Як зберегти здоров’я в зрілому віці

Існує міф, що зроблені в дитячому віці щеплення забезпечують імунітетом на все життя. Але насправді це не так. Імунітет до ряду захворювань не вічний, знижується з віком і може зникнути повністю.

Під час обстеження у дорослих нерідко виявляється майже повна відсутність антитіл до тих інфекцій, від яких вони прищеплювалися в дитинстві або юності. А значить, ризик захворіти у цих людей такий же, як у тих, хто не вакцинувався.

При цьому не варто забувати, що «дитячі» хвороби в зрілі роки переносяться набагато важче. У цій статті ми розповімо вам, як уникнути цієї небезпеки і які щеплення потрібні дорослим, щоб зберегти і примножити своє здоров’я.

В першу чергу дорослим необхідно вакцинуватися проти тих хвороб, від яких вони не отримали захист в дитинстві. Якщо ти не пам’ятаєш, чи робив щеплення, і немає медичних даних про імунізацію – лікар направить на відповідні аналізи.

Обов’язково потрібно перевірити наявність щеплень проти кору, краснухи та паротиту. Відсутність необхідної кількості антитіл до краснухи особливо небезпечна в період вагітності, причому не стільки для самої жінки, скільки для ембріона.

Дорослих, які не хворіли на кір раніше, нещеплених або щеплених проти кору одноразово, прищеплюють у віці до 35 років. До 55 років включно прищеплюють дорослих, які належать до груп ризику (медичні працівники та працівники освітніх організацій).

Не тільки дітям, а й дорослим призначена вакцинація від дифтерії і правця. Імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років. Тому всім дорослим (без обмеження віку) необхідно робити щеплення проти дифтерії та правця кожні 10 років.

Один раз в період 23-29 років необхідно робити щеплення від туберкульозу. Краще до 30 років, пізніше це робити має сенс тільки при контактах з хворими.

Люди, які народилися до дев’яностих років, зазвичай ще не вакциновані від гепатиту B. Відповідно, всім їм треба пройти повну вакцинацію. Особливо актуальним є щеплення проти гепатиту В для медичних працівників та інших осіб, які мають контакт з кров’ю.

Правила вакцинації

При підготовці та проведенні вакцинації потрібно враховувати ряд нюансів.

  1. Робити щеплення можна тільки здоровій людині. Обов’язково потрібно попередньо здати основні аналізи.
  2. Алкоголь допустимо вживати не раніше, ніж через 3 дні після вакцинації.
  3. Прийом після щеплення антигістамінних і жарознижуючих засобів дозволить уникнути алергічних реакцій.
  4. Людям з ВІЛ показані інактивовані і живі ослаблені вакцини (це питання слід обговорити з лікарем).
  5. Перед тим, як поїхати відпочивати в країни з жарким кліматом бажано здійснити спеціальну вакцинацію. Вона обов’язкова, якщо ти плануєш відвідати місця поширення небезпечних інфекцій: жовтої лихоманки, бруцельозу, черевного тифу, японського енцефаліту.
  6. Вагітним не можна робити щеплення препаратами, які засновані на дії живого вірусу. До таких вакцин відноситься ККП (кір, краснуха, паротит).

Додаткові щеплення

У цю групу входять ті щеплення, які не є обов’язковими. Але це не означає, що вони не потрібні. Просто на них з бюджету не виділяються кошти, а робити їх чи ні – вирішувати тобі. Прикладом може служити вакцина від менінгококової інфекції, або щеплення від інфекцій, що викликаються вірусом папіломи людини.

Не забувай, що в свій час саме масова профілактика звела нанівець багато небезпечних хвороб, а зараз, коли почастішали випадки відмови від щеплень, деякі з них, наприклад кір, повертаються.

Джерело

Поділись


Новини партнерів