Запалення яєчників: симптоми і лікування

Запалення яєчників

Запалення яєчників у жінок характеризується патологічними змінами, що зачіпають так звані придатки – парні жіночі статеві залози. Запалення може бути як одностороннім, так і двостороннім. А коли в запальний процес втягуються маткові труби (таке буває часто), то мова йде про сальпінгіт.

Причини

Найчастіше запалення яєчників є наслідком активності різних патогенних або умовно патогенних мікроорганізмів (бактерій, грибків, паразитів, таких як мікоплазми, стрептококи, гонококи, грибки кандіда, стафілококи, трихомонади, хламідії і так далі.

Шляхи проникнення збудників в організм можуть бути різними. Найчастіше вони потрапляють безпосередньо через статеві органи. Але також можливо поширення всередині організму, наприклад, сечового міхура, кишечника, матки та інших розташованих у безпосередній близькості органів.

Існують деякі негативні фактори, що підвищують ймовірність розвитку запалення яєчників у жінок. До них відносяться:

Велика кількість статевих партнерів, незахищені статеві контакти, безладні сексуальні зв’язки.

Статеві контакти під час менструації, особливо без використання бар’єрних засобів контрацепції. У цей період органи репродуктивної системи залишаються незахищеними і вразливими до атак мікроорганізмів, які можуть проникнути через піхву і цервікальний канал у матку та придатки.

Операції, проведені особливо на органах репродуктивної системи: кесарів розтин, аборти, гістероскопія, вишкрібання порожнини матки і так далі.

Встановлена внутрішньоматкова спіраль може стати джерелом інфекції.

Проведення різних діагностичних процедур, наприклад, кольпоскопії або біопсії шийки матки.

Ускладнені пологи або викидні.

Інші хронічні захворювання, наприклад, цукровий діабет, ендометрит.

Прояви

Ознаки запалення яєчників можуть залишатися непомітними, особливо при хронічному характері захворювання. Але в деяких випадках симптоми практично відразу дають про себе знати і повинні бути приводом для негайного звернення до лікаря, який призначить лікування.

Симптоми запалення яєчників

Болі в нижній частині живота. Їх характер, локалізація та інтенсивність можуть бути різними. Так, при гострому запаленні болі різкі і сильні, а при хронічному перебігу вони можуть бути ниючими і тупими. При односторонньому запаленні відчуття можуть спостерігатися лише в одному боці, при двосторонньому вони будуть поширюватися на всю нижню частину черевної порожнини.

Симптоми гострого запалення явні, зазвичай вони супроводжуються підвищенням температури тіла (до 38-39 градусів) і супутніми проявами: лихоманкою, жаром або ознобом.

Міжменструальні виділення. Вони можуть бути кров’янистими (рожевими, яскраво-червоними або коричневими) або патологічними, мають нехарактерний відтінок, наприклад, зеленуватий, жовтий або сірий. Від виділень із піхви може виходити неприємний запах (особливо при інфекційних захворюваннях: гонореї, трихомоніазі).

Дискомфорт або больові відчуття під час статевих контактів.

Можуть виникати симптоми, характерні для циститу, такі як болі під час сечовипускання, його почастішання або, навпаки, зниження частоти, відчуття переповненості або неповноцінного спорожнення сечового міхура.

В деяких випадках спостерігаються ознаки порушення калу, що пов’язано з близьким розташуванням кишечника і органів статевої сфери у жінок. Ймовірні такі симптоми як підвищене газоутворення, пронос, здуття.

Збої менструального циклу. Може змінитися його тривалість, причому як у бік збільшення, так і у меншу. Ймовірна аменорея – повна відсутність місячних.

Захворювання може протікати безсимптомно або ж із загостреннями, при яких симптоми зазвичай стають явними. Але навіть якщо вони повністю зникли, це зовсім не говорить про те, що захворювання відступило.

Ускладнення

Якщо лікування буде несвоєчасним або неефективним, то запалення яєчників у жінок може привести до серйозних ускладнень. Найпоширеніше серед них – це безпліддя. Так як за овуляцію (тобто дозрівання яйцеклітин) відповідають саме яєчники, то при їх запаленні вона стане неможливою. Але навіть якщо вагітність настане, то, на жаль, вона може в будь-який момент перерватися. Причому якщо захворювання буде протікати довго, то порушення можуть стати незворотними: ситуацію не можна буде виправити, і не допоможе навіть дороге лікування.

Діагностика

Аби вчасно розпочати лікування, треба спочатку уточнити діагноз. І для цього сходіть до гінеколога. Він проведе огляд, а також призначить аналізи (мазок з піхви і, можливо, аналіз крові на приховані інфекції), а також ультразвукове дослідження органів репродуктивної системи.

Як лікувати захворювання

Лікування запалення яєчників залежить від того, який саме збудник провокує розвиток захворювання. Крім того, при складанні плану та схеми враховуються загальний стан здоров’я і організму хворої, а також симптоми хвороби. Основні напрямки терапії будуть розглянуті нижче.

Препарати

Медикаментозне лікування може включати застосування різних препаратів. Так як часто збудниками запалення яєчників у жінок є бактерії, то в більшості випадків призначаються антибіотики. Але вибирати і починати їх приймати самостійно не слід! Їх може порекомендувати тільки лікар після обстеження і визначення конкретних патогенних мікроорганізмів (враховується їх чутливість до тих чи інших компонентів антибактеріальних засобів).

Якщо збудником запалення яєчників є грибки, то логічно, що лікар порадить прийом протигрибкового препарату, такого як «Флуконазол», «Флюкостат», «Дифлюкан».

При вираженому больовому синдромі у жінок можуть призначатися знеболюючі засоби, наприклад, нестероїдні протизапальні («Нурофен», «Пенталгін») або спазмолітики («Но-шпа», «Баралгін»). Для якнайшвидшого відновлення роботи організму рекомендуються вітамінні комплекси або імуномодулятори (при значному зниженні імунітету). А при алергічних реакціях гінеколог може порадити прийом антигістамінних засобів.

Важливо: на час терапії слід дотримуватися повний статевий спокій. Крім того, щоб уникнути повторного інфікування лікування повинні пройти обидва партнера.

Процедури

Для відновлення функціонування яєчників у жінок, а також очищення організму від токсинів, продуктів життєдіяльності бактерій і шлаків, можуть бути рекомендовані деякі процедури:

Внутрішньовенні інфузії глюкози, сольових розчинів, гемодез та інших препаратів.
УВЧ-терапія – вплив на область яєчників високочастотного електромагнітного поля.
Електрофорез – введення препаратів через слизові оболонки та шкіру з допомогою струму.

Профілактика

Щоб уникнути запалення яєчників, слід дотримуватися простих правил профілактики:

Використовувати бар’єрні контрацептиви, тобто презервативи.
Вчасно проводите лікування будь-яких захворювань.
Виявивши тривожні симптоми, одразу вирушайте на прийом до лікаря.
Вступайте в статеві контакти з одним перевіреним партнером.
Не ведіть сексуальне життя під час менструацій.

Поділись


Новини партнерів