Як виявити токсоплазмоз у людини

Токсоплазмоз

Токсоплазмоз – це інфекційне захворювання, збудниками якого є найпростіші мікроорганізми – токсоплазми. Це дуже маленькі паразити, що живуть усередині клітин організму ссавців, тобто тварин і людини. Причому в даній категорії хвороба визнана найбільш поширеною. Так, ті або інші сліди присутності токсоплазм виявлені у 200 видів ссавців.

Сприйнятливість до захворювання досягає практично 100%, тобто майже будь-яка людина, що контактувала із зараженим, теж заразиться. Але захворюваність набагато нижче, а це значить, що навіть у разі зараження симптоми можуть бути відсутні тривалий час.

Якими шляхами передається токсоплазмоз? Зараження людини може відбутися від хворих домашніх або безпритульних тварин, зокрема, кішок. Наприклад, токсоплазми можуть потрапити в організм через рот при збиранні туалету вихованця або ж при тісних контактах з ним (мікроорганізми можуть залишатися на шерсті, особливо поблизу анального отвору). Але також імовірний харчовий шлях, що припускає вживання недостатньо обробленого м’яса зараженої тварини. Крім усього іншого, токсоплазми можуть проникнути в організм людини при трансплантації органів або переливанні крові. Можливе зараження плоду в материнській утробі (якщо мати заразилася в період виношування).

У більшості випадків через деякий час після проникнення токсоплазм в організм людини починає вироблятися імунітет. У крові поступово з’являються антитіла, що призводить до зникнення збудників. Найпростіші паразити присутні тільки у вигляді цист, і вони не можуть розмножуватися і проявляти активність. В такому випадку симптоми можуть бути відсутніми роками і іноді десятками років, але людина буде вважатися носієм.

Прояви

Симптоми токсоплазмозу можуть бути найрізноманітнішими. Вони залежать, насамперед, від імунітету людини. Так, якщо імунна система функціонує нормально, то вона буде пригнічувати розмноження патогенних мікроорганізмів. Якщо імунітет знижений, то перші ознаки можуть з’явитися найближчим часом.

Ознаки токсоплазмозу

На симптоми впливає і локалізація токсоплазм, тобто точне їх місцезнаходження в організмі. Зазвичай вони спочатку проникають у шлунково-кишковий тракт, але далі починають активно впроваджуватися в оболонки кишкових стінок. Потім починається процес активного розмноження і подальшого розповсюдження. Токсоплазми добираються до регіональних лімфатичних вузлів, а з них зі струмом лімфи і крові розносяться по різних систем і органів.

Опинившись поруч з тим чи іншим органом, паразити починають проникати в його клітини. І в місцях пошкоджень формуються ділянки запалення – гранульоми. Поступово розвиваються некротичні ділянки, і на їх місці починається виділення і випадання кальцифікатів. І чим сильніше вражені тканини органу, тим більш явними і важкими будуть симптоми токсоплазмозу.

Також ознаки токсоплазмозу залежать і від того, в якій формі захворювання протікає. Всього в медичній практиці виділяється три: гостре, латентне (тобто прихована) і хронічне. Перша зустрічається рідко, в основному, вона розповсюджена серед людей з украй слабким імунітетом, наприклад, хворих на онкологічні захворювання або Снід.

Основні можливі ознаки різних форм токсоплазмозу будуть розглянуті нижче.

Вроджений токсоплазмоз

Часто вроджений токсоплазмоз протікає досить важко, особливо якщо сталося ураження життєво важливих органів і систем плода. Можуть спостерігатися такі симптоми як:

Підвищення температури і супутні симптоми, наприклад, озноб, судоми, гарячка.
Прояви жовтяниці. При токсоплазмозі вони більш явні.
Збільшення в розмірах селезінки або печінки.
Шкірні реакції: виникнення висипу.
Слабкість, зниження м’язового тонусу, відсутність реакції на зовнішні подразники.
Вірогідні розвиток косоокості, а також помутніння кришталика та інші симптоми, що зачіпають органи зору.
При переважному ураженні тканин мозку часто розвивається гідроцефалія, тобто водянка. Це проявляється у збільшених розмірах черепа, викаті очей, порушення мозкової діяльності.

Гострий набутий токсоплазмоз

Набутий токсоплазмоз може мати досить тривалий інкубаційний період, який зазвичай триває від трьох-чотирьох днів до двох або трьох тижнів, але цілком може розтягнутися на кілька місяців. Гостре протягом зустрічається нечасто і може супроводжуватися наступними проявами:

Погіршення загального стану, легке або значне нездужання, слабкість, підвищена стомлюваність, зниження працездатності, сонливість.

Нездужання – симптом токсоплазмозу

Підвищення температури тіла до 38-38,5 градусів. Воно може супроводжуватися жаром або ознобом, гарячковим станом.
Головні болі.
Хворобливі відчуття в м’язах, їх ломота або зниження тонусу.
Болі або дискомфорт в суглобах, їх реагування на погодні зміни.
Збільшення регіональних лімфатичних вузлів. Зазвичай спочатку починають збільшуватися в розмірах шийні, але потім у міру поширення токсоплазм по організму можуть реагувати на таке «вторгнення» і інші: пахові, надключичні, пахвові, потиличні, підключичні.
При ураженні печінки або селезінки ці органи збільшуються в розмірах, що може проявлятися в тяжкості в боці (лівому або правому), порушення травних процесів та інших проблемах.
Якщо токсоплазми потраплять в легені, це може призвести до розвитку їх запалення – пневмонії.
Ендокардит – запалення ендокарда (це внутрішня оболонка серця).
Запалення речовини головного мозку – енцефаліт.
Менінгіт – поразка оболонки головного мозку.
Ураження очей, наприклад, увеїт.
Варто відзначити, що необов’язково виникнення всіх проявів, можуть спостерігатися лише деякі, все залежить від локалізації токсоплазм в організмі людини і від ступеня ураження тих чи інших систем або органів. Крім того, симптоми можуть бути незначними і розмитими, схожими на банальну втому або навіть на легку застуду.

Як правило, захворювання триває два-три тижні, потім починається формування імунітету, або захворювання переходить в хронічну форму. Але найбільш часто зустрічається перший варіант розвитку подій.

Хронічний токсоплазмоз

Хронічний токсоплазмоз зазвичай розвивається у людей з ослабленим імунітетом і протікає з періодами загострень (часто це пов’язано зі зниженням імунітету) і досить тривалих ремісій. Найчастіше симптоми розмиті і неявні. Можуть проявлятися такі:

Субфебрильна (тобто не перевищує 37,5-37,8 градусів) температура тіла, спостерігається без особливих причин протягом тривалого періоду часу.
Збільшення в розмірах лімфатичних вузлів. Ймовірна і деяка їх болючість.
Збільшення лімфовузлів – симптом токсоплазмозу

Збільшення селезінки, печінки (зазвичай без супутніх проявів, але вони можуть спостерігатися з періодами ремісій та загострень).
Порушення роботи центральної нервової системи, що проявляються у вигляді різних проявів, таких як погіршення координації рухів, епілептичні напади, неадекватна поведінка, нав’язливі стани, безпричинні фобії і страхи, панічні атаки і так далі.
У деяких спостерігаються ознаки погіршення роботи мозку: зниження мозкової активності, порушення пам’яті, проблеми з концентрацією уваги.
Ознаки депресії або пригніченого стану: апатія, відсутність інтересу до навколишнього світу і всього, що відбувається в ньому, відсутність реакції на будь-які події і зовнішні подразники.
Головні болі, безсоння і інші проблеми зі сном (він може стати поверхневим або надмірно чуйним).
Проблеми з апетитом. Причому можливо як погіршення, так і, навпаки, його підвищення.
Порушення зору у людини: поступове зниження його гостроти, підвищена сльозотеча або сухість, безпричинне пошкодження судин очей.
У жінок зустрічаються ураження органів репродуктивної системи, такі як аднексит (запалення придатків), сальпінгіт (запалення фаллопієвих труб), безпліддя.

Діагностика

Для постановки діагнозу потрібно комплексна діагностика, основні напрями якої – це дослідження окремих органів і аналізи крові.

Лікування

Лікування часто включає прийом сучасних комбінованих антибактеріальних препаратів. Також необхідні симптоматична терапія, усунення наслідків ураження тих чи інших органів і зміцнення імунітету. У цих цілях лікар може рекомендувати фізіотерапевтичні процедури, вітамінні комплекси, імуномодулятори.

Поділись


Новини партнерів