
У здорової людини, як правило, язик злегка рожевий і покритий тонким шаром прозорого нальоту. Якщо наліт щільний і білого кольору, то це перша ознака, яка сигналізує про будь-якому недугу. Причому деякі захворювання можна дізнатися як раз за станом язика, а точніше, за кольором.
Розрізняють декілька кольорів і відтінків язика, які говорять про те чи інше захворювання. Колір може варіюватися від сіро-білястого до темно-синього. Гастроентеролог Давид Матевосов пояснив, що незвичайний колір язика не завжди може сигналізувати про проблеми з шлунково-кишковим трактом, проте в більшості випадків справа в цьому.
Сіро-жовтий наліт, за словами лікаря, вказує на патологію органів шлунково-кишкового тракту і печінки. «Про проблеми з шлунково-кишковим трактом може також говорити білий наліт. Це може бути ознакою хронічного гастриту. Якщо спостерігається сухість в роті і підвищення температури, то, можливо, організм зневоднений. Вологий язик говорить про надлишок слизу. В цілому язик може підказати лікарю, в якому напрямку може бути поставлений діагноз».
Отоларинголог Володимир Козлов також вказав на те, що зміна кольору язика – це перша ознака порушення роботи шлунково-кишкового тракту. «Тут дуже багато варіантів. Як правило, це вказує на те, що у людини можуть бути проблеми або з стравоходом, або зі шлунком, або з кишечником. Але, звичайно, щоб поставити точний діагноз, лікар повинен бачити пацієнта».
Червоний колір може говорити про нестачу вітаміну B12 і фолієвої кислоти, як каже гастроентеролог Тетяна Бандурина . «Такий язик в медицині прийнято називати “лаковим”. Лаковий язик має яскравий і неприродно глянсовий вигляд. Це пов’язано з його запаленням. Часто воно носить токсичний або алергічний характер. Лікується досить довго. Тут потрібно застосувати великі зусилля», – повідомила Бандурина.
Як позбутися від нальоту?
Необхідно регулярно дивитися на язик: вранці, до сніданку, при природному освітленні. При цьому важливо не забувати користуватися рідиною для полоскання порожнини рота, стоматологічними бальзамами, щітками та іншими засобами гігієни. Зменшити вживання алкоголю, чаю, кави, куріння сигарет. Якщо наліт залишається і, навпаки, ущільнюється і темніє, то це говорить про наявність хвороби. Тут варто всерйоз задуматися про візит до лікаря.