Як визначити запалення легень у дорослих

Запалення легень

Запалення легень – це захворювання, при якому легеневі тканини запалюються, і їх функціонування порушується. Найчастіше пневмонія має інфекційний характер, і її основними збудниками є бактерії, наприклад, стрептококи, мікоплазми (вони відносяться до бактерій лише умовно), стафілококи або хламідії, але в деяких випадках хвороба має грибкову, вірусну чи навіть паразитарну природу. Іноді запалення легенів є ускладненням звичайної ГРВІ (наприклад, якщо лікування було неправильним).

Іншими причинами розвитку пневмонії у дорослих є потрапляння в порожнину легенів рідин, залишків їжі або інших сторонніх тіл, алергічні реакції, радіоактивне випромінювання або ж дія шкідливих парів і хімікатів.

Виділяють односторонню та двосторонню пневмонію. У першому випадку запальний процес поширюється на одну легеню, у другому – на обидві.

Ознаки пневмонії

Симптоми запалення легенів у дорослих можуть бути різноманітними, причому іноді вони практично не пов’язані з функціонуванням органів дихання, що сильно ускладнює діагностику. Також ознаки можуть бути розмитими, неявними і практично непомітними, іноді пневмонія протікає навіть без температури і кашлю.

Отже, найбільш часто зустрічаються симптоми запалення легенів у дорослих:

Кашель. Зазвичай на ранніх етапах розвитку захворювання через сильне роздратування тканин він буває сухим, сильним, непродуктивним і часто дуже вимотуючим. Потім він переходить у вологий і супроводжується відділенням мокротиння. Але варто зазначити, що кашель не завжди є обов’язковим проявом, іноді він слабкий і рідкісний, а може і зовсім бути відсутнім (ймовірно легке першіння в горлі).

Утворення мокротиння. Під час запалення легенів воно утворюється у великих кількостях, а активність патогенних мікроорганізмів може придбати жовтуватий або навіть зеленуватий відтінок. При поширенні інфекції вглиб тканин і при сильному їх пошкодженні в мокроті можуть бути прожилки крові. Слиз може бути густий і дуже в’язкий, що сильно ускладнює його природне відходження.
Підвищення температури тіла. В більшості випадків воно буває значним, стовпчик термометра може доходити до 38-39 градусів і навіть вище. Але іноді спостерігається так зване субфебрильне підвищення температури, в такому випадку вона може коливатися в межах 37-37,5 градусів і відчуватися як нормальна. Іноді на тлі цього розвиваються такі симптоми як гарячка, озноб, підвищена пітливість (особливо в нічний час доби) жар. У деяких випадках запалення легенів у дорослих протікає без змін температури тіла, і тоді діагностика ускладнюється в рази. Ймовірно, це пов’язано з неспроможністю імунної системи. До речі, одним з характерних проявів пневмонії є неможливість успішного збивання температури, навіть з допомогою потужних жарознижуючих засобів.

На фоні значного підвищення температури (часто збити її буває вкрай важко) можуть спостерігатися симптоми зміни роботи мозку, наприклад, галюцинації, сплутаність свідомості, порушення координації, втрата свідомості та інші.

Змінюється дихання. Воно стає важким, під час вдиху і виходу через зміну об’єму легень можуть чутися свистячі, хрипячі або булькаючі звуки. Деяким пацієнтам складно зробити вдих, і це викликає сильне занепокоєння, а часом і паніку.

При крупозній пневмонії у дорослих у процес може втягуватися і серцево-судинна система. В результаті виникнуть такі ознаки, як зміна серцевого ритму або частоти пульсу (аритмія, тахікардія), підвищення або, навпаки, зниження артеріального тиску.

При ускладненому перебігу пневмонії у дорослих можуть виникати больові відчуття. У самих легких нервові закінчення відсутні, але от в плеврі (це плівкова оболонка, яка покриває грудну порожнину і легені) їх чимало. Часто біль виникає під час кашлю, вона може поширюватися на область грудини, лопатки.

У дорослих на тлі підвищення температури (або без нього) часто розвиваються симптоми загального нездужання: головний біль, больові відчуття в м’язах, сонливість, погіршення апетиту, слабкість, запаморочення, апатія, зниження розумової і фізичної активності.

Через гостру нестачу кисню можуть з’являтися такі симптоми, як задишка, почервоніння або, навпаки, синюшність, блідість шкірних покривів або поява на них плям, відчуття задухи.

Варто відзначити, що іноді запалення легенів (особливо атипова пневмонія) протікає практично безсимптомно, тобто ознаки яких змін розмиті або відсутні. Захворювання може розвиватися без підвищення температури і навіть без кашлю, але потім стан хворого сильно і різко погіршується, він починає задихатися. І тільки в медичному закладі буде поставлений правильний діагноз. А часом симптоми розвиваються так швидко, що врятувати людину не вдається (на щастя, таке трапляється нечасто).

Повинно насторожити і те, що ознаки ГРВІ або грипу повністю зникли, але через кілька днів знову з’явилися. Так, часто спостерігається повторне підвищення температури, і це майже завжди говорить про ускладнення, а саме про пневмонію.

Діагностика

Діагностувати захворювання може лише спеціаліст, крім того, іноді потрібно кілька досліджень. Часом вистачає звичайного прослуховування дихання через фонендоскоп. Але якщо хрипи не чути, це не означає, що запалення легенів немає. Оцінити стан легеневих тканин дозволить рентгенографія, але зміни не завжди помітні на знімках. Також можуть знадобитися аналіз крові та дослідження харкотиння з метою визначення збудника.

Що робити?

Помітивши перші ознаки пневмонії у дорослих, такі як кашель або підвищення температури тіла, або навіть запідозривши дане захворювання слід негайно звернутися до лікаря. Зазвичай захворювання лікується антибіотиками, але ще потрібно прийом препаратів, що розріджують мокротиння і полегшують його відходження, а також розширюють бронхи. У важких випадках потрібна госпіталізація. Якщо згаяти час, то може розвинутися абсцес легені. Вірогідні інші важкі ускладнення, аж до летального результату.

Поділись


Новини партнерів