4 методи зупинити лавину емоцій

Контроль емоцій

Чутливі люди погано переносять зневажливе ставлення з боку інших, не кажучи вже про образу, з якою іноді доводиться стикатися. Навіть просте підвищення голосу може погано вплинути на їх емоційний стан.

Високочутливим людям дуже важко жити. Вони, як хамелеони, вбирають в себе навколишній негатив. Беручи все близько до серця, вони можуть підірвати своє фізичне та психічне здоров’я і завдати шкоди міжособистісним стосункам.

Не дуже приємна новина полягає в тому, що ранимі люди можуть мати не тільки «соціальний тривожний розлад», але і нарцисичний тип особистості. При соціальній фобії це проявляється у вигляді збентеження і почуття провини за те, що виглядав «нерозумно». «Нарциси» реагують по-іншому: вони звинувачують оточуючих і можуть вести себе агресивно. В обох випадках присутня загострена чутливість, але вона призводить до різних результатів: внутрішнього чи зовнішнього осуду.

На жаль, нарцисичному типу особистості легше впоратися з ситуацією, так як такі люди діють з позиції сили. Але і соціофоби, по суті, також приділяють собі підвищену увагу. Вони не оцінюють ситуацію в цілому, а займаються «самоїдством».

Методи, які пропонують використовувати чутливим людям, засновані на здоровому глузді, але виконати їх на практиці не так легко. Тим не менш, невеликі кроки в потрібному напрямку принесуть свої плоди.

1. Згадайте все хороше, що сталося за останній час. Це зупинить «розростання» негативних емоцій. Життя не завжди було таким болючим, як здається зараз.

Якщо ж все так погано, що не можна знайти нічого позитивного, оцініть ситуацію з вашою особистою «шкалою неприємностей». Дійсно ваша нинішня ситуація заслуговує 10 балів? Чи її можна поставити десь біля п’ятірки або трійки? Навіть те, що ви колись оцінювали в 10 балів, пройшло повз. Так невже ви будете переживати через менш значиму ситуацію?

2. Не всі люди в світі відрізняються чуйністю, і до цього треба адаптуватися.

Тим не менш, підвищена чутливість спостерігається у 15-20% населення Землі. Доктор Елейн Арон, піонер в області вивчення високої вразливості, зазначала, що мозок високочутливої людини працює трохи по-іншому. Це не вроджена риса, і вона не обов’язково є ознакою інтроверта. 30% екстравертів мають чутливу натуру. Різниця в тому, що екстраверти справляються зі своєю ранимістю з допомогою нових вражень і ситуацій, а інтровертам треба побути в спокійній обстановці, де їх не будуть турбувати. Якщо останнє – ваш випадок, дійте у відповідності зі своїм темпераментом: займіться тим, що вимагає концентрації і уваги. Екстравертам ж не можна залишатися наодинці. В обох випадках потік негативних емоцій обов’язково припиниться. У цей період треба просто чимось себе зайняти.

3. Коли ви засмучені так, що емоції просто переповнюють, можна використовувати стародавній метод «очищення душі», тобто досхочу поплакати над своєю важкою долею».

Якщо ж ви вирішили поділитися з кимось своїми переживаннями, то це повинна бути близька людина. Інакше ваші скарги можуть бути сприйняті як «ниття», що посилить зниження самооцінки. Навчіться виправдовувати себе самі. Скажіть: «Я був втомленим, погано себе почував». Є люди, які спочатку з вами несумісні: вони просто інші.

4. Пам’ятайте, що іноді чутливість може працювати на вас.

Наприклад, чутливі люди часто відчувають збентеження. У шикарному конференц-залі ви випадково спотикаєтесь об килим, збиваєте з ніг незнайомця і приземляєтеся на карачки. Всі погляди прикуті до вас, і ваше обличчя починає покриватися червоними плямами. Ви збентежені, засмучені і навіть можете відчути оніміння в руках і ногах (недарма словом «збентеження» португальською мовою означало «зашморг»).

Але справа в тому, що саме ваше збентеження допоможе врятувати ситуацію. Вам воно здається жахливим, зате оточуючі сприймають його як свого роду вибачення. Більше того, ваше збентеження іноді розряджає обстановку і навіть сприяє соціальній гармонії, так як змушує присутніх згадати такі людські якості, як співчуття.

У будь-якій культурі збентеження виражається однаково: нахил голови, слабка усмішка, дотики до обличчя і т. д. Ці ознаки говорять про те, що ви не хотіли заподіяти незручність, і вам не байдужі оточуючі. Такий посил робить вас більш симпатичним.

Не плутайте підвищену чутливість з глибокою депресією. Чутлива людина вміє сприймати радісні моменти так само гостро, як і сумні. Просто в реальному світі частіше доводиться стикатися з неприємними подіями. Але якщо все завжди добре, життя стає нудним. Погані ситуації допомагають відчути контраст з тим, що робить нас щасливими.

flytothesky.ru

Поділись


Новини партнерів