Причини хропіння у чоловіків

Хропіння у чоловіків

Хропіння – це характерний звук, який виникає через звуження просвіту гортаноглотки. Розслаблені тканини кореня язика і м’якого піднебіння, які в нормі завжди повинні бути злегка напруженими, збільшуються в розмірах і починають стикатися, ускладнюючи проходження повітря. У підсумку виникає вібрація, яка і пояснює видаваний сплячим звук.

Варто відзначити, що хропіння зустрічається у кожної п’ятої людини старшої 30-35 років, і найбільш поширене це явище серед чоловіків, що пов’язано з особливостями будови їхнього організму (представники сильної статі часто більш великі і мають більш об’ємне і м’ясисте небо, що погіршує ситуацію) і способу життя. Приблизно до 50-60 років хропіти починає половина дорослого населення. Але епізоди можуть бути періодичними, а деякі і зовсім не підозрюють про існування такої проблеми і зовсім випадково дізнаються про неї від родичів.

Причини хропіння у чоловіків можуть бути наступними:

Певна поза сну. Як правило, хропіння виникає, якщо людина засинає на спині. У цьому випадку піднебінні тканини опускаються на корінь язика через силу тяжіння, і це практично неминуче.

Надлишкова маса тіла. Часто причини хропіння пов’язані саме із зайвою вагою, адже це величезне навантаження на весь організм, через яке м’язи кореня язика і піднебіння просто не можуть залишатися напруженими в нічний час доби. Погіршують ситуацію жирові відкладення в області шиї і підборіддя, вони буквально тиснуть на гортаноглотку.

Захворювання або стани, що перешкоджають повноцінному і правильного носовому диханню. До них можна віднести хронічні риніти, гайморити і синусити (вони зазвичай супроводжуються закладеністю носа і набряком слизових оболонок), поліпи в носі, викривлення носової перегородки.

Інші хвороби верхніх дихальних шляхів, порушують функції дихання або супроводжуються набряком тканин: фарингіт, тонзиліт і так далі.

Патології або анатомічні особливості будови органів дихання або глотки, наприклад, вроджене звуження носових ходів, подовжений піднебінний язичок (тоді вібрації при проходженні повітря буде видавати саме він), а також серйозні порушення прикусу або наслідки важких раніше отриманих травм.

Зловживання алкоголем. Спиртні напої викликають розслаблення м’язів, і це призводить до звуження просвіту між небом і язиком, через що виникають вібрації і властиві їм звуки хропіння.

Якщо перераховувати тимчасові причини хропіння, то до них можна віднести пов’язане із запаленням або інфекцією збільшення піднебінних мигдалин.

Сильна втома. Хропіння поширене серед чоловіків, які виконують важку фізичну роботу. Надмірно стомлений м’яз в нічний час розслабляється, звужуючи просвіт глотки, через що виникає сильна вібрація.

Вік. У чоловіків середнього і літнього віку (віком 45-60 років) неминуче знижується тонус м’язів, і це теж сприяє виникненню хропіння під час сну.

Захворювання щитовидної залози. Так як вона знаходиться в безпосередній близькості від глотки, то при значному її збільшенні просвіт може звужуватися, що спричинить за собою виникнення нічного хропіння.

Куріння. Ця шкідлива звичка теж негативно позначається на функції дихальних, тому серед чоловіків-курців хропіння більш поширене.

Прийом снодійних засобів. Вони провокують розслаблення м’язових волокон, що призводить до звуження просвіту глотки.

Чи небезпечно це

Варто побоюватися хропіння? Так. Насправді воно не тільки заподіює дискомфорт оточуючим, але і може бути небезпечним для здоров’я, особливо для чоловіків. По-перше, через звуження просвіту глотки можуть спостерігатися затримки дихання – апное, тривалість яких може досягати однієї хвилини. Це призводить до дефіциту кисню в крові і, відповідно, у всіх тканинах організму.

По-друге, при апное мозок розпізнає небезпеку і посилає сигнал м’язам гортані, після чого вони напружуються, і дихання відновлюється. Через це мозкова діяльність триває навіть у нічний час, і процеси сну порушуються. Людина не може поринути в глибокий сон, а саме в цій фазі відбувається вироблення важливого статевого гормону – тестостерону. І це призводить до порушень статевих функцій, зниження сексуального потягу і погіршення якості інтимного життя.

По-третє, часті зупинки дихання сильно зношують мозок і серцевий м’яз, що може спровокувати раптовий інфаркт або інсульт. Такі захворювання поширені серед чоловіків, які страждають від хропіння. По-четверте, через нічне хропіння помітно погіршується мозкова діяльність: знижується концентрація уваги, страждає пам’ять, порушуються процеси логічного мислення. Все це впливає на професійну діяльність і на життя в цілому.

Врахувавши всі перераховані вище небезпеки, можна зрозуміти, наскільки важливо своєчасне лікування хропіння у чоловіків.

Як лікувати?

Лікування хропіння безпосередньо залежить від причин, що викликають такий симптом. Можливі напрямки терапії:

Якщо має місце надмірна вага, то слід нормалізувати масу тіла і позбавитися від зайвих кілограмів. Для цього потрібно переглянути раціон і почати активно рухатися або займатися спортом.

Вибір правильної пози сну. Людям, що хроплять рекомендується спати на боці. Але контролювати положення тіла в нічний час доби самостійно дуже складно, так що варто попросити про допомогу близьких, наприклад, дружину. Крім того, важливо вибрати правильні подушку і матрац, щоб голова була вище рівня тіла і не запрокидывалась.

Для нормалізації носового дихання часом досить очищення носової порожнини перед сном. Краще всього для цього використовувати фізіологічний розчин або морську воду.

Змініть спосіб життя. Важливо відмовитися від шкідливих звичок: киньте курити і обмежте споживання спиртного. А щоб тіло було в тонусі, ведіть рухливий спосіб життя.

Потрібно лікування будь-яких захворювань, що порушують дихальні функції.

Якщо причиною хропіння є патології будови органів дихання або глотки, то фахівці можуть виправити деякі з них хірургічним шляхом.

Намагайтеся не перевтомлюватися і налагодьте режим неспання і сну.

Спробуйте потренувати м’язи глотки, язика та піднебіння. Для цього максимально висовуйте язик і намагайтеся доторкнутися його кінчиком до підборіддя. Можна відкривати і закривати рот, притискаючи руками нижню щелепу. А перед сном на хвилину-дві затискайте між зубами довгий предмет, наприклад, ручку або паличку.

Використання спеціальних пристосувань, які фіксують щелепи в певному положенні. Спочатку це може здатися незручним, але з часом до таких пристроїв можна звикнути. Така терапія дуже ефективна. Також фахівець може порадити застосування носових розширювачів або апаратів сиПАП-терапії, які подають постійний потік повітря в дихальні шляхи і підтримують тиск в них.

Поділись


Новини партнерів