
Кожна людина час від часу нездужає, відчуває певний дискомфорт в організмі. Однак існують симптоми, які можуть говорити про дуже серйозні проблеми зі здоров’ям. Обов’язково зверніть на них увагу!
Коли варто звернутися до лікаря
Головний біль
- Якщо стався напад головного болю незвичайної інтенсивності. Зазвичай такі пацієнти говорять: це був найсильніший головний біль в моєму житті! За такою симптоматикою може ховатися аневризма судин головного мозку і крововилив в мозок.
- Якщо головний біль виник вперше у віці до 5 років або після 50, це може бути першим симптомом пухлини головного мозку.
- Якщо головний біль посилюється при зміні положення тіла, кашлі, це може свідчити про реальне підвищення внутрішньочерепного тиску в результаті пухлини або аневризми.
- Якщо головний біль супроводжується порушеннями чутливості, слабкістю кінцівок, згладжуванням носогубної складки, в загальному, будь-якою неврологічною симптоматикою, що говорить про порушення мозкового кровообігу.
- Якщо ви страждаєте хронічним головним болем і приймаєте більше 15 болезаспокійливих таблеток на місяць (тобто одну через день) – це можливий сигнал про медикаментозний головний біль. Вам треба переходити від тактики купірування болю до її профілактики зовсім іншими препаратами, ніж ви звикли приймати.
Біль в попереку
- Якщо біль супроводжується онімінням промежини, типу «сідла».
- Якщо супроводжується проблемами з сексом.
- Якщо супроводжується проблемами з сечовипусканням або випорожненням кишечника. Ці симптоми називаються синдромом стиснення кінського хвоста, коли перетиснено відразу весь пучок 18 нервів, які проходять по спинномозговому каналу. Це ситуація, яка потребує негайного втручання лікаря!
Біль у суглобах
- Суглоб опух і почервонів.
- Супроводжується підвищенням температури.
- Супроводжується погіршенням загального стану. Серед всіх різновидів моно- і поліартритів лише один вимагає негайного втручання лікаря – септичний артрит, симптоми якого перераховані вище.
Біль в животі
Тут буде доречно пам’ятати: завжди звертайтеся до лікаря при появі болю в животі. Особливо якщо:
- Біль інтенсивний і виник вперше.
- Супроводжується нудотою і блювотою.
- Підвищена температура.
- Погіршився загальний стан.
Причин може бути безліч: від абсолютно невинних (спазм, синдром подразненого кишечника, защемлення нерва) до смертельно небезпечних. 10-15% звернень до швидкої або в приймальне відділення лікарні – це люди з різними болями в животі. Навіть при наявності найсучасніших методів діагностики у кожного 4-го причин цього болю не знаходять, і як, правило, він проходить сам по собі.
Біль у грудях
Як і в попередньому випадку, біль в грудях може бути дуже тривожним сигналом. Тому, в першу чергу, треба виключити інфаркт або тромбоемболію. Імовірність того, що біль в грудях серйозний, залежить від наявності у вас факторів ризику:
- стать (чоловік чи жінка в постменопаузі),
- вік (45 і більше),
- спадковість (родичі першої лінії з інфарктами або інсультами у віці до 50 років),
- куріння,
- підвищені холестерин, цукор, кров’яний тиск .
Якщо фактори ризику є, тоді не роздумуйте і не чекайте: так, цей біль цілком може бути невралгією через хворий хребет, але, якщо це прояв нестабільної стенокардії, то у вас всього 120 хвилин на те, щоб встигнути викликати швидку, яка відвезе вас в ту лікарню, де зможуть запобігти інфаркту.
Біль в ногах
Тут головне – не пропустити тромбоз глибоких вен гомілок. Для нього характерними є:
- Набряк гомілки з одного боку (якщо поміряти сантиметровою стрічкою, то добре видно).
- Виникнення зазвичай після довгого перебування в нерухомому положенні (переліт, пробки, комп’ютер).
- Набряк гарячий і хворобливий на дотик. Для самої ноги тромбоз не страшний: поболить і пройде, але ось якщо тромб відірветься, то за законами анатомії він з глибоких вен гомілки «вистрілить» в судини легенів, а ось це вже може бути смертельно небезпечним! Інша серйозна хвороба – закупорка артерій, які постачають кров’ю кінцівку. Виявляється переміжною кульгавістю: біль в литкових м’язах при ходьбі, пішов – «схопило», встав – пройшло.
Застудні захворювання
Пам’ятайте про те, що ви тепер становите загрозу для оточуючих, ви – джерело інфекції, якщо можете залишитися вдома, залишайтеся.
До лікаря звертайтеся в наступних випадках:
- У разі появи утруднення дихання будь-якого ступеня.
- Якщо з’явилися симптоми зневоднення: запаморочення при вставанні з ліжка, стали виділяти менше сечі, посилюється сухість у роті.
- Якщо з’явилися загальмованість, неправильна оцінка навколишнього.
- Коли є нестримне блювання або ви не здатні пити в достатній кількості.
Якщо мова йде про дітей, то додаємо:
- Якщо з’явився ціаноз – синюшний колір шкіри.
- Якщо дитина плаче, але немає сліз!
- Якщо температура супроводжується висипом.
- Якщо дитина виснажена і прокидається неохоче.
Пам’ятайте, що грип небезпечний для всіх по-різному.
Хто в зоні особливого ризику:
- вагітні;
- діти молодше 5 і особливо 2 років;
- люди старше 65 років;
- люди з вираженим ожирінням;
- хворі на діабет, хронічні захворювання серця і легенів; а також з нирковою недостатністю, онкологією, СНІДом.
Запам’ятайте кілька характерних відмінностей грипу від значно менш небезпечного ГРЗ:
- при грипі температура висока, як правило більше 38 ° C, триває 3-5 днів. При ГРЗ і температура трохи менша, а то й взагалі немає, і тримається 1-2 дня;
- головний біль при грипі – звичайне явище, іноді виражений. При ГРЗ зустрічається з тією ж практично частотою, що і в звичайному стані;
- тіло при грипі ломить набагато сильніше, ніж при ГРЗ;
- виражена втома, занепад сил можуть досягати високого ступеня при грипі і ніколи при ГРЗ. До речі, при грипі такий стан може тривати до 2 тижнів;
- при цьому закладений ніс, чхання і біль в горлі при ковтанні більш характерні для ГРЗ, ніж для грипу.
Біль в горлі
Причин появи болю в горлі багато і далеко не завжди вони є наслідком інфекції. Ендокринні порушення, рефлюкс (закидання кислого вмісту шлунку в стравохід), алергія, сухість слизових – ось найпоширеніші причини неінфекційного фарингіту. Як правило, інфекційні ангіни вірусного походження. Однак часто зустрічаються і бактеріальні, стрептококові ангіни. Вони потенційно небезпечні ускладненнями на нирки і серце.
Критерії можливої стрептококової ангіни, при якій показаний 10-денний курс антибіотикотерапії:
- температура вище 38 ° C;
- білий наліт на мигдалинах;
- промацуються на передній стороні шиї лімфовузли;
- наявність або відсутність кашлю. Кашель, сльозяться очі – ознаки вірусної інфекції.
Потенційно небезпечні абсцес горла і так званий епіглотит – гостре запалення однієї з структур гортані, чревате задухою. При ньому, до речі, часто спостерігається певна розбіжність між важким загальним станом і досить спокійною картиною при простому огляді горла, – та частина горла, яка набрякає і закупорює дихальні шляхи, знаходиться значно нижче.
Тому якщо:
- вам важко дихати;
- у вас на шкірі з’явилися висипи;
- у вас набрякла шия;
- вам важко відкрити рот –
негайно звертайтеся до лікаря!
Кашель
Раптово виник кашель – це, як правило, прояв вірусного бронхіту. Не треба поспішати приймати антибіотики, кашель пройде сам. На відміну від запалення легенів, кашель при вірусному бронхіті не супроводжується підвищенням температури, задишкою, погіршенням загального самопочуття (при цих симптомах треба, не відкладаючи, звертатися до лікаря).
Хронічний (понад 2 місяців) кашель, як правило, – прояв навіть і не легеневої проблеми, а підвищеної кислотності шлунка (рефлюкс – закидання кислого вмісту шлунку в стравохід, де багато кашльових рецепторів і вище в носоглотку), синуситу, або результат прийому ліків ( особливо тих, які приймають при гіпертонії).
Але якщо ви курець зі стажем і звичний для вас кашель змінився: почастішав, з’явилася або посилилася мокрота, – вам необхідно перевіритися.
Запаморочення
Як правило, запаморочення виникає з проблем, що виникли в вестибулярному апараті нашого середнього вуха. Вони протікають досить доброякісно, хоча іноді і болісні для пацієнта. Але ось тривожні ознаки, що говорять про те, що треба терміново звернутися до лікаря:
- температура 38 ° C і вище;
- двоїння в очах;
- проблеми з мовою або слухом;
- оніміння кінцівок;
- біль в грудях;
- безперервна блювота;
- епізоди втрати свідомості.
Пронос і харчові отруєння
Не можна відкладати візит до лікаря, якщо:
- хвороба протікає з високою температурою (> 38 ° C);
- з частим (6-8 і більше разів на добу) або кривавим поносом;
- з вираженим зневодненням;
- виражений біль в животі;
- неможливість пити або їсти;
- якщо хвороба затягується більше тижня, особливо якщо хворі – люди похилого віку.
Задишка
Будь-яка задишка, що виникла вперше, – підстава для того, щоб звернутися до лікаря, не відкладаючи. Це може бути проявом легеневих захворювань: запалення легенів, бронхіальної астми, плевриту. Тоді терміновість звернення за медичною допомогою вимірюється годинами.
Але також задишка, відчуття задухи або нестачі повітря може бути проявом більш гострих станів: тромбоемболії легеневої артерії або стенокардії, а то і інфаркту. Тут уже рахунок може йти на хвилини. Найчастіше відчуття браку повітря є проявом панічних атак, може супроводжувати такі хронічні захворювання, як анемія або патологія щитовидної залози. Але це вже справа лікаря – розібратися, що до чого.
Порушення зору
Причин проблем з зором є безліч: від банального кон’юнктивіту до відшарування сітківки. Ось кілька тестових питань, які допоможуть вам зорієнтуватися, наскільки терміново вам треба звертатися до лікаря при раптовому почервонінні очей або інших проблемах:
- Щось заважає вам нормально бачити? Якщо ви добре бачите «червоним» оком, читаєте, пишете – це сприятлива ознака. Якщо ні, потрібно негайно йти до лікаря.
- Чи є у вас відчуття присутності стороннього тіла в оці? Однак у всіх різна чутливість, тому уточнюємо в п. 3.
- Ви можете тримати очі відкритими? Якщо ні, значить це симптом ураження саме рогівки, і це також привід до негайного звернення до лікаря.
- Чи є у вас світлобоязнь? Якщо є, також негайно до лікаря.