Що їсти при застуді: вітамін С і ехінацея не працюють, а курячий суп і цинк – навіть дуже

Забитий ніс, першіння і біль в горлі, слабкість і складності з концентрацією – все це симптоми застуди, які знайомі кожному з нас. Це сталося з вами просто зараз? Без паніки. Ми знаємо, що потрібно робити.

Коли справа доходить до інфекції верхніх дихальних шляхів, не існує чарівного лікування (на жаль!), здатного повернути організм в форму за один день. З іншого боку, дослідження показують, що деякі доступні вітаміни і продукти можуть прискорити процес одужання.

Вітамін С

У 30 дослідженнях, які порівнюють тривалість застуди, у людей, що регулярно приймали не менше 200 мг вітаміну С в день, спостерігалося послідовне зменшення симптомів. Проте, ефект був невеликим: у дорослих застуда тривала приблизно на 12 годин менше, у дітей – на 24-36 годин менше.

А ось в експериментах, де вітамін С призначався вже після того, як людина захворіла, різниці в тривалості або тяжкості застуди відзначено не було. Висновок: ви можете приймати вітамін С для профілактики, але під час застуди він, швидше за все, виявиться марним.

Втім, хоча в загальній популяції вітамін С не впливає на застуду, тут є деякі винятки. Так, для фізично активних людей, таких як марафонські бігуни, лижники і солдати, вітамін С вдвічі зменшував ймовірність застуди. Кілька досліджень також виявили деяку вигоду від добавок вітаміну С (близько 200 мг в день) для профілактики застудних захворювань серед людей з пневмонією.

Цинк

Огляд досліджень, в яких добавки цинку тестувалися на здорових дорослих, показав, що прийом не менше 75 мг цинку протягом 24 годин після перших симптомів застуди може знизити її тривалість приблизно на третину. Втім, все це не мало жодного значення для тяжкості перебігу.

Дослідники додають, що для деяких людей побічні ефекти цинку, такі як нудота або металевий присмак у роті, можуть переважити всі переваги.

Часник

Неймовірно, але факт: лише одне дослідження було проведене для того, щоб подивитися на те, як часник впливає на застуду. Вчені попросили 146 добровольців приймати часникові добавки або плацебо щодня протягом 12 тижнів, після чого оцінили тяжкість і тривалість інфекції.

В результаті група, яка приймала часник, повідомляла про менші прояви застуди, ніж група, яка приймала плацебо. При цьому тривалість інфекції була однаковою.

Пробіотики

Під час проведення 13 тестів пробіотичних добавок, в яких сумарно взяли участь 3700 дітей, дорослих і літніх людей, було встановлено, що ті, хто приймав добавки, були менш схильні до застуди. Їх застуда також була коротшою і менш важкою, якщо дивитися на кількість пропущених шкільних або робочих днів.

Важливо, що більшість “добавок” були молочними продуктами, і тільки в трьох дослідженнях використовувалися порошки або капсули.

Ехінацея

Ехінацея – рід багаторічних рослин, які часто зустрічаються в добавках і чаях для імунітету. Огляд продуктів з ехінацеєю, втім, показав, що вони не дають ніякого статистично значимого ефекту при лікуванні застудних захворювань.

Однак автори дослідження відзначили, що ряд продуктів все-таки може надавати якусь дію, так що подальші експерименти, ймовірно, необхідні.

Курячий суп

Про це йшлося і раніше, але в новому дослідженні за участю 15 здорових дорослих було встановлено, що курячий суп працює краще інших гарячих напоїв в сенсі поліпшення нашої здатності витісняти слиз з носа, полегшуючи дихання.

Інше дослідження показало, що курячий суп допомагає боротися з інфекцією за рахунок особливих компонентів в його складі, так що людина одужує швидше. У будь-якому випадку, здається, що курячий бульйон – те, що точно не буде зайвим при застуді.

 

Поділись


Новини партнерів