
Проблема акне до сих пір не вивчена фахівцями до кінця. Вчені постійно сперечаються на тему того, що викликає це неприємне захворювання, знайоме багатьом не з чуток. Однак в тому, що неправильний раціон здатний спровокувати напад акне, дослідники практично одностайні. Кожен продукт, який ми вживаємо в їжу, по-своєму впливає на вироблення інсуліну, шкірного жиру, імунітету та багато інших процесів, від яких залежить стан шкіри. І, якщо під впливом з’їденого щось в цій тонкій системі розладнається, результат нерідко проявляє себе дуже швидко. Які ж продукти потрібно їсти з обережністю або по можливості взагалі виключити з раціону, щоб не викликати акне?
Молочні продукти
Молоко або його “похідні” (наприклад, сир, вершки або морозиво) – всі ці продукти знаходяться в групі ризику для тих, хто страждає від акне. Це зовсім не означає, що від молока потрібно негайно відмовлятися, однак його споживання, особливо в формі перероблених або жирних продуктів, варто контролювати. Молоко містить гормон росту, який стимулює виробництво клітин в організмі. Здавалося б, що в цьому поганого, суцільне омолодження? Однак дорослому організму така кількість гормону росту не потрібна, і в результаті організм виробляє “зайві” клітини шкіри, які забивають пори і викликають акне.
Також молочні продукти підвищують рівень інсуліну в крові, що збільшує вироблення шкірного сала – і ми бачимо той же самий результат. Знежирене молоко ситуацію не врятує: справа не в жирах, а в хімічному складі самого продукту. Найкраща альтернатива – періодично замінювати молоко на вегетаріанські аналоги: соєве, мигдальне молоко і інші його види.
Фастфуд
Фастфуд – невід’ємна частина нашого життя, і іноді обійтися без нього просто неможливо. Однак платити за швидкість і яскравий смак доводиться як стрункістю фігури, так і красою шкіри. У кожному гамбургері, шматочку піци або пачці картоплі фрі знаходиться величезна кількість компонентів, здатних викликати акне. Це не тільки велика кількість олії і солі, але і такі “порушники спокою” організму, як трансжири, насичені жири і рафіновані вуглеводи. Вони можуть викликати гормональні порушення, які моментально позначаться на шкірі, а також знижують стійкість організму до запалень. А так як акне тісно пов’язане із запальним процесом, то чергове загострення після порції “швидкої їжі” буває майже неминуче.
Вихід з цієї ситуації один: мінімізувати вживання фастфуду, а якщо вже дуже сильно захотілося чогось шкідливого, то варто приготувати вдома максимально безпечний аналог. У всякому разі, ви точно будете знати, що олію для смаження домашньої картоплі фрі використовували тільки один раз.
Молочний шоколад
Так-так, для ласунів у нас погані новини. Саме улюблений багатьма молочний шоколад – один з головних ворогів чистої шкіри. Велика кількість жиру, цукор і молочний протеїн – кожен з цих компонентів і окремо здатний викликати вугровий висип, а вже разом вони “спрацьовують” практично безпомилково.
Трохи краще йдуть справи з чорним шоколадом. Він так само, як і його солодший побратим, здатний провокувати акне через високий вміст жирів, але завдяки набагато меншій кількості цукру в складі він не настільки агресивно впливає на шкіру. Антиоксиданти, якими багатий темний шоколад, навпаки, мають протизапальний ефект, що дуже важливо в боротьбі з акне. Тому всім, хто не може ні дня прожити без шоколаду, краще переходити на темні сорти і їсти їх в невеликих кількостях – так ви отримаєте від шоколаду тільки користь.
Хліб і випічка
Незважаючи на те, що багато хто з нас (особливо сильна стать) до сих пір важко уявляють собі трапезу без шматочка хліба, все частіше звучать фрази про те, що цей продукт – пережиток минулого. У всякому разі, в своєму “традиційному” вигляді з великою кількістю глютену. З чутливістю до глютену, на думку вчених, пов’язано багато захворювань шкіри, він знижує імунітет і протизапальний тонус організму. Але і це ще не все: в хлібі міститься цукор, що підвищує рівень інсуліну в крові, а значить, і вироблення шкірного сала, – на жаль, це пряма дорога до акне.
Згідно з останніми дослідженнями, хліб також може “нейтралізовувати” корисну дію антиоксидантів, тому тіло з меншою ймовірністю справляється із загрозою чергового загострення проблем зі шкірою. Ці шкідливі властивості поширюються і на багато інших борошняних продуктів – наприклад, на макарони та інші вироби з білої муки. Повністю відмовитися від борошняного важко, але, якщо є можливість, краще перейти на безглютенові аналоги, а вдома замінити біле борошно на цільнозернове.
Рослинні олії
Надлишок рослинних олій в раціоні – це не тільки надлишок жирів, але і особливих жирних кислот омега-6. Не плутайте їх з омега-3, які містяться в рибі, – ті, навпаки, сприяють позбавленню від акне. А ось омега-6, які входять до складу соняшникової, кунжутної, кукурудзяної та інших рослинних олій, діють з точністю до навпаки: потрапляючи в організм у великих кількостях, провокують запалення, в тому числі і вугровий висип.
Однак зовсім відмовлятися від рослинних олій теж не варто: вони необхідні для правильного функціонування організму, гарного обміну речовин і підтримки судин в тонусі. Просто мінімізуйте кількість “шкідливих” олій – особливо тих, які ви нагріваєте при смаженні. На допомогу прийдуть методи приготування, при яких олія не потрібна взагалі, – гриль, запікання, варіння.
Якщо ви все-таки хочете щось посмажити, використовуйте антипригарний посуд, в якому можна смажити продукти взагалі без олії або в мінімальній кількості. А в салатах постарайтеся використовувати нерафіновані олії холодного віджиму: якщо додавати їх в невеликих кількостях, то користь перевищує можливі ризики.
Порошок сироваткового протеїну
Протеїнові суміші зараз дуже активно популяризуються, але, звичайно ж, з ними далеко не все так райдужно, як розписують в рекламі. Як не крути, будь-яка білкова суміш – це концентрований продукт, добутий штучним шляхом, і його вплив на організм також далекий від природного. Проблема акне – не виняток. У подібних сумішах містяться амінокислоти, що призводять до надмірного виробництва клітин шкіри і подальшого засмічення пор. Молочна сироватка, яка лежить в основі порошку сироваткового протеїну, багата пептидами, що впливають на вироблення інсуліну. І це ще одна причина, по якій подібний продукт з легкістю може викликати загострення акне.
Якщо ви хочете подбати про своє здоров’я, “підсушитися” або наростити м’язову масу, краще споживайте необхідну кількість натурального білка і стежте за правильною технікою і регулярністю тренувань.
Чіпси
Скільки б жахів (і цілком правдивих!) дієтологи не розповідали про цей продукт, а він все-таки деколи виявляється в нашому споживчому кошику. На жаль, навіть у здорової людини зловживання цим снеком може викликати вугровий висип, а якщо організм схильний до акне, то чіпси стають ідеальним “спусковим гачком”. У них погано все: відсутність вітамінів і мінералів, величезна кількість вуглеводів і жирів, штучні смакові добавки. Після поїдання чіпсів вироблення інсуліну підвищується дуже різко, і організм відповідає на це посиленим продукуванням шкірного сала. Це можна помітити навіть неозброєним оком: шкіра починає блищати.
Магазинним чіпсам варто сказати раз і назавжди тверде “ні”: на жаль, нічого, крім шкоди, вони принести не можуть. А якщо хочеться чимось похрумтіти, то можна знайти інші, більш нешкідливі варіанти: наприклад, самостійно підсушити в духовці тонкі шматочки картоплі або цукіні, посипавши їх улюбленими спеціями.
Газована вода і енергетичні напої
Ще один “ворог” красивої шкіри, який потрапив в наш раціон ще з підліткового віку. Всі ми знаємо, що подібні напої шкідливі, але хтось вживає їх за звичкою або щоб побалувати себе. На жаль, це закінчується не тільки збільшенням у вазі, але і висипом вугрів. Цукор і безліч штучних ароматизаторів, які містяться в газованій воді (і, як правило, тільки вони!), провокують висипання. А найнеприємніше в таких напоях – це те, що ви можете випити їх дуже багато, навіть не помічаючи цього, і в ваш організм потрапить більше цукру, ніж якби ви об’їлися тістечками.
Що стосується енергетичних напоїв, то в них іноді додають вітаміни, про що гордо пишуть на етикетці. Тільки ось очікуваної користі вони не приносять – навпаки, вітаміни групи B, які ви неправильно засвоїли, здатні викликати акне. Вихід – пити воду, чай або робити домашні лимонади або компоти. Так ви хоча б зможете проконтролювати кількість цукру.
Кава
Улюблений ранковий напій, який не настільки нешкідливий, як здається. Кава приносить користь багатьом людям, особливо чорна: вона підвищує працездатність, містить антиоксиданти, покращує настрій. Однак, допомагаючи підбадьоритися, вона на біохімічному рівні провокує викид в кров “гормону стресу” кортизолу. А один з побічних ефектів достатньої кількості кортизолу в організмі – напади акне. Також кава збільшує вироблення інсуліну, що призводить до жирності шкіри. Що робити? Все-таки обмежувати себе в улюбленому напої і вживати його в невеликих кількостях. У кави є і інші альтернативи – чай, столова мінеральна вода з газом або мед з лимоном.
Алкоголь
На жаль, цей продукт-пустун відзначився і в списку “винуватців акне”. Крім негативного впливу на мозок і великої калорійності алкоголь також порушує гормональний баланс організму. Якщо точніше, то співвідношення естрогену і тестостерону – найголовніших “жіночого” і “чоловічого” гормонів. Будь-які гормональні скачки в першу чергу проявляються на шкірі обличчя: недарма дівчата страждають від нав’язливих прищиків в певні дні місяця. Також алкоголем нерідко намагаються заглушити стрес, але процес лише пригнічується, а кортизол з організму нікуди не зникає, тільки тепер до його дії додається ще й гормональне зрушення. Єдиний більш-менш “безпечний” напій при акне – сухе червоне вино, але і його краще вживати в розумних кількостях.
Боротьба з акне – складний процес, який іноді практично не припиняється. Він складається з багатьох компонентів: дотримання особистої гігієни, прийому ліків, використання спеціальної косметики. За допомогою однієї тільки правильної дієти позбутися від вугрових висипань не вийде, але вона безпосередньо вплине на ваш прогрес.
На щастя, продуктів, що викликають акне, все-таки не так багато, і значна їх частина – те саме “харчове сміття”, яке можна без втрат зібрати з плану харчування. Фрукти, овочі, ягоди, м’ясо, птиця, риба – спектр корисних і смачних продуктів величезний, і за них ваша шкіра скаже вам тільки “дякую”.