Лейкоз – це рак крові і кісткового мозку, злоякісна пухлина, яка веде до аномального утворення певних кров’яних тілець. У міру того, як хворі кров’яні тільця витісняють здорові, кровоносна система починає давати збої, і проявляються фізичні симптоми.
При гострому лейкозі захворювання розвивається досить швидко; при хронічному – повільно.
У будь-якому випадку, якщо ви помітите ці ознаки, зверніться до лікаря і пройдіть обстеження. Це дуже важливо!
1. Втома і слабкість.
Стомлюваність і слабкість – найбільш поширені ознаки всіх типів лейкозу. Ці симптоми часто бувають наслідком анемії (нестачі червоних кров’яних тілець), яка ще більше послаблює організм.
Як при гострому, так і при хронічному лейкозі ефект варіюється від легкої втоми до крайньої фізичної слабкості, але в обох випадках симптоми посилюються з часом.
2. Надмірні або раптові синці.
Синці, які виникають без фізичних травм, можуть бути симптомом лейкозу, за словами лікаря Памели Кріллі. Незрозумілі синці – наслідок низького рівня тромбоцитів або порушення згортання.
Синці виникають спонтанно, нібито нізвідки. Вони можуть бути де завгодно, але найчастіше на кінцівках, тобто на ногах і руках.
3. Аномальні кровотечі.
Аналогічним чином, аномальні кровотечі носа, ясен, кишечника, легень або голови також можуть бути наслідком низького рівня тромбоцитів або порушення згортання, що характерно для гострого лейкозу, говорить Памелла.
4. Петехії (точкові підшкірні крововиливи).
Петехії нагадують «червоні точки, нанесені фломастером». Ці точки, які можуть залишитися непоміченими через їх невеликий розмір, безболісність і знаходження на нижніх кінцівках, свідчать про знижений рівень тромбоцитів.
Петехії зазвичай виявляються в області щиколоток, тому що через тяжіння рідини в організмі до кінця дня скупчуються внизу.
5. Розпухлі і збільшені ясна.
Хоча збільшення ясен в розмірах, що має назву гіперплазії, зустрічається лише у небагатьох хворих на гострий лейкоз, це один з найвірніших симптомів захворювання.
«Якщо у пацієнта лейкоз, ми завжди заглядаємо в ротову порожнину, щоб подивитися, чи не збільшилися у нього ясна», – говорить Кріллі.
6. Нічна пітливість.
Нічна пітливість – частий наслідок інфекцій, які можуть бути пов’язані з лейкозом.
«Ви промокли наскрізь, ліжко промокло, – говорить Памелла. – При такому стані потрібно обов’язково звернутися до лікаря! »
7. Надмірна блідість.
Головні болі, стомлюваність і задишка, надмірна блідість може бути ознакою анемії при гострому і іноді при хронічному лейкозі.
«Якщо пацієнт виглядає досить блідо, значить, справа вже зайшла досить далеко, – каже лікар Левіс. – На цій стадії хвороба завжди супроводжується втомою. Якщо у людини такий низький рівень червоних кров’яних тілець, що вона зблідла, у неї буде виникати задишка при спробі перетнути кімнату».
8. Болі в кістках.
Біль в кістках – відносно рідкісна, але часто безпомилкова ознака як хронічного, так і гострого лейкозу. Лейкозні клітини народжуються в кістковому мозку, тому якщо ви відчуваєте в кістках будь-які болі, обов’язково зверніться до лікаря.
9. Розпухлі лімфовузли.
Перевірте шию, пахви і пах на предмет помітних здутих лімфовузлів. Це нормально, що залози збільшуються і зменшуються в розмірах при інфекціях, але якщо вони залишаються набряклими або продовжують рости, це, за словами лікаря, може бути ознакою лейкозу або лімфоми.
10. Висипання.
Приблизно у кожного двадцятого хворого на лейкоз з’являється висип на шкірі, який означає одне з двох: лейкоз шкіри або синдром Світа, який часто супроводжує лейкоз, за словами лікаря Левіса.
«Лейкоз шкіри майже завжди виглядає так, ніби вам під шкіру засунули шишку, – говорить він. – Потім вона починає рости. Набагато рідше виникають такі як би лусочки».
Синдром Світа, навпаки, нагадує алергічну реакцію – висип завжди червоний і запалений. Але спільне у всіх лейкозних висипів – те, що вони завжди продовжують рости і поширюватися.
11. Часті інфекції.
Якщо вас постійно переслідує якась інфекція, яка ніяк не бажає вас покидати, скільки б антибіотиків не прописував вам лікар, можливо, варто здати аналіз на рівні білих кров’яних тілець, гемоглобіну і тромбоцитів. Аномальний вміст білих кров’яних тілець призводить до зниження імунітету, чим і пояснюються часті інфекції і відчуття постійної застудженості.
У поєднанні з іншими ознаками, на кшталт стомлюваності і синців, це повинно бути сигналом терміново звернутися до лікаря.