Аутогемотерапія: плюси і мінуси

Аутогемотерапія

Аутогемотерапія – це метод, при якому для лікування пацієнта використовується його власна кров. Вперше в медичній практиці досвід використання аутокрові був описаний на рубежі ХІХ – ХХ століть геніальним німецьким вченим – медиком Серпнем Біром, який переливанням крові викликав у хворого штучну гематому з метою лікування кісткових переломів. Можна тільки захоплюватися найвищим мистецтвом хірурга Біра, оскільки за століття цей метод не втратив свого значення і досі знаходиться в арсеналі медицини. Сучасні медики доповнили і глибше досліджували особливості, показання та протипоказання аутогемотерапії (АГТ). Неодноразово уточнювалася схема проведення і ефективність цієї процедури.

Сутність методу АГТ

Метод полягає в взятті у пацієнта деякої порції венозної крові і введення її цьому ж самому пацієнту. Не слід обманюватися уявною простотою процедури. При перевірці цієї найважливішої рідини людського організму з венозного русла з кров’ю відбуваються метаморфози: змінюється її плинність, окислюються і розпадаються деякі елементи.

Здавалося б, кров, яка винесла з клітин токсини, відпрацьовані елементи обміну речовин, уламки клітинних структур, «сміття», що вже не потрібно організму, не може служити ліками. Тим не менш, саме продукти розпаду білкових компонентів крові, введені в біохімічний цикл, є стимулятором найпотужніших реакцій людського тіла. При цьому активуються захисні сили організму, змінюється склад і співвідношення кров’яних елементів, стимулюється кровотворення і обмін речовин. В результаті цих процесів відбуваються позитивні зрушення в стані хворого.

Кому показана аутогемотерапія

Показання Для лікування цим методом слід провести попереднє дослідження пацієнта: зробити біохімічний аналіз крові на ВІЛ – інфекцію, гепатити В і С, зняти підозру на венеричні захворювання. Повноцінне обстеження дасть можливість лікареві отримати повну інформацію про імунний статус хворого і полегшити призначення правильної схеми лікування.

Оскільки стимулююча дія аутогемотерапії є неспецифічною і зачіпає різні системи хворого організму, то список хвороб, при яких подібне переливання крові може надавати лікувальний ефект, досить широкий:

Респіраторні захворювання, як дорослих, так і дітей;
Шкірні хвороби (нейродерміт, псоріаз, фурункульоз, дерматити);
Діабетичні виразки і рани;
Вірусні захворювання шкіри (папіломи, кондиломи, поліпи);
Шкірні гнійничкові запалення (прищі);
Інфекція, викликана цитомегаловірусом;
Інфекції різної локалізації, що спричинені вірусом герпесу;
Хронічні запальні процеси в придатках і матці;
Інфекційні хвороби сечовивідних шляхів;
Спайкова хвороба малого тазу і черевної порожнини;
Безпліддя, викликане спаєчними процесами;
Менопауза. Клімакс. Постменопауза.
Стан імунодефіциту, що виник після травматичних або операційних втручань, або внаслідок знаходження в зоні екологічної катастрофи.

Показання до проведення аутогемотерапії

Опубліковані дослідження, що підтверджують ефективність курсів аутогемотерапії при захворюванні на бронхіальну астму алергічного походження. Обнадійливі дані є при лікуванні цим методом важко виліковних хвороб – хронічних алергій. Особливо показано застосування переливання власної крові пацієнтам у випадках стійкої лікарської алергії, причому іноді це є єдиним способом корекції імунітету.

Прекрасні результати отримані при використанні аутогемотерапії в косметології – методика може служити альтернативою, коли прищі і гнійничкові запалення на шкірі обличчя не піддаються ні антибіотикам, ні кремам, лосьйонам і мазям.

У будь-яких випадках, коли необхідно зміцнити імунітет і підвищити опірність організму хворих, показана і ефективна процедура АГТ.

Показання для проведення курсу аутогемотерапії визначають лікар – терапевт або відповідний фахівець – гінеколог, дерматолог, алерголог, косметолог, отоларинголог, алерголог, хірург.

Протипоказання до аутогемотерапії

Максимальна безпека аутогемотерапії і відсутність небезпечних побічних явищ укупі зі стабільною ефективністю пояснюють широке використання даної методики в медичній практиці. Процедура АГТ має відносні протипоказання, оскільки, хоча при цьому порушується цілісність шкіри і існує ризик інфікування, але не більше, ніж при звичайному голковколюванні. Протипоказання носять загальномедичний характер:

Гостра форма серцево-судинних захворювань (інфаркт, інсульт);
Туберкульоз в активній формі;
Період вагітності і лактації;
Психічні захворювання в гострій фазі;
Епілепсія;
Онкологія будь-якої локалізації;
Функціональна недостатність нирок;
Аритмія у важкій формі.

Особливості проведення аутогемотерапії

Узята кров з вени пацієнта потім тут же, негайно, щоб уникнути згортання, запроваджується, як правило, в м’язову тканину або підшкірно, рідко – назад у вену. Ускладнення у вигляді алергічної реакції виникають у виняткових випадках, так як імунна система сприймає клітини свого організму без вироблення захисних заходів.

Процедура аутогемотерапії

Процедура не дуже приємна, але практично безболісна.

При введенні ін’єкції внутрішньом’язово кров зазвичай повільно розсмоктується, можливі ущільнення тканини в місці проколу. Це, хоча і викликає певні неприємні відчуття, незабаром проходить.

В процесі проведення аутогемотерапії не можна вводити під шкіру або внутрішньом’язово великий об’єм венозної крові. У цьому випадку може розвинутися місцева запальна реакція і навіть піднятися температура, з’явитися озноб і відчутні м’язові болі.

Якщо з’явилися такі ознаки, то проведення лікування слід призупинити на деякий час і скорегувати за показаннями менший об’єм ін’єкції. Питання про подальше продовження лікування методом АГТ вирішуються лікарем.

У медичній практиці іноді радять прикладати грілку у разі появи затвердінь після уколів. Краще застосовувати йодну сітку, щоб попередити розвиток ущільнень. Так як йод має властивість не тільки дезінфікувати, але й дратувати шкірні покриви, то при нанесенні йодної сітки відбувається посилення кровообігу за рахунок розширення кровоносних судин. Швидше і краще протікає розсмоктування ін’єкції, швидше виводяться елементи обміну речовин. Внаслідок припливу крові активно надходять імунні клітини для придушення патологічного процесу. Під впливом йоду знімається набряклість і зменшується запалення в місці уколу. Щоб нанести йодну сітку потрібно п’ятивідсоткова спиртова настойка йоду і ватяна паличка. В області ін’єкції потрібно паличкою, змоченою в розчині йоду, нанести на шкіру прямі лінії у вигляді сітки. Це принесе полегшення і зменшить біль.

Попередньо слід перевірити на чутливість пацієнта до йоду, зробивши невеличкий штрих йодним розчином на передпліччі. Якщо з’явиться почервоніння, набряклість, виникає стан дискомфорту, то такому хворому користуватися йодною сіткою забороняється.

Яка схема використовується при проведенні аутогемотерапії

Не існує загальноприйнятої схеми аутогемотерапії, так як можливо змінювати порядок порцій крові, кількість одноразово введеної крові, періодичність та кількість ін’єкцій, місце, звідки забирають кров, і місце, куди її вводять пацієнтові.

Схема аутогемотерапії

Схема лікування підбирається лікарем індивідуально з урахуванням фізичного стану пацієнта, тяжкості захворювання і поєднання їх з іншими прийомами комплексної терапії.

Загальна схема така, що, починаючи з малих доз – 1 або 2 мл крові, величина дози поступово – щодня або через кожні 2 – 3 дні збільшується. Після того, як порція взятої крові буде доведена до 10 мл, кількість крові в шприці плавно знижується до початкової величини. Курс зазвичай становить 10 – 15 ін’єкцій. Зазвичай венозну кров вводять глибоко у верхній зовнішній квадрант сідниці, дотримуючись правило: коли кров беруть з правої руки, то укол роблять в ліву половину сідниці, і навпаки.

Якщо хворий погано переносить переливання власної крові і відчуває сильний біль під час введення великих доз, то проводять за показаннями корекцію схеми в бік зменшення, наприклад, 1 – 2 – 3 – 4 – 5 мл. Правда, в цьому варіанті ефективність лікування знижується і призначаються ін’єкції щодня.

Варіанти аутогемотерапії

Класична аутогемотерапія передбачає використання тільки власної крові пацієнта без якої-небудь обробки. Ін’єкція повинна бути зроблена або внутрішньом’язово або підшкірно.

Варіанти:

Ступенева процедура передбачає розведення взятої крові до гомеопатичних доз різного ступеня концентрації та введення їх в ті області тіла, але одноразово, без проведення курсових ін’єкцій.

Наступний варіант – більш сучасний – відрізняється тим, що взяту дозу крові піддають обробці, впливаючи на неї ультрафіолетовим або рентгенівським випромінюванням, опромінюючи лазером, або заморожуючи.

Не так давно був розроблений метод озонування вводиться крові. При цьому кров збагачується озоном (активним киснем), який має здатність знищувати патологічну мікрофлору, якщо вона присутня. Під дією озонування змінюються характеристики крові, це сприяє підвищенню терапевтичного впливу.

Схема проведення варіантів методик АГТ різних авторів полягає в зміні місцезнаходження ін’єкцій – малі дози цільної крові або крові, підданій якому-небудь фізичному впливу або в суміші з доданими препаратами, можливо, навіть з антибіотиками, вводяться в рефлексогенні точки згідно з розробленими схемами.

Суть сучасних варіантів полягає у створенні екстремальних умов для клітин крові, щоб домогтися накопичення підвищеної кількості біологічно активних стимуляторів і тим самим підвищити ефективність і розширити область застосування аутогемотерапії, скоротити термін лікування.

Варіанти аутогемотерапії

Можна проводити АГТ самостійно?

За відгуками деяких медпрацівників при відповідній кваліфікації цю процедуру цілком можна проводити вдома самостійно. Звичайно, мова вже не йде про якийсь інший варіант, крім класичного.

Але треба бути досить сміливою і безвідповідальною людиною, щоб зважитися самому собі провести всі маніпуляції забору крові з вени і введення дози в сідницю або назад у вену.

Важливий момент – дотримання правил септики – антисептики, при порушенні яких результати такої самодіяльності можуть виявитися досить жалюгідними і призвести до абсцесів.

Однак переваги, які має цей вид немедикаментозного лікування, настільки великі, що переважують ризик отримати сепсис власними руками.

Відгуки

ГАННА, медсестра: «вугрі на обличчі і плечах мучили мене кілька років. Про аутогемотерапію я не чула. Але коли почала вчитися в медичному коледжі, я подумала, що треба мені спробувати, так як ніяких складних процедур або дорогих ліків це не вимагало. Потрібні були тільки дезінфікуючий спирт і одноразові шприци. І те, й інше було, тому курс аутогемотерапії проколола собі сама вдома. Якщо б хто-небудь інший забрав би з вени кров, звичайно, це було б простіше. А при деякому тренуванні і професійних знаннях може вийти практично все. Швидкого результату я не очікувала. Ось що ще хочу сказати: в Інтернеті за відгуками радять прикладати грілку, щоб розсмоктувати ущільнення, але, по-моєму, це не кращий варіант. Навпаки, можливо поява інфільтратів. Набагато краще малювати класичну йодну сітку на місці уколу. Дуже задоволена отриманим ефектом: шкіра покращилася, зміцнилися нігті і волосся, майже перестали переслідувати ГРВІ. І це тільки після одно курсу! Хочу повторити цю процедуру ще раз, тепер щоб позбутися від алергії»

СНІЖАНА, студентка: «Я присвячую свій відгук процедурі Аутогемотерапії. Про себе: лікую вугровий висип майже два роки, всякі мазі і креми не дали ніяких результатів. На щоці сиділи червоно – фіолетові глибокі прищі, які до того ж свербіли. Дуже неприємний стан та вигляд. Самодіяльність мені набридла, і я звернулася до лікаря – дерматолога. Аналізи на кліща, на щастя, не підтвердилися. Після аналізів вона відразу сказала: «Будете приходити в диспансер на ін’єкції». З’явилася надія, що мені допоможе аутогемотерапія. Результати є! І це мене радує! Я ще проходжу цей курс поки що лише від 2-х до 10-ти кубиків). Ліва половина обличчя вся очистилася. Залишився один глибокий прищ на підборідді, ну і постакне. Недоліки теж є – процедура хвороблива, але хіба може зрівнятися стан шкіри до і після аутогемотерапії. Рекомендую пройти її всім, у кого прищі засіли на шкірі»

Що дає проведення курсу аутогемотерапії

Аутогемотерапія надає безумовно сприятливий вплив на людський організм. Вона дозволяє:

Підвищити імунітет;
Позбутися від інфекційних захворювань шкіри;
Відновити нормальну діяльність ендокринної системи;
Скоротити терміни відновлення організму після втручання хірургів;
Допомогти організму позбавитися від токсинів і шлаків;
Поліпшити естетичний вигляд;
Позбутися від гнійних запалень на тілі;
Активувати захисні механізми організму;
Підвищити фізичну активність і психічну стійкість.
Проведення професіоналами курсу переливання власної крові здатне омолоджувати організм за рахунок відновлення ендокринного статусу та балансу біохімічної системи. Для жінок особливо важливою властивістю цієї процедури є можливість позбавлятися від давніх хронічних гінекологічних захворювань.

Поділись


Новини партнерів