Лікування рожевого лишаю

Рожевий лишай

Рожевий лишай – це дерматологічне захворювання, імовірно має інфекційну природу. Збудники достовірно не встановлено, але вважається, що розвиток хвороби провокує вірус герпесу 6 і 7. Пік захворюваності припадає на весну та осінь, тобто на періоди застуд і зниження імунітету у більшості людей. Особливо рожевий лишай поширений серед дітей старших 10 років, а також серед дорослих віком до 40 років. Згідно зі статистикою, він частіше зустрічається у представниць жіночої статі.

Причини

Точні причини виникнення рожевого лишаю не встановлені, але медики вважають, що воно заразне, тобто може передаватися від однієї людини (зараженого) до іншого (здорового). Та основні механізми передачі – це повітряно-крапельний шлях і контактно-побутовий, передбачає безпосередні контакти або ж використання одних предметів гігієни або побуту. Причому деякі вчені вважають, що дерматологічні симптоми спровоковані не самим вірусом, а алергічною реакцією організму на його активність.

Варто зазначити, що навіть якщо в організм потрапить збудник захворювання, це зовсім не означає, що воно почне розвиватися, і будуть виникати його явні симптоми. Якщо імунна система працює злагоджено і повноцінно, то вона може відбити атаку і придушити активність вірусу, тобто ознаки не будуть виявлятися. Але якщо імунітет ослаблений, то хвороба дасть про себе знати. Існує декілька негативних факторів впливу, які можуть порушити роботу імунної системи і, відповідно, запустити процес розвитку хвороби. Ось деякі з них:

Нещодавно перенесені простудні захворювання, такі як грип або ГРВІ.
Переохолодження або, навпаки, перегрів.
Пошкодження шкірних покривів. Зазвичай через них збудники проникають набагато швидше і у великих кількостях, практично відразу викликаючи небажані реакції та основні симптоми лишаю.
Часті і сильні стреси. Вони також помітно послаблюють захисні сили організму і підвищують ризик розвитку захворювання.
Нездоровий спосіб життя: систематичні перевтоми, недотримання режиму дня (наприклад, недостатній сон), шкідливі звички тощо.
Стати своєрідним пусковим механізмом може і укус комахи.
Іноді провокуючим фактором є введення в організм тієї чи іншої вакцини (це послаблює імунітет).
Захворювання, пов’язані з різними порушеннями та порушеннями обмінних процесів.

Прояви

Основні симптоми рожевого лишаю досить явні і характерні, що можна оцінити на фото. Але все ж звичайна людина або недосвідчений фахівець цілком може їх прийняти за ознаки іншого захворювання, особливо якщо вони будуть розмитими.

Симптоми рожевого лишаю

Отже, найбільш часто зустрічаються симптоми хвороби у людини:

Найчастіше захворювання починається як звичайна застуда, тому перші його ознаки – це загальне нездужання, незначне підвищення температури тіла (зазвичай не вище 38 градусів) і легкий озноб, слабкість, сонливість, зниження працездатності і так далі.

Далі на тілі з’являється перша так звана «материнська» пляма. Вона відрізняється практично правильною округлою формою, діаметр досягає 4-5 сантиметрів. Ця ділянка оточена якоюсь яскраво-рожевою облямівкою, всередині якої можна помітити лущення шкіри. Найбільш поширена ділянка локалізації – це груди. Також можуть спостерігатися свербіж, а іноді в центрі плями утворюються гнійники (таке відбувається при приєднанні бактеріальної інфекції).

Приблизно через тиждень після виникнення першої плями починають утворюватися й інші. Вони можуть бути досить численними, покривають такі частини тіла як боки тулуба, груди, спину, живіт, стегна. Як правило, на руки, обличчя і ноги висипання не поширюються. Плями підносяться над поверхнею шкіри і мають чіткі межі. Вони також лущаться, можуть свербіти і доставляти сильний дискомфорт.

Існують і атипічні, тобто нехарактерні симптоми, які виникають у осіб з ослабленим імунітетом або ж при приєднанні іншого шкірного інфекційного захворювання. В таких випадках плями можуть складатися з бульбашок або гнійників. Їх кількість зазвичай невелика, але розміри перевищують звичайні.

Тривалість захворювання зазвичай становить близько 2-4 тижнів, але може розтягнутися і на кілька місяців або навіть перейти в хронічну форму, що характеризується чергуванням періодів ремісій і загострень. Але частіше вторинні плями зникають безслідно за три тижні. На їх місці можуть залишатися ділянки світлої шкіри, помітні на фото, але з часом і вони пройдуть.

Після перенесеного лишай Жибера виробляється стійкий довічний імунітет, хоча в деяких випадках можливе і повторний його розвиток (зазвичай таке спостерігається у людей із захворюваннями, що впливають на функціонування імунної системи).

Особливості лікування

Як лікувати рожевий лишай? Взагалі, специфічної терапії не існує, а у більшості хворих захворювання проходить самостійно без будь-яких спеціальних заходів.

Лікування рожевого лишаю може включати в себе наступні напрямки:

Прийом антигістамінних препаратів. Вони усувають основні симптоми алергічної реакції на збудників захворювання і значно полегшують його перебіг. Бажано вибирати препарати останніх поколінь, такі як «Еріус», «Тавегіл».

Використання місцевих засобів у вигляді мазей, кремів і гелів. Починати їх застосування слід за порадою лікаря, щоб він підібрав найбільш відповідний препарат. Для запобігання приєднання бактеріальних інфекцій можуть рекомендуватися антибактеріальні засоби, наприклад, «Левомеколь», «Эритроміцинова мазь».

При ускладненому перебігу можуть призначатися антибіотики широкого спектру дії для прийому всередину.
Доцільно застосування противірусних препаратів, причому як місцевих, так і широкого спектру дії. Найпопулярніший засіб – «Ацикловір» (випускається у формі крему та таблеток, підходить для комплексної терапії).

Допустимо, а іноді бажано нанесення на ділянки висипання протизапальних і регенеруючих засобів, наприклад, «Бепантена», «Циндола», цинкової мазі. При ускладненому перебігу допускається застосування гормональних місцевих препаратів (але тільки за рекомендацією лікуючого спеціаліста).

Існує кілька загальних рекомендацій, які дозволять прискорити одужання і уникнути неприємних наслідків:

Під час лікування слід обмежити контакти з оточуючими і використовувати тільки особисті предмети гігієни і побуту, це дозволить уникнути поширення захворювання і зараження інших людей.
Не варто мити ділянки висипань гарячою водою, розпарювати їх.
Не приймайте ванну. По-перше, такий вплив посилить недугу, по-друге, ви можете заразити тих, хто буде купатись після вас.
Уникайте потрапляння на зони локалізації висипу прямих сонячних променів, це може ускладнити перебіг рожевого лишаю.
Носіть тільки одяг з натуральних матеріалів, синтетика шкідлива для уражених шкірних покривів.
Бажано дотримання дієти, передбачає виключення будь-яких алергенних продуктів (цитрусових, горіхів, морепродуктів), а також жирного, маринованого, солодкого, копченого, смаженого, фастфуду та алкоголю.

Щоб не допустити впливу поту на висипання (він досить агресивно впливає на пошкоджену шкіру), не варто перенапружуватися, виконувати важку роботу або фізичні вправи.

Поділись


Новини партнерів