Названі ознаки малого інсульту

Інсульт невипадково називають ударом. Адже зазвичай він наздоганяє раптово. Хоча іноді хвороба посилає «повідомлення» про своє швидке прибуття. Пацієнти його називають мікроінсультом, а лікарі – малим інсультом.

Наш експерт – заступник директора Наукового центру неврології, доктор медичних наук, професор Маріне Танашян.

Звичайно, наслідки великого інсульту – найбільш трагічні. Але і мікроінсульт – це зовсім не жарти. Не звертати уваги на цей стан вкрай небезпечно. Чому?

Швидко, але не безслідно

Строго кажучи, слово «мікроінсульт» – не з наукової термінології. Лікарі в таких випадках говорять про минаючі порушення мозкового кровообігу або транзиторні ішемічні атаки. Вони виникають через спазм судин головного мозку або утворення тромбів (що призводить до тимчасової та неповної закупорки судин).

Симптоми малого інсульту схожі з симптомами великого – це запаморочення, утруднення в мові, оніміння і слабкість в кінцівках (пацієнти нерідко скаржаться на те, що відлежали руку або відсиділи ногу). Єдина різниця – всі ці явища нетривалі (від декількох хвилин до декількох годин) і проходять на перший погляд безслідно.

Однак в останні роки завдяки широкому впровадженню методів нейровізуалізації (КТ, МРТ) було доведено, що навіть короткочасні судинні порушення призводять до зміни речовини головного мозку. Тому тактика лікування мікроінсульту повинна бути такою ж, як при інсульті.

Ознаки малого інсульту

Раптова втрата чутливості, оніміння будь-якої частини тіла.
Втрата координації, утруднення при ходьбі.
Утруднення мови.
Втрата пам’яті.
Підвищена чутливість до яскравого світла і звуків.
Безпричинна сильний головний біль.

Вікно надії

Терапевтичне вікно (час, коли мікроінсульт можна ліквідувати без наслідків) – не більше 4,5 години. Найнадійніший варіант – звернутися в судинний центр (вони відкриті в багатьох містах), які спеціалізуються на лікуванні інсультів.

При надходженні в лікарню пацієнтові повинні бути проведені МРТ головного мозку, УЗД судин головного мозку (що живлять мозок), дослідження крові і роботи серця, які дають повне уявлення про ризик розвитку великого інсульту. За статистикою, у 60% пацієнтів, які пережили мікроінсульт, через деякий час розвивається повноцінний ішемічний або геморагічний інсульт. Наступний етап – лікування, спрямоване на відновлення нормального кровопостачання головного мозку. Після цього потрібно розбиратися з проблемами, які привели до розвитку мікроінсульту.

Спека, жнива і нерви

Причин, що призводять до інсульту, безліч. Найбільш значуща – спекотна погода. У спеку відбувається зневоднення, кров згущається і ймовірність утворення тромбів збільшується. Ударом може закінчитися і «битва за врожай» – отримати його ризикують люди, що займаються інтенсивною фізичною працею під палючим сонцем.

Найбільш небезпечним є тривале перебування в зігнутому положенні з опущеною головою. Це збільшує навантаження на серцево-судинну систему і провокує розрив судин (особливо якщо у пацієнта є аневризма – випинання стінки артерії). Спровокувати гостре порушення кровообігу можуть зловживання спиртними напоями, куріння, стреси, фізичне або психологічне перевтома, стреси.

На роду написано?

Є люди, які живуть під дамокловим мечем інсульту постійно. Це пацієнти з цукровим діабетом, гіпертонією і стенокардією. Вони повинні знаходитися під постійним наглядом лікаря і регулярно приймати призначені препарати.

Інсульт на роду написаний людям з звитими сонними артеріями і атеросклерозом судин головного мозку. Виявити патологію дозволяє дуплексне сканування судин головного мозку (дослідження можна пройти в будь-якій районній поліклініці). Якщо діагностується звуження судин, пацієнта направляють на стентування сонних артерій, яке відновлює просвіт в судинах.

Багато захворювань, що призводять до інсульту, призводять до змін в крові, тому необхідно періодично здавати аналіз. Особливо уважними до себе повинні бути і ті, у кого бувають запаморочення, непритомність і кінестоз (заколисування в транспорті). Ці стани говорять про вроджену слабкість судинної системи і вимагають лікарського спостереження.

Джерело

Поділись


Новини партнерів