Що таке фіброзно-кістозна мастопатія: як її виявити і вилікувати

фіброзно-кістозна мастопатія

Фіброзно-кістозна мастопатія – хвороба молочних залоз доброякісного характеру, що характеризується патологічними змінами, що зачіпають тканини. Так, збільшується кількість кістозних і фіброзних компонентів, і цю недугу можна назвати змішаною формою дифузної мастопатії (одна з різновидів). Нерідко таке захворювання називають фіброкістозом.

Фіброзно-кістозна мастопатія зазвичай характеризується наявністю ділянок розростання сполучної тканини, а вона в нормі повинна залучатися лише у процеси загоєння і рубцювання. Але можуть бути і кісти, що зрозуміло з назви. Як правило, вони зачіпають верхній квадрант грудей, але поступово поширюються і на нижню частину.

Деякі вважають хворобу передраковим станом, але насправді це не зовсім так. Ризик придбання злоякісного характеру є, і він збільшений порівняно з нормальним здоровим станом молочних залоз, але якщо лікувати це захворювання вчасно і постійно оцінювати динаміку, то наслідків можна уникнути.

Чому розвивається хвороба?

Фіброзна мастопатія, як показують численні відгуки та розповіді хворих, а також досвід мамологів, може розвиватися за різних причин, але в будь-якому випадку, є гормональні порушення. Ось деякі з факторів, які можуть запустити процеси патологічних змін, що зачіпають тканини:

Супутні хвороби жіночої статевої сфери, що супроводжуються гормональними збоями. Якщо їх лікування неправильне і несвоєчасне, то буде страждати весь організм, а особливо груди (вони безпосередньо пов’язані з репродуктивною системою).

Неграмотний, необґрунтований або ж безконтрольний прийом гормональних препаратів. Лікування такими засобами повинно призначатися тільки лікарем після обстеження. І навіть оральні контрацептиви, підібрані неправильно, можуть нашкодити і спровокувати розвиток фіброкістозу.

Запустити розростання тканин і появу новоутворень можуть травми або пошкодження молочних залоз.

Погіршити ситуацію може носіння надмірно тісної, не відповідної за фасоном або за розміром нижньої білизни, зокрема бюстгальтера.

Сильні стреси теж часто стають причиною серйозних гормональних збоїв, часто фіброзна мастопатія молочних залоз розвивається на їх фоні.

Вплинути на будову тканин молочних залоз може навмисне переривання лактації, особливо грубе (наприклад, перетягування грудей).

Аборти (в тому числі і медикаментозні), викидні.

Відсутність вагітностей.

Негативним чинником можна вважати і неправильний спосіб життя: куріння чи зловживання алкогольними напоями, відсутність фізичної активності, безладні статеві зв’язки.

Нерегулярне, повністю відсутнє сексуальне життя.

Деякі порушення обмінних процесів і пов’язані з ними захворювання.

Основні симптоми такого захворювання як фіброзна мастопатія:

Ущільнення в грудях зазвичай промацуються і при самостійному огляді. Їх кількість і структура залежать від стадії розвитку хвороби. Так, вони можуть бути одиничними і мати незначні розміри. Але іноді ущільнення займають більшу частину тканин або практично всю залозу. При пальпації відчуваються певна зернистість або тяжі, можуть виявлятися і тверді ділянки, які, зазвичай, не мають чітких кордонів. Форма часто неправильна, але наближена до округлої. Ущільнення переміщаються, тобто вони не пов’язані з шкірою та іншими тканинами. Промацування має бути безболісним (в іншому випадку мова буде йти про злоякісне новоутворення).

Кісти. По своїй суті кіста – це порожнина (тобто своєрідний мішечок), заповнена рідиною. На дотик вона може нагадувати щільний міхур, зазвичай рухливий і має практично правильну округлу форму. Пальпація в більшості випадків безболісна, але можуть виникати болі.

Больові відчуття. Якщо кісти або фіброзні компоненти починають збільшуватися в розмірах, вони можуть закупорювати і перетискати молочні протоки і судини, а також зачіпати нервові закінчення. Саме це і провокує появу болю. Зазвичай на ранніх етапах розвитку вони незначні, з’являються перед черговою менструацією (тому часто приймаються за передменструальний синдром). Але в міру розвитку хвороби біль посилюється і не зв’язується з фазами менструального циклу. Поступово вона може перетворитися з тупу або ниючу, що виникає після механічних впливів, у гостру і сильну, майже постійну.

Нагрубання молочних залоз, збільшення їх у розмірах, розпирання. Такі симптоми теж пов’язані з збільшенням доброякісних новоутворень і передавлюванням вен. Кров в них застоюється, що й призводить до набряку тканин, сильного дискомфорту.

Якщо кіста або фіброзний освіт передавлює або пошкоджує молочну протоку, можуть виникати виділення, що з’являються при натисканні на соски. По консистенції вони можуть бути різними: рідкими і прозорими, густими і жовтуватими або навіть зеленуватими. Ймовірна присутність неприємного запаху, який говорить про застійних явищах.

Діагностика

Фіброзно-кістозна мастопатія може бути запідозрена фахівцем вже під час огляду, тобто при пальпації. Для підтвердження діагнозу він призначить ультразвукове або рентгенологічне дослідження (мамографію) молочних залоз, що дозволить виявити новоутворення і призначити правильне лікування.

Лікування

Як лікувати розглянуте захворювання? Лікування спрямоване, насамперед, на усунення причин хвороби, а також на запобігання подальших змін. Не менш важливо полегшити симптоми, особливо неприємні. Мамологами призначається консервативна терапія, яка передбачає лікування народними засобами або медикаментозними препаратами. Як показують відгуки лікарів і хворих, таке лікування у більшості випадків допомагає. Але якщо новоутворення збільшуються в розмірах, то показано їх хірургічне видалення.

Нижче будуть розглянуті основні напрямки консервативної терапії: прийом препаратів, лікування народними засобами.

Застосування препаратів

Якщо діагностовано фіброзно-кістозну мастопатію, то лікування може проводитися за допомогою таких препаратів:

Гормональні засоби дозволяють усунути гормональні збої і дисбаланс і нормалізувати співвідношення і рівень важливих жіночих гормонів, таких як прогестерон, пролактин, естрогени.

Вітамінні препарати допомагають нормалізувати гормональний фон і будову тканин, а також обмінні процеси. При мастопатії рекомендуються вітаміни Р, групи В, Е, З, А.

Седативні засоби у мамології радять при сильних переживаннях (стреси можуть значно погіршити стан).

Сечогінні препарати усувають набряки молочних залоз, позбавляють від зв’язаного з ними дискомфорту.

Знеболюючі препарати. Звичайно призначаються нестероїдні протизапальні засоби, які блокують запальні процеси і тим самим усувають больовий синдром.

Місцеві засоби

Застосування місцевих засобів також раціонально, адже деякі допомагають полегшити симптоми і поліпшити стан молочних залоз. Найбільш часто призначаються препарати на основі прогестерону, який частково проникає в тканини і нормалізує їх структуру, зупиняючи небажані зміни. Але можуть застосовуватися і гелі, креми і мазі на рослинній основі, вони допомагають покращувати кровообіг і усувати біль, а також впливають на стан шкіри грудей.

Фітопрепарати

Зазвичай фітопрепарати використовуються при комплексній терапії, тобто разом з медикаментозними засобами. Вони можуть містити так звані фітоестрогени – природні гормоноподібні компоненти, які мають антиестрогенну або естрогенну дію. Деякі схожі з народними засобами, але мають більш збалансований і перевірений склад. У цю групу можна включити «Ременс», «Циклодінон», «Мастодинон». Як показують відгуки, зазвичай лікування фіброзно-кістозної мастопатії цими препаратами дійсно дає позитивні результати.

Народні методи

Якщо у вас діагностовано фіброзно-кістозна мастопатію, і ви вирішите скористатися народними засобами, то і в даній ситуації варто проконсультуватися з лікарем, оскільки деякі методи можуть вам не підійти або навіть погіршити ситуацію, що підтверджують відгуки.

Кілька рецептів:

Як показують відгуки тих, хто користувався народними засобами, при гормональних збоях відмінно допомагає рослина червона щітка, яка використовується у вигляді відварів та настоїв. Схему лікування підбирає спеціаліст.

Фіброзна мастопатія може лікуватися за допомогою відвару зерен вівса, для приготування якого потрібно варити п’ять столових ложок зерен у літрі води протягом двадцяти хвилин, а потім наносити склад ніч.

Лікування народними засобами може допомогти зняти біль. У цих цілях можуть застосовуватися листя лопуха або капусти, прикладається до грудей у вигляді компресів.

Спробуйте пити сік бузини.

Допоможе настоянка чистотілу, відгуки підтверджують її ефективність.

Лікування народними засобами може проводитися за допомогою чаю або відвару з шавлії (чайна ложа на дві склянки води).

Поради

Фіброзна мастопатія молочних залоз не буде розвиватися далі, а її симптоми зникнуть, якщо дотримуватися наступних правил:

Харчуйтеся збалансовано і забудьте про шкідливі звички.

Вирішивши скористатися народними рецептами, пам’ятайте, що деякі трави викликають алергію.

Виконуйте всі вказівки мамолога.

На закінчення варто додати, що лікування фіброзно-кістозної мастопатії, у тому числі і народними засобами, має бути своєчасним і грамотним і проводитися під контролем фахівця. Це дозволить усунути симптоми і уникнути наслідків.

Поділись


Новини партнерів