
У цій статті акушер-гінеколог Олена Березовська розповідає, що таке кандидоз, як він проявляється, які фактори його можуть спровокувати і яке лікування при цьому необхідне.
Що таке кандидоз?
Це ураження організму людини грибками з роду Candida, які є умовно патогенною флорою людського організму, і це ураження може бути як місцевим, так і системним.
Що собою являє Кандида? Кандида – це дріжджовий грибок, який може мати кілька форм існування (гіфи, псевдогіфи). Клітини грибків володіють факторами, що дозволяють грибку прилипати до поверхні людських клітин, а також інших поверхонь (протези).
Чи завжди небезпечні дріжджові грибки?
Клітини дріжджового грибка можна знайти у великій кількості на шкірі, в ротовій порожнині, кишечнику, але захисні системи організму подбали про створення біобалансу між людиною і мікроорганізмами. Тому для здорових людей наявність грибків в їх організмі не представляє шкоди або небезпеки для здоров’я.
Однак, під впливом стресу, як фізичного, так і психічного, при наявності хронічних захворювань, і дуже часто через необґрунтоване вживання антибіотиків і гормональних препаратів, цей баланс порушується, і тоді розвивається інфекційне захворювання, викликане посиленим ростом дріжджових грибків.
Через дефекти захисної системи відбувається швидка колонізація грибка на поверхні шкіри або слизових, в тому числі шлунково-кишкового тракту, яка призводить до впровадження кандиди в кров’яне русло, і в результаті цього, поширенню грибка по всьому організму.
Чи є тварини переносниками кандиди?
Дріжджовий грибок можуть знаходити і у тварин. В навколишньому середовищу існує чимало представників Кандиди. Ці мікроорганізми можна знайти у великій кількості в медичних установах, особливо на плоских поверхнях (підвіконня, столи, стільчики), в фільтрах кондиціонерів і вентиляційних систем, на лікарняних халатах.
Чи може жінка заразитися дріжджовим грибком в басейнах або громадських лазнях і саунах?
Заразитися кандидою в громадських басейнах, саунах і лазнях, практично неможливо, тому що хлорована вода і високі температури не дозволяють клітинам грибка вижити. Якщо жінка користується чужим рушником і білизною, мочалкою, або ж дозволяє іншим людям користуватися її рушником і білизною, або сідає на вологу теплу поверхню без спідньої білизни, то можливість зараження дріжджовим грибком в таких випадках існує.
Де найчастіше відбувається колонізація дріжджового грибка в організмі людини?
Колонії дріжджового грибка знаходять в носоглотці 55% дорослих здорових людей, і в 40-65% людей в прямій кишці, як частину нормальної флори кишечника. У фекаліях частота виділення Candida досягає 80%, на непошкодженій шкірі – до 9,5%. 75% жінок мали хоча б один епізод дріжджового кольпіту протягом їх життя, і у 80-86% вагітних жінок знаходять молочницю, особливо ближче до пологів.
Припускають, що вагітність є фактором у розвитку кандидозу через імуносупресивну дію високого рівня прогестерону і присутності в сироватці імуносупресивного фактора. У людей зі зниженим імунним захистом рівень грибкового ураження набагато вищий, ніж у здорових людей.
Як проявляється кандидоз сечостатевої системи?
У жінок кандидоз проявляється найчастіше дріжджовим кольпітом (вульвовагінітом), або, як прийнято називати в народі, молочницею. Потрібно пам’ятати, що наявність дріжджового грибка в піхві не завжди є ознакою інфекційного процесу, а тому не потребує лікування.
Молочниця проявляється наступними симптомами: свербіж вульви, сирнисті виділення з піхви, біль при сечовипусканні і почастішання сечовипускання. Загострення дріжджового кольпіту часто спостерігається перед місячними, що пов’язано зі зміною кислотно-лужного середовища піхви в сторону підвищення кислотності (розмноження грибка відбувається при рН – 2,5-3,0).
У деяких жінок дріжджова інфекція проявляється циклічно, тобто постійно перед менструацією, мимовільно стихаючи після її закінчення. Дріжджовий цистит розвивається часто після інтенсивного прийому антибіотиків або використання катетерів. У 5-10% людей знаходять клітини дріжджового грибка в сечі. У чоловіків дріжджова інфекція проявляється у вигляді баланіту, але через особливості будови статевого члена, чоловіки хворіють дріжджовою інфекцією рідше, ніж жінки.
Які чинники можуть провокувати загострення кандидозної інфекції?
Декілька факторів можуть провокувати розвиток кандидозу: в першу чергу, це недотримання гігієни зовнішніх статевих органів. Носіння синтетичної білизни або тугих штанів (джинсів), використання парфумерного мила і пінок, синтетичних прокладок, сперміцидів, глистова інфекція (гострики), часті спринцювання можуть порушувати баланс мікрофлори піхви, збільшувати кількість виділень і підвищувати вологість шкіри зовнішніх статевих органів, і в результаті бути провокуючим фактором у розвитку дріжджового кольпіту.
Застосування оральних контрацептивів теж може супроводжуватися частими загостреннями дріжджової інфекції. Якщо жінка хворіє на цукровий діабет, приймає кортикостероїди, антибіотики (обґрунтовано і не обґрунтовано), часто змінює статевих партнерів, то вона знаходиться в групі ризику по розвитку дріжджової інфекції.
Які види кандиди зустрічаються в людському організмі?
Близько 100 видів дріжджового грибка існує в природі, але лише кілька з них можуть грати роль у виникненні захворювань у людей:
- Candida albicans (50-60% випадків)
- Candida glabrata (15-20%)
- Candida parapsilosis (10-20%)
- Candida tropicalis (6-12%)
- Candida krusei (1-3%)
- Candida kefyr (<5%)
- Candida guilliermondi (<5%)
- Candida lusitaniae (<5%)
- Candidadubliniensis (в основному, у хворих на ВІЛ-інфекцією)
Як можна діагностувати дріжджову інфекцію у жінки?
Часто діагноз кандидозу виставляється тільки на підставі результату мікроскопічних мазків, що не зовсім правильно, враховуючи той факт, що при виникненні інфекції повинні бути ознаки дріжджового кольпіту. Якщо в мазку знаходять поодинокі клітини грибка, то подальшу діагностику і лікування проводити не потрібно.
Виявлення ниткової фази збудника (міцелію або псевдоміцелію) є важливим свідченням наявності кандидозу. Важливо перевірити рН піхвового середовища за допомогою спеціальних лакмусових папірців. Отримання культури за допомогою посівів не завжди виправдовує таке обстеження. Повинно бути не менше 10 000 колоній в полі зору, щоб вважати захворювання активною інфекцією.
Бажано провести загальний аналіз сечі. Серологічні аналізи через дороговартісну сировину не повинні проводитися у жінок для діагностики дріжджового кольпіту. Їх можна проводити при системному кандидозі у жінок зі зниженою функцією імунної системи.
Як проводиться лікування кандидозу піхви?
Вибір правильного методу лікування залежить від стану захисних сил організму, наявності інших факторів, що провокують розвиток інфекційного процесу, а також чутливості дріжджового грибка до медичних препаратів.
Існує багато схем лікування кандидозу, але найбільш популярною є одноразова терапія протигрибковими препаратами при гострому прояві інфекції. Близько 5% жінок потребує повторного циклічного лікування протягом 3-6 менструальних циклів. У продажу з’явилося чимало якісних протигрибкових препаратів у вигляді вагінальних свічок або кремів. Крім лікування важливо дотримуватися гігієнічних заходів і усувати фактори, що провокують хронічне протікання хвороби.