Що робити, щоб не боліло серце

– Є дані про те, що інфаркт і інсульт останнім часом помолодшали – вони трапляються у людей, яким ледь виповнилося 30-40 років. З чим це пов’язано і хто в групі ризику?

– На моїй пам’яті був пацієнт 16 років з вродженим цукровим діабетом, який переніс два інсульти і до нас надійшов після ускладненого інфаркту міокарда. Останнім часом 25-30-річні пацієнти дуже часто зустрічаються. Як правило, це наслідки куріння, сидячого способу життя, цукрового діабету, захоплення енергетичними напоями, анаболіками і обтяжена спадковість.

Перша допомога при нападі

– Як надати першу допомогу при серцевому нападі?

– В першу чергу потрібно викликати швидку. Якщо людині погано від спеки – їй слід пити рідину. А якщо є біль у грудях – варто прийняти нітрогліцерин. При болях в області серця – валідол, корвалол, корвалмент .

– А якщо немає можливості викликати швидку – які препарати давати?

– Якщо мова йде про серцевий напад, то потрібно випити таблетку аспірину і до трьох таблеток нітрогліцерину. І все-таки викликати швидку допомогу. При виникненні інфаркту є 3-6 годин для надання своєчасної допомоги: робиться коронарографія і при необхідності встановлюється стент – металевий каркас, який відновлює прохідність судин.

– Що робити, якщо трапився тепловий удар? І чим відрізняється тепловий удар від сонячного?

– Що стосується теплового удару, то отримати його можна при вираженому перегріванні організму, в приміщенні з високою температурою. У погано вентильованих приміщеннях, таких як, наприклад, маршрутки, важливо мати при собі воду. Протягом дня в спеку потрібно випивати 2-3 літри води без газу. При тепловому ударі необхідно запобігти подальшому перегріванню людини, збільшити доступ повітря. Якщо ж людина страждає серцево-судинними захворюваннями, то потрібно при собі мати препарати, які вона щодня вживає.

Сонячний удар розвивається при прямому впливі сонячних променів і більше впливає на центральну нервову систему: з’являється загальмованість, запаморочення, можлива втрата свідомості.

– Що потрібно робити, якщо у людини сонячний удар?

– Спробувати знайти тінь, перевести потерпілого в горизонтальне положення, підняти ноги, розстебнути комір, покласти пляшку з холодною водою на потилицю.

ПИТАННЯ ДОНОРСТВА НЕ ВИРІШЕНО

– Багато хворих потребують пересадки донорського серця. Які є шанси на успішну операцію в Україні?

– Хірурги нашого інституту технічно готові виконувати пересадки серця, однак в Україні відсутній закон. Зараз пацієнтів відправляють Білорусію або Індію, але це дуже дорого. Менталітет нашого суспільства не сприяє швидкому прийняттю цього закону, також існує багато організаційних моментів.

– В Україні успішно пройшла операція з пересадки механічного серця. Чи приживеться така практика?

– Механічне серце – хороша штука, але досить дорога. Пристрій коштує близько 120 тисяч євро. Природно, це шанс на порятунок пацієнта, але механічне серце – це лише до пересадки донорського серця.

ТРИВОЖНІ СИГНАЛИ

– Які ознаки говорять про проблеми в серцево-судинній системі?

– При ішемічній хворобі серця виникає дискомфорт в грудях, біль може віддавати в спину, руки, шлунок, нижню щелепу, з’являється задишка при навантаженні, перебої в роботі серця.

Дуже підступна гіпертонічна хвороба, при якій артеріальний тиск підвищується вище 140 на 90 мм. рт. ст. Якщо люди не лікуються, то ризик інсульту і інфаркту зростає в рази.

1. Як сердечникам найкраще харчуватися влітку?

Потрібно більше пити рідини, не вживати напої, які містять в собі кофеїн. Бажано обмежити вживання м’яса, смаженої і жирної їжі, перейти на фрукти та овочі.

2. Які вітаміни і мікроелементи потрібні сердечникам?

Втрата рідини в спеку тягне за собою втрату електролітів, що може привести до появи задишки, аритмії, судом. Пити потрібно калій, магній. Або ж ввести в раціон родзинки, курагу, банани, свіжі фрукти.

3. Про що не можна забувати людям з серцево-судинними захворюваннями?

Перш за все – про питний режим, правильне харчування. Слід знизити фізичні навантаження, відмовитися від куріння або скоротити кількість викурених сигарет, але не переходити на легкі і електронні. Для профілактики сонячного удару – носити головний убір, по можливості виходити на вулицю з 7.00 до 10.00 і після 16.00. При хронічних захворюваннях контролюйте рівень цукру, холестерину в крові, артеріальний тиск, зверніться до лікуючого лікаря для корекції дози препаратів з урахуванням спеки.

Поділись


Новини партнерів