
Рак порожнини рота становить приблизно 10% від усіх онкологічних захворювань. І від того, наскільки рано буде виявлена небезпечна хвороба, залежить життя пацієнта. Які технології для ранньої діагностики раку порожнини рота з’явилися останнім часом?
Розплата за цивілізацію
Кількість випадків раку порожнини рота збільшується з року в рік. Адже рак – це своєрідна розплата людства за цивілізацію: хімічні добавки до їжі, шкідливе випромінювання електроприладів, автомобільні вихлопи і несприятлива екологічна обстановка – все це призводить до зростання захворюваності. Саме тому технології, які допоможуть виявити хворобу на ранній стадії, сьогодні життєво необхідні.
Раніше діагностувати рак порожнини рота можна було лише при візуальному огляді і за допомогою стоматоскопії, коли лікар розглядає підозрілу ділянку слизової оболонки під великим збільшенням. Однак у багатьох стоматологів виникають проблеми діагностики онкологічних та передракових захворювань слизової оболонки рота. Крім того, у лікарів не завжди достатньо часу на ретельний огляд хворого, адже в більшості випадків стоматологи працюють з вже ускладненими захворюваннями – запущеним карієсом або пульпітом, не звертаючи уваги на зміни слизової оболонки рота. Саме тому пацієнти нерідко потрапляють на прийом до онколога уже на запущених стадіях хвороби. При цьому раку порожнини рота в 70% випадків передують передракові захворювання, які при своєчасному виявленні добре піддаються лікуванню.
Захищайтеся!
На жаль, самостійно запідозрити рак слизової оболонки рота досить складно – на ранніх стадіях пухлина не викликає больових відчуттів і дискомфорту. Тому найкращий спосіб запобігти розвитку небезпечного захворювання – дотримуватися заходів профілактики.
Раз на півроку відвідуйте стоматолога, навіть якщо вас нічого не турбує.
Наявність зубного нальоту створює сприятливе середовище для розвитку запалення слизової оболонки рота.
При частковій або повній втраті зубів своєчасно здійснюйте протезування, так як при відсутності зубів слизова оболонка рота легко травмується.
Не паліть. Нікотинові смоли містять канцерогенні речовини, тому курці становлять основну групу ризику раку слизової оболонки рота. Крім того, тютюновий дим нерідко викликає розвиток лейкоплакії – захворювання, яке характеризується підвищеним зроговінням слизової оболонки рота, яка набуває сіро-білого відтінку. Лейкоплакія піддається лікуванню, але при його відсутності може переродитися в злоякісну пухлину.
Не захоплюйтеся занадто гарячою і гострою їжею. Будь-які пошкодження слизової, особливо якщо вони носять хронічний характер, можуть дати поштовх розвитку онкологічного процесу.