої інтимної зони.
Суть проблеми
Природою так влаштовано, що наше тіло видає запахи. Інтимна зона в здоровому стані так само може видавати певний запах. У нормальному стані у піхві жінки присутня певна група мікроорганізмів, які виконують захисну функцію і не дозволяють розвиватися патогенним мікроорганізмам і грибкам, які в малих кількостях можуть перебувати в організмі жінки. Процентний склад мікрофлори може бути різний, але в будь-якому випадку основну масу (близько 90%) складають лактобактерії або група паличок Додерлейна. Вони активно виробляють молочну кислоту, що створює кисле середовище всередині піхви. Звідси і можливий легкий специфічний запах з інтимної зони у здорової жінки.
Можна допустити, що неприємний запах в інтимній зоні може бути викликаний неможливістю вчасно зайнятися гігієною, але усунути його можна просто чисто вимивши дану область. Але якщо, незважаючи на регулярні гігієнічні процедури, неприємний запах залишається, то це серйозний привід до занепокоєння.
Причини появи неприємного запаху в області інтимної зони
Неприємним запахом можуть супроводжуватися менструальні виділення. Запах з гнильним відтінком може говорити про наявність захворювання. Запах характерний для нормальних менструальних виділень викликаний наявністю секрету залоз матки і ферментів, що розріджують менструальну кров, інтенсивність запаху пов’язана з гормональним фоном і не є патологією. Специфічний запах може бути при захворюваннях, пов’язаних з порушенням обміну речовин (наприклад, фенілкетонурія). Різкий затхлий запах спостерігається, якщо жінка курить чи п’є. У цих випадках можна порекомендувати спеціальні прокладки і тампони, що поглинають неприємний запах.
Причини неприємного запаху з інтимної зони
У деяких випадках в організмі жінки відбувається збій, кількість корисних мікроорганізмів зменшується, що може призвести до бактеріального вагінозу (дисбактеріозу). У результаті це сприяє появі неприємного запаху з інтимної зони. При такому порушенні кислотність внутрішнього середовища падає, що дає можливість розмножуватися хвороботворним мікроорганізмам і грибкам, розвиток яких стримувалося лакто – і біфідобактеріями. В цьому випадку необхідне лікування таких захворюваннях, як наприклад:
кандидоз (це захворювання ще називають «молочниця»)
гарднерельоз
уреаплазмоз
Причини їх появи можуть бути різні, їх так багато і вони настільки індивідуальні, що про профілактику вагінозу говорити складно. Вагіноз, як правило, може виникати одночасно з кількох причин. До основних відносяться:
захворювання, лікування яких проходило із застосуванням антибіотиків;
зниження імунітету в результаті захворювань або стресу;
зміна кліматичних поясів (можливо загострення приховано протікаючих захворювань);
гормональні порушення, пов’язані з певними захворюваннями, застосуванням гормональних препаратів, віком або вагітністю;
інфекції та порушення функції органів сечостатевої системи;
захворювання кишечника;
травмування слизових оболонок піхви (у тому числі часто застосовуючи миючі речовини, особливо не призначені для такого догляду);
нехтування правилами особистої гігієни інтимної зони (найчастіше під час менструації);
нетрадиційний секс;
незахищений секс.
Два останні пункти з перерахованих вище можуть відкрити двері таким венеричних захворювань як:
хламідіоз
трихомоноз
генітальний герпес
гонорея і т. д.
Всі ці захворювання об’єднує одне, вони можуть стати джерелом неприємного запаху в області інтимної зони, позбутися якого можна тільки почавши лікування і як можна швидше.
Будь-які зміни запаху виділень з інтимної зони це привід терміново звернутися до лікаря!
Крім неприємного запаху піхвових виділень хвороботворні мікроорганізми можуть викликати запальні процеси в сечовивідній системі, торкнутися маткової труби, яєчників, внутрішніх органів малого тазу. Результатом запального процесу може виявитися безпліддя, позаматкова вагітність, спайкові процеси, викидні, ендометрит.
Не існує універсального лікування, оскільки схожі симптоми можуть бути викликані і патогенними бактеріями та грибковою інфекцією і найпростішими, до таких симптомів належать свербіж, виділення з неприємним запахом, набряклість, болі.
Вважається, що деякі запахи вагінальних виділень є характерними для певного виду проблеми, наприклад, виділення мають запах:
гнильний – при наявності гарднерельозу,
пекучо-кислий – при кандидозі,
запах риби (точніше солоної і не дуже свіжої оселедця) – при трихомонозі.
Але природно діагностувати хворобу по запаху ні в якому разі не можна оскільки існує більш сотні причин, за якими виділення починають набувати схожі запахи.
Деякі захворювання не проявляються у вигляді неароматних виділень, але призводять до запальних процесів що, в свою чергу, призводить до виникнення неприємного запаху у сфері інтимної зони. Для своєчасного виявлення деяких видів дисбактеріозу або щоб вчасно розпізнати захворювання в його початковій, безсимптомній стадії важливо своєчасно проходити профілактичний огляд.
Лікування
Поставити правильний діагноз, і в результаті призначити правильне лікування, можна тільки за результатами аналізів, починаючи з простого мазка на мікрофлору і іноді закінчуючи ДНК (ПЛР)-аналізом.
Щоб остаточно позбутися від захворювання краще почати лікування з відвідин лікаря. За результатами аналізів лікар призначить необхідні препарати:
для лікування самої хвороби
для відновлення мікрофлори піхви.
Лікування будь-якого виду захворювань, будь це бактеріальна або вірусна інфекція, мікоз, венеричне захворювання або запальний процес, повинно закінчуватися застосуванням препаратів – еубіотиків, які підселять необхідні мікроорганізми і допоможуть відновити середовище для їх успішного розвитку. Але навіть після відновного курсу необхідно раз в квартал протягом року здавати аналізи. Це необхідно, щоб вчасно виявити можливі рецидиви або переконатися в тому, що лікування пройшло успішно і неприємний запах більше ніколи не потурбує.
Особливо важливо не нехтувати порадами і призначеннями лікаря і до кінця, без перерв, пройти курс лікування. Дуже багато захворювання при відсутності систематичного лікування схильні переходити на так звану «заліковану», хронічну, повільну форму, в цьому випадку позбутися від них буває дуже складно. Найчастіше такі результати дають спроби лікувати проблему домашніми, народними засобами навіть не встановивши точний діагноз.