Як виявити захворювання щитовидної залози у жінок

Щитовидна залоза

На жаль, захворювання щитовидної залози з кожним роком стають все більш і більш поширеними, особливо серед жінок. І дуже часто вони залишаються непоміченими довгий час, а це призводить до серйозних наслідків. Щоб захистити себе і зберегти здоров’я, з’ясуйте основні симптоми захворювань щитовидної залози у жінок і своєчасно почніть лікування, якщо це буде потрібно.

Що таке щитовидна залоза?

Назву органу напевно чули всі, але мало кому відомо, наскільки він важливий, які функції виконує. Взагалі, щитовидна залоза є однією з найбільших залоз внутрішньої секреції в організмі людини. Вона розташовується в області шиї: трохи нижче щелепи за щитовидним хрящем. Цей орган належить до ендокринної системи і відповідає за контроль рівня деяких гормонів, а також за обмінні процеси.

Функції щитовидної залози вкрай важливі. Так, вона відповідає за контроль швидкості витрати енергії, за синтез білків і за чутливість організму до інших гормонів, підтримання постійної температури тіла (тобто за теплообмін і теплорегуляцію), формування нових клітин і утилізацію старих, контроль нейтралізації вільних радикалів, за проникнення кисню в тканини і його споживання клітинами і так далі. Все це здійснюється завдяки вироблюваним органом двох основних гормонів: трийодтироніну і тиротоксину. І якщо їх утворення порушується, то це неодмінно буде позначатися на роботі інших важливих органів. А якщо вчасно не почати лікування, то все може закінчитися дуже сумно.

Існуючі захворювання

У медичній практиці зустрічаються різноманітні захворювання щитовидної залози у жінок, але найпоширенішими є такі:

Тиреоїдит – це запалення щитовидної залози. Найчастіше діагностується тиреоїдит Хашимото.
Гіпотеріоз. При такій хворобі знижується вироблення гормонів щитовидної залози.
Тиреотоксикоз, навпаки, характеризується підвищенням вироблення тиреоїдних гормонів.
Вузлові утворення або так званий зоб (збільшення органу в розмірах) зазвичай спостерігаються при гострому дефіциті йоду.
Рак. Розвиток такого онкологічного захворювання зазвичай пов’язується з ускладненнями інших недуг, особливо якщо лікування некоректне або відсутнє зовсім.
Варто відзначити, що всі перераховані вище недуги частіше зустрічаються саме у жінок, ніж у чоловіків, що пов’язано з особливостями роботи деяких систем організму, зокрема нервової (представниці слабкої статі більш чутливі, ранимі й емоційні) і репродуктивної можуть спостерігатися зміни або збої гормонального фону, не властиві чоловікам).

Причини проблем

Чому хвороби щитовидної залози стали настільки поширеними серед жінок саме останнім часом? Вони зустрічалися й раніше, але сучасні умови життя та навколишнього середовища відрізняються від колишніх, причому далеко не в кращу сторону.

До негативних факторів впливу можна віднести такі як:

Стреси. Відомо, що всі хвороби розвиваються від нервів, і це дійсно так.
Несприятлива екологічна обстановка. Шкідливі випаровування, токсини небезпечні хімікати, які потрапляють в організм з навколишнього середовища, буквально отруюють практично всі органи і тканини, і щитовидна залоза дуже чутлива до таких несприятливих впливів.

Неправильне харчування. Функціонування такого важливого органу безпосередньо залежить від їжі, що надходить в організм. І якщо в ній не вистачає деяких елементів, найважливішим серед яких є йод, то виникає дефіцит, і це призводить до розвитку захворювання. До речі, з йододефіцитом стикаються жителі багатьох країн і міст, які не мають доступу до морів чи океанів.

Різні інфекції. Часом вони не сприймаються всерйоз. Але якщо лікування не проводилося, то навіть банальний грип може спровокувати серйозні захворювання і проблеми.

Хронічні хвороби у жінок. На них багато хто не звертають уваги, а вони вкрай негативно впливають на функціонування організму.

Прийом деяких медикаментозних препаратів. Особливо небезпечним може бути тривале гормональне лікування, тому потрібен постійний контроль спеціаліста та оцінка стану щитовидної залози та інших важливих органів.

Як вчасно розпізнати симптоми

На жаль, найчастіше симптоми, що супроводжують різні захворювання щитовидної залози у жінок, які тривалий час залишаються непоміченими і продовжують розвиватися, впливаючи на функціонування практично всіх систем організму. Ситуація ускладнюється, і наслідки можуть бути незворотними, особливо якщо не проводити лікування. Щоб бути у всеозброєнні і зберегти здоров’я, з’ясуйте основні ознаки порушень і вчасно зверніться до лікаря. Симптоми різних відхилень відрізняються, тому варто детально розглянути найбільш поширені.

Тиреотоксикоз

Тиреотоксикоз або гіперфункція щитовидної залози спостерігається при підвищенні рівня тиреоїдних гормонів у жінок, а це, в свою чергу, призводить до прискорення практично всіх обмінних процесів.

Симптоми тиреотоксикозу

Симптоми захворювання можуть бути наступними:

Зниження ваги, причому часто на тлі нормального або навіть підвищеного апетиту. Це пов’язано з високою швидкістю витрати енергії.
Почастішання серцевого ритму (можуть спостерігатися і деякі його порушення).
Спостерігаються такі ознаки, як запальність, підвищена нервова збудливість, дратівливість, нервозність.
Часто зустрічається пітливість, причому вона спостерігається навіть у спокійному стані.
Проблеми зі сном: чуйний сон або безсоння.
Підвищення температури тіла (зазвичай незначне, до субфебрильних значень, тобто не вище 37,5 градусів).
Спрага.
Почастішання актів дефекації, часто спостерігається діарея.
Менш поширені симптоми – це вирячені очі, порушення руху яблук або відчуття стороннього тіла.
Непереносимість підвищених температур.
Збої менструального циклу.

Гіпотеріоз

При гіпотиреозі у жінок спостерігається зниження кількості гормонів щитовидної залози, що провокує уповільнення всіх метаболічних процесів. Зазвичай виникають такі симптоми:

Збільшення маси тіла, причому необґрунтоване. Ніякі дієти не дають результатів.
Проблеми з калом, часті запори.
Уповільнення серцевого ритму.
Проблеми з пам’яттю, неможливість зосередитися, зниження концентрації уваги.
Підвищена чутливість навіть до незначного зниження температури, відчуття ознобу, похолодання кінцівок.
Апатія, пригніченість, депресія.
Неявні симптоми: хронічна втома, виражена слабкість, сонливість, значне зниження працездатності, підвищена стомлюваність.
Випадання або ламкість волосся, надмірна сухість шкіри.
Схильність до набряків, затримка рідини в організмі.
Часті порушення менструального циклу.

Тиреодит

Запалення щитовидної залози може мати такі симптоми як зміни маси тіла, озноб або жар, зміни ритму серцевих скорочень, погіршення стану шкірних покривів, слизових оболонок, нігтів та волосся (зазвичай спостерігаються сухість, ламкість), м’язові болі або слабкість, проблеми зі сном, різкі і часті перепади настрою, збої менструального циклу (аж до повної відсутності місячних), порушення мозкової діяльністю (проблеми з увагою, пам’яттю, засвоєнням інформації), порушення травлення, зміна голосу, поява зобу (збільшення щитовидної залози в розмірах і її випинання в області шиї), проблеми з диханням, дзвін у вухах, слабкість, анемія, запаморочення, підвищена стомлюваність і так далі.

Деякі ознаки більшістю жінок часто не сприймаються всерйоз, і це небезпечно, адже якщо хворобу не лікувати, наслідки можуть бути самими серйозними.

Діагностика

Помітивши будь-які перелічені вище ознаки, варто відправитися до лікаря, адже чим раніше почати лікувати будь-які хвороби, тим більше шансів на повне одужання.

Першим вашим кроком має бути відвідування ендокринолога, який призначить ультразвукове дослідження, а також аналіз крові з метою визначення рівня гормонів щитовидної залози. Після оцінки результатів буде поставлений остаточний точний діагноз і призначено лікування.

Лікування

Як лікувати захворювання щитовидної залози? На щастя, лікування часто дає результати і дозволяє практично повністю забути про проблему, але тільки якщо було розпочато вчасно і підібрано фахівцем правильно після повного комплексного обстеження.

Особливості терапії будуть залежати від конкретного діагностованого захворювання. Так, при гіпотиреозі, тобто нестачі гормонів, лікувати хворого слід з допомогою гормональної терапії. А при тиреотоксикозі лікування повинно включати препарати, що пригнічують синтез гормонів і нормалізують їх рівень. У деяких випадках призначаються йодовмісні засоби. При серйозних патологічних змін в будові або роботі щитовидної залози можуть знадобитися радикальні заходи – резекція (повне видалення органа). В такому випадку все життя хворий повинен приймати гормони, і якщо припинити лікування, можливий летальний результат.

Поділись


Новини партнерів