Безсоння – одна з найпоширеніших проблем сучасної людини. На щастя, з більшістю причин, що її викликають, можна впоратися.
Причина 1: нервові розлади і стрес.
Мало не найпоширеніша причина безсоння, позбутися від якої не так-то просто. Іноді нервовий розлад може супроводжуватися депресією. В цьому випадку, звичайно, необхідно звернутися за допомогою до кваліфікованого фахівця, якщо ж причина вашого емоційного перезбудження криється в цілком очевидних, повсякденних переживаннях, – це можна перебороти.
Як боротися. По-перше, позбавте себе від всіх джерел стресу, від яких тільки зможете. Наприклад, не дивіться телевізор перед сном, а почитайте книгу. По-друге, зробіть на ніч релаксуючі процедури: помасажуйте зону скронь лавандовою олією, підготуйте розслаблюючу ванну для ніг, прийміть теплий душ або ванну з додаванням квіток ромашки. По-третє, створіть собі всі умови для комфортного сну: провітріть кімнату, вимкніть світло (темрява сприяє виробленню в організмі спеціальної речовини, яка швидше викликає релаксацію) і усуньте будь-який шум.
Причина 2: надмірне вживання кофеїну.
Самі того не помічаючи, ми можемо випити одну-дві-п’ять чашок кави в день (критичний максимум тут кожен визначає сам для себе). Кава – це, звичайно, смачно, місцями навіть корисно, але тільки вранці!
Як боротися: За три години до сну категорично не рекомендується вживати в їжу продукти і напої, що містять кофеїн! Такими продуктами можуть бути чай (чим міцніший чай, тим більшою є концентрація кофеїну в ньому), какао, шоколад, кока-кола і енергетичні напої.
Причина 3: неправильне і несвоєчасне харчування.
Робота нашого організму залежить від того, як ми його відчуваємо, а головне – чому. Чули приказку «Ти – це те, що ти їси»? Ми не можемо контролювати склад всіх продуктів, які їмо, а в деяких з них містяться компоненти, які порушують правильну роботу організму. Крім того, прийом їжі прямо перед сном також надає небажаний ефект: організм не зможе відпочити через активне переварювання їжі.
Як боротися: Перед сном корисно випити склянку теплого молока з медом, їсти на ніч краще легку їжу, але важливо пам’ятати, що почуття голоду також сприяє безсонню. Їжте за три години до сну – і це правило не тільки для тих, хто худне!
Причина 4: куріння.
Не всім відомо, що нікотин є практично таким же по силі впливу енергетичним стимулятором, як кофеїн.
Як боротися: В ідеалі – повністю кинути курити. Розуміємо, що на це здатний не кожен, і тому радимо не курити хоча б за три години до сну.
Причина 5: вживання алкоголю.
Так, особливо на ніч! Деякі люди, які страждають безсонням, випивають невелику дозу алкоголю, «щоб швидше заснути». Однак регулярне потрапляння будь-якої дози алкоголю в організм накладає відбиток на роботу нервової системи і може бути причиною нервового розладу.
Як боротися: Не вживати алкоголь перед сном. І взагалі не зловживати алкоголем!
Причина 6: відсутність відпочинку протягом дня.
Сучасна людина активна і завалена робочими справами та іншими побутовими обов’язками настільки, що звикла вважати відпочинок заняттям для слабаків. Ми навмисно навантажуємо себе додатковими обов’язками після основних, щоб не виглядати занадто вільними.
Як боротися: Вдень давайте собі перепочинок хоча б по декілька хвилин перед тим, як приступити до нової справи. Так втома не буде накопичуватися. Любителям вечірнього фітнесу рекомендуємо закінчувати тренування не пізніше 8-9 годин вечора, щоб організм встиг налаштуватися на сон. Спокійні піші прогулянки також позбавляють від стресу, який нагромадився за день.
Причина 7: нічні кошмари.
Погані сни – одна з найчастіших причин безсоння. Ви підсвідомо боїтеся побачити кошмар, і організм починає активно чинити опір сну.
Як боротися: Кошмари можуть снитися кожному з нас, в цьому немає нічого надприродного. Причому найстрашнішими снами для нас виявляються навіть не ті, де шестирукий маніяк-вбивця з ножем в кожній руці заганяє вас на напівзруйнований завод, чекаючи, поки сходинки під вами просто зникнуть (уві сні з ними таке часто трапляється), а ті, де події з реального життя змішуються в один великий нелогічний клубок. Щоб уникнути подібних кошмарів, намагайтеся звільнити голову від сумбурних думок. Ідеальний рецепт – медитація. Якщо ви поки не відчуваєте в собі сил всерйоз зайнятися нею, почніть з йоги, пілатесу та інших релаксуючих занять.
Причина 8: порушений режим сну.
Ми можемо не спати дві доби, потім поспати пару годин і продовжити займатися своїми справами. Здається, що все добре, але в якийсь момент організм просто дає збій. І не тому, що він такий підступний злюка, а просто тому, що працює за принципом батарейки. І не даючи йому вчасно заряджатися, ви самі наближаєте цей момент.
Як боротися: Найоптимальніший час для сну – вісім годин. Залежно від того, хто ви – «сова» або «жайворонок», можна вибрати свій графік. Навіть для людей, які працюють позмінно, є вихід: лягати в один і той же час поперемінно вдень і вночі. Організм звикне до цього і перестане чинити опір.
Причина 9: інформаційний потік.
Інформація оточує нас всюди: в інтернеті, в телевізорі, в нашій власній голові (це інформація про проблеми, що стосуються особисто нас). Варто відволіктися від фізичних справ, як в голові відкривається справжня інформаційна війна. Все почуте і пережите за день намагається боротися за вашу увагу. І йому абсолютно не важливо, що ви вже боретеся за те, щоб заснути.
Як боротися: Розподіляйте справи за складністю так, щоб увечері вам залишалося зробити найлегші і приємні, які «перекриють» враження від важких новин або важких завдань. Розслабитися перед сном допоможе масаж або заспокійливий розчин лаванди і ромашки.
Причина 10: незручні предмети для сну.
Такими предметами можуть бути піжама, постільна білизна, ліжко, матрац і все, що стосується комфорту уві сні (тобто стосується безпосередньо вас).