Аспірин – унікальний препарат, який може позбавити від болю, лихоманки, захищає від інфаркту та інсульту. В останні роки з’явилися роботи, в яких доведено, що він попереджає розвиток раку і інших небезпечних захворювань. Які міфи про ці ліки безпідставні і про які факти потрібно пам’ятати всім, хто відкриває упаковку з цим препаратом?
Хибні уявлення заважають
Аспірин – кращий препарат для лікування застуди
Дійсно, він чинить швидкий і сильний вплив, його широко застосовують в якості одного з компонентів симптоматичного лікування застудних хвороб. Він блокує вироблення циклооксигенази I і II типу. Клінічно це проявляється зниженням температури тіла, зменшенням болю, ломоти в суглобах, кістках, м’язах, головного болю.
Одна таблетка аспірину містить 500 мг діючої речовини – ацетилсаліцилової кислоти, що досить багато. Якщо випивати за добу понад 4 таблеток, причому робити це протягом 3-5 днів, то це сильно підвищить ризик ускладнень з боку шлунку і кишечника: розвинуться ерозивно-виразкові ураження.
З огляду на співвідношення ризику та можливої користі аспірин в дозі 500 мг недоцільно застосовувати для симптоматичного лікування застуди. Для цієї мети краще використовувати більш безпечні препарати – парацетамол та ібупрофен.
Аспірин – краще засобів від похмілля
Що тільки не застосовують в нашій країні для лікування такого поширеного наслідку бурхливих свят як похмілля. Часто для цієї мети вдаються до аспірину.
При цьому далеко не завжди дотримуються дозволеної дозу: які вже тут обмеження, коли погано і сильно болить голова.
Однак з причини, зазначеної вище, частий прийом цього препарату для купірування абстинентного синдрому недоцільний: в даному випадку ризик ускладнень з боку шлунково-кишкового тракту вищий, ніж потенційна користь. Тим більше, що спиртні напої самі по собі збільшують ризик появи виразки шлунка і 12-палої кишки.
Аспірин не можна приймати постійно, так як він шкідливий для шлунку
Ацетилсаліцилова кислота – це речовина, яка надає антиагрегантну дію. Вона позбавляє тромбоцити своїх властивостей, завдяки чому знижується ризик тромбозів. Мільйонам людей у всьому світі цей препарат прописують для щоденного прийому з метою профілактики тромбоутворення і захисту від інсульту і інфаркту.
Природно, щоденний прийом аспірину має згубну дію на слизову оболонку шлунка і кишечника. Однак в даному випадку ефект безпосередньо пов’язаний з дозою.
Вчені довели, що максимально ефективна і безпечна доза становить 75 мг, тому з метою профілактики тромбоутворення стали спеціально випускати таблетки з цим дозуванням.
При відсутності такої рекомендують приймати ¼ стандартної таблетки аспірину 500 мг, однак цей захід повинен бути тимчасовим, адже в даному випадку людина приймає 125 мг. При першій же можливості варто придбати ліки з оптимальною дозою (Тромбо-Асс, Кардіомагніл і ін.).
Існує безпечний аспірин
У разі тривалого прийому аспірину зростає ризик ускладнень з боку шлунку і кишечника. Тому для запобігання цьому стали випускати форми, в які крім ацетилсаліцилової кислоти, додають магнію сульфат. На думку виробників, він робить препарат безпечним для шлунково-кишкового тракту.
Однак, це в якійсь мірі лукавство. Аспірин діє, безпосередньо подразнюючи слизову і викликаючи появу виразок і ерозій, а шляхом блокування ферменту циклооксигенази в крові. Тому безпечного аспірину не буває в принципі.
Аспірин особливо ефективний в комбінації з вітаміном С
Існує поширена думка, що під час застуди аспірин обов’язково необхідно приймати разом з вітаміном С або аскорбінкою. Створено навіть особливі лікарські форми, в яких присутні обидва цих з’єднання.
Однак хочеться нагадати, що обидва вони є кислотами і при попаданні в шлунок роблять украй негативний вплив, якщо рівень кислотності в ньому спочатку високий.
Тому дана комбінація небажана для прийому тими, хто страждає від кислотно-залежних захворювань (ерозивний гастрит, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, виразка шлунка або 12-палої кишки). Для профілактики ускладнень не варто приймати їх натщесерце, краще запивати великою кількістю води або лужними напоями.
Факти
Аспірин не можна давати дітям до 15 років
Незважаючи на те, що ацетилсаліцилова кислота широко застосовується для лікування дорослих, в педіатрії вона під забороною.
Причина в тому, що застосування аспірину в якості препарату для симптоматичного лікування вірусних хвороб у дітей іноді стає причиною так званої хвороби Рейє. Це вкрай важке захворювання, яке призводить до важкої енцефалопатії і стрімко прогресуючої гострої печінкової недостатності.
Агресивний перебіг і відсутність будь-яких чітких клінічних рекомендацій обумовлюють високий відсоток фатальних наслідків: діти гинуть протягом лічених діб. Хвороба Рейє виникає не часто, проте саме вона послужила підставою для заборони аспірину в педіатричній практиці.
Аспірин не можна приймати в 1 і 3 триместрі вагітності
У 1 триместрі прийом аспірину вагітною може призвести до формування різних вад розвитку у плода. У 2-му такий ризик знижується через появу плацентарного бар’єру, проте частково препарат його проходить, тому для тривалого застосування він не рекомендується.
У 3 триместрі аспірин може привести до появи важких пороків нирок у плода, передчасного закриття артеріальної протоки. Також прийом навіть профілактичних доз (75 мг) може стати причиною досить серйозної кровотечі в післяпологовому періоді.
Аспірин не можна приймати годуючим матерям
Ацетилсаліцилова кислота – невелика молекула, яка легко потрапляє в грудне молоко і разом з ним в організм немовляти. З огляду на те, що препарат в педіатрії заборонений, він не повинен застосовуватися жінками в період лактації.
Якщо виникає життєва необхідність (профілактика тромбоутворення у зв’язку з високим ризиком інфаркту або інсульту), рекомендують переходити на штучне вигодовування.
Хворі на бронхіальну астму повинні бути обережні з аспірином
Існує особлива форма хвороби – аспіринова астма. При ній погіршення стану, напади задухи провокуються прийомом будь-яких препаратів з групи нестероїдних протизапальних. Найчастіше ним буває аспірин, так як він – неселективний на відміну від сучасних представників.
І, навіть, якщо хворий астмою реагує виключно на пилок берези або шерсть кішки, він повинен бути гранично уважним з цими ліками і приймати їх тільки тоді, коли в цьому є дійсно серйозна необхідність.
Краще намагатися використовувати мінімально ефективні дози і настільки рідко, наскільки це взагалі можливо.
Аспірин – один з революційних препаратів сучасної медицини
Незважаючи на всі застереження, аспірин – унікальний препарат, який рятує мільйони життів. Він був синтезований понад 100 років тому, і до цих пір вчені не придумали аналога, який зміг би його перевершити.
У грамотних руках фахівця – це потужна зброя, однак самолікування може призвести до сумних наслідків.